číslo 25/2001 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Připomeňme si historii jedné z
gramofonových etiket, která se stala téměř synonymem pro nahrávky jazzové hudby.
Některé ze snímků dovážených na gramodeskách této značky do Československa
uslyší posluchači pořadu Fonogram Gabriela Gössela 19. června ve 21.04 na stanici
ČRo 2 - Praha.
Gramodesky s etiketou Brunswick
Slovo "jazz" bylo v českých zemích ještě na počátku dvacátých let chápáno naprosto chybně. Nejprve prý označovalo soupravu bicích nástrojů v tanečním orchestru, později - až do poloviny třicátých let - se tímto přídomkem pyšnila řada populárních souborů, které ve skutečnosti měly k opravdu jazzovému projevu dost daleko.
Na této etiketě - v Evropě nové - měl být vydáván také repertoár nového typu. První gramodesky této značky začaly být v Německu lisovány počátkem roku 1927 na tmavozelené etiketě se zlatým potiskem. V první sérii 39 gramodesek se v únoru objevily snímky bělošských jazzových orchestrů Abe Lymana, Bena Selvina, Bena Bernieho a Ernie Goldena, ale velice brzy tato značka přinesla i první snímky toho nejlepšího, co tenkrát nabízel černošský jazz - celkem 11 nahrávek orchestru Kinga Olivera (též pod pseudonymem Savannah Syncopators) a 16 nahrávek Fesse Williamse (pod označením Bud Jackson´s Swanee Serenaders). O měsíc později pak vyšly na etiketě Brunswick další dnes velice vzácné nahrávky bluesových zpěvaček Virginie Liston, Luelly Miller a Edmonie Henderson (tu provázeli mimo jiné Jerry Roll Morton na piano a Johnny Dodds na klarinet). Uveďme ještě několik jmen dalších interpretů, kteří se v roce 1927 na této etiketě objevili: Sonny Clay´s Plantation Orchestra, Erskine Tate´s Vendome Orchestra, Russell´s Hot Six, Lill´s Hot Shots a orchestry Duke Ellingtona či Fletchera Hendersona. Kromě snímků černošských orchestrů vyšla na této etiketě také řada nahrávek bělošského trumpetisty Reda Nicholse s jeho souborem Five Pennies a objevily se zde i vůbec první snímky Bennyho Goodmana. Tyto nahrávky vycházely zpočátku v řadě objednacích čísel A 100-500, později v řadě A 7500. Postupně se barva etikety měnila na černou a asi od objednacího čísla A 7800 již žádné gramodesky značky Brunswick na zelené etiketě nevycházely.
Žádnou koncepci v dovozu matric pro gramodesky značky Brunswick se zelenou etiketou, které byly v Německu lisované v letech 1927-1928, nelze vysledovat. Některé tituly vycházely v několika různých kombinacích, známá jména byla zastoupena stejně hojně jako dnes již zapomenuté obskurní soubory, které nejspíš měly jepičí život. Němečtí dovozci se buď o žádný výběr matric nestarali, nebo na něj neměli vůbec vliv.
Po vstupu USA do druhé světové války umisťovali dramaturgové německého vedení firmy na tuto zavedenou etiketu především snímky evropských rytmických skupin či klavírní úpravy swingových melodií. Po válce se pak na červenofialové etiketě této značky objevovaly hlavně reedice některých starších snímků. Gramodesky značky Brunswick se v ČSR lisovaly do roku 1947, tedy prakticky až do znárodnění tohoto výrobního odvětví. GABRIEL GÖSSEL Příště: Originál versus kopie (II) |