číslo 10/2001 |
|
Televize a film |
|
TV TIPY
![]() S německou kinematografií se v tuzemských kinech setkáváme
zřídka, proto je třeba ocenit, že Česká televize přiblíží její členitou podobu
v pěti snímcích, které uvede pravidelně každé pondělí. První titul Za
hranicí ticha je věnován problémům "menšin" - v tomto případě
hluchoněmých lidí. Režisérka Caroline Linková však nehledala nějaké didaktické
poselství, zabývá se všedními dny jedné rodiny, kde sluchově postižení rodiče
vychovávají hudebně nadanou Laru (Tatjana Trebová), obětavou a starostlivou osmiletou
dívenku. Je jedinou bytostí, která dokáže tlumočit okolí jejich znakovou řeč.
Tuto výchozí situaci režisérka popisuje s něhou i nezbytnou porcí humorné
nadsázky, dosahuje značné míry autenticity v popisu zvoleného prostředí i
jednotlivých hrdinů. Konflikt se začíná odvíjet od okamžiku, kdy se dosud
poslušná Lara chce věnovat i vlastním zálibám a závislost rodičů ji stahuje k
zemi jako stále Film nešetří emotivně vypjatými okamžiky, ale nesklouzává k sladkobolnému sentimentu. Nestaví na černobílém rozvržení postav, hrdinové, zejména Lara, neustále zvažují, zda svým rozhodnutím neublíží těm, které mají nejraději. Otázka svědomí se tak stává jakýmsi úhelným bodem, kolem něhož se celé vyprávění točí. JAN JAROŠ
Jednou z nejvýraznějších politických osobností 20. století byl bezpochyby jugoslávský prezident Josip Broz-Tito. Hrdina osvobozeneckého boje proti německé okupaci se na dlouhá desetiletí stal šéfem socialistického státu, na který Moskva neměla přímý vliv, což mu zajistilo nenávist Stalina i většiny jeho vazalů a následovníků, na druhé straně pak respekt a sympatie za železnou oponou. Přes relativní svobodu však byl i jugoslávský model socialismu cestou do slepé ulice a kult osobnosti jeho charismatického vůdce si v ničem nezadal s jinými diktátory. Mladé slovinské režisérce Janje Glogovac se podařilo natočit svědectví, která Titovu osobnost vykreslují z nezvyklých úhlů: výpověď jeho bodyguarda, komorníka, krejčího, kuchaře, osobního houslisty, šéfa protokolu a dalších lidí z blízkého okolí.
![]() Čtvrteční filmový klub na České televizi možná překvapí zařazením historické romance Kapitán Fracasse. Stejnojmenný Gautiérův román si držíme v paměti jako ukázku nenáročného zábavného čtení, které několikrát posloužilo i filmařům. Tentokrát uvidíme verzi, která vznikla roku 1942 v okupované Francii (tedy ve stejné době, kdy se k divákům dostaly takové filmy jako Návštěva z temnot či Havran, rovněž před časem zpřístupněné na televizních obrazovkách), kdy zdánlivě banální poselství, že sebemocnějšímu zlu je třeba čelit, nabývalo zvlášť aktuálního významu.
Gance však prahnul i po nových, technicky dokonalejších verzích obou svých slavných děl z 20. let a skutečně se mu je podařilo realizovat (barevného a širokúhlého Napoleona jsme kdysi viděli i v českých kinech). Jenže jejich význam byl již zanedbatelný. Jazyk filmu mezitím obohacovali jiní umělci, s jejichž průbojností se stárnoucí tvůrce nemohl měřit. JAN JAROŠ
Jmenuje se Jack Cole a kdysi býval specialistou na likvidace ve službách CIA. Dnes je však detektiv ověšený korálky vyznavačem buddhismu a právě přiletěl z New Yorku do Los Angeles, aby pomohl dopadnout masového vraha, který brutálně vraždí katolické manželské páry a poté je vždy ukřižuje na zdi. Jack tvrdí svému novému parťákovi, místnímu černošskému detektivovi Jimu Campbellovi, že poslední vraždy nespáchal hledaný psychopat. Je přesvědčen, že vraždy jsou dílem profesionála, ale vzápětí se sám ocitá v podezření, protože jednou z obětí byla jeho první manželka Ellen a na jejím těle byly nalezeny jeho otisky prstů... Režie John Gray. Hrají Steven Seagal, Keenen Ivory Wayans, Bob Gunton, Brian Cox, Michelle Johnson, John Jackson, Stephen Tobolowsky a další.
|