číslo 27/2001 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Neodmyslitelnou součást gramofonového
průmyslu představovaly v éře šelakových gramodesek továrny na výrobu jehel k
přehrávání gramodesek. Dnes se podíváme, kde se vlastně vyráběly a jaké druhy
ocelových jehel se k nám od počátku dvacátého století dovážely.
Výroba a dovoz gramofonových jehel do ČSR (I)
Do českých zemí se ocelové jehly ve stovkách různých balení až do konce dvacátých let dovážely. Je ovšem velice pravděpodobné, že některé německé továrny odebíraly jehly od českých železáren a ve svých provozech je jen finalizovaly - k tomuto tématu se vrátíme ve druhé části našeho článku. Bezkonkurenčně největší továrny na výrobu gramofonových jehel se nacházely v bavorském městečku Schwabach poblíž Norimberka. Vyráběly se zde jehly značek Fürsten, Burchard či Klingsor a na přelomu dvacátých a třicátých let tyto továrny údajně zpracovávaly na gramojehly až 500 tun ocelového drátu měsíčně. Hlavní část objemu gramojehel dovážených do českých zemí pocházela až do konce dvacátých let právě ze Swabachu. Také se zdá, že český trh nejspíš nebyl zas tak úplně zanedbatelným odbytištěm, neboť německým výrobcům se vyplatilo potiskovat plechové krabičky i texty v češtině. Většinou šlo o doslovné překlady z němčiny - uveďme zde několik "nejpovedenějších".
Vrchol úsilí amatérských překladatelů ovšem bezkonkurenčně představuje česká verze krabičky na jehly firmy pana Burcharda, a sice typ "extra fein" - v tomto případě stojí za ocitování i text z její zadní strany: "Burchardovy Salonský Jehli - vzlaštňe jemna. Jsou ty jediné, které docela tiše hrajou, a tem plátum ňic neškodije. Pozadejte jen Burchardovy Salonsky jehli." (Žlute pakovaňi = vzlaštňe jemna hra. Modré pakovaňi = tichá hra, Salonské musiky. Červené pakovaňi = hlasná hra. Černé pakovaňi = Silnohlasná musika.)
Pro úplnost je třeba zmínit ještě gramofonové jehly vyrobené ze štípaného bambusu. Používali je hlavně znalci a milovníci vážné hudby, neboť údajně při přehrávání desek potlačovaly šum šelaku. Ve svém sortimentu měla tyto jehly většina výrobců - například firma HMV je dodávala v papírových sáčcích i plechových krabičkách pod označením Fibre Needles a nabízela k nim i speciální štípačky, umožňující použít takovou jehlu vícekrát. V USA se pro stejný účel prodávaly také jehly z kaktusových trnů. O dalších typech dovážených jehel a jejich českých producentech si povíme příští týden. GABRIEL GÖSSEL |