číslo 27/2001 |
|
Televize |
|
TV TIPY
V cyklu Filmového klubu, věnovaném kanadskému režiséru Atomu Egoyanovi, pokračuje ČT snímkem Sladké zítřky. Nekoncizní, byť sugestivně zvládnuté vyprávění pojednává o právníkovi, jenž pozůstalým tragické nehody školního autobusu nabízí vedení soudní pře, která by "uvolnila" hněv bezmocných rodičů. Film má sugestivní atmosféru, dokonce naznačuje tajenou nesnášenlivost, která ovládá mínění v malém městečku. Postupně vyplouvají na povrch názory místních lidí na sousedy, podbarvené předsudky, produkovanými odlišným stylem oblékání, vzhledu, existence či chození do kostela. Režisér od prvního záběru pečlivě buduje nejednoznačnost svého náhledu. Kdo je vlastně více v právu: právník, který otevřením procesu nabízí svou pomoc (zdarma, ovšem za třetinovou odměnu z vysouzené částky, což Amerika zřejmě vnímá jako etické chování), nebo někteří místní, kteří si přejí na hrůznou událost zapomenout?
Až obřadně pozvolné vyprávění se koncentruje hlavně na ústředního hrdinu, kterého ztělesnil Ian Holm. Stvořil rozporuplnou postavu, která rozhodně není záporná, a která sama prožívá velké trauma a nesnáze s dcerou narkomankou. Zaujme tlumenou, výrazově bohatou kreací, domlouvavým, konejšivým i rádoby burcujícím hlasem. JAN JAROŠ
Režie Dieter Wedel. Hrají Heinz Hoenig, Oliver Hasenfratz, Hilmar Thate, Julia Stembergerová, Hans Korte, Maja Maranowá, Florian Martens, Eva Maria Bauerová, Sonja Kirchbergerová a další.
Ruský snímek Nikity Michalkova Unaveni sluncem začíná obrazem slunného svátečního dne někdy v půli třicátých let. A předkládá půdorys jak z Čechovových her - členové na dané poměry zjevně blahobytné rodiny popíjejí čaj, diskutují, škorpí se, vyrážejí k nedaleké řece, malé děvčátko bystrým zrakem pozoruje vše kolem sebe. Vojenský velitel Kotov - mistrovsky jej představuje sám režisér Nikita Michalkov - je pojat jako vitální a činorodá postava, přesvědčená o své pravdě i přednostech sovětského zřízení. Neváhá zasáhnout ve prospěch jiných lidí, pokud je to zapotřebí (viz úvodní scéna se zásahem proti vojenské koloně, která hrozí přejet obilný lán). Starší rodinní příslušníci, mezi jejichž představiteli zaujme zejména procítěný výkon Vjačeslava Tichonova, jsou zřejmě "bývalí", kteří kapitulovali před novou mocí, ale stále si zachovávají vzpomínky na staré zlaté časy. Letní pohodu trochu zkalí mladý příchozí, který kdysi měl úzké vztahy ke Kotovově ženě, ale odchodem do zahraničí vše skončilo. Teprve posléze se ukáže, že se nechal naverbovat NKVD a Kotova přijel ve skutečnosti zatknout.
JAN JAROŠ
Nesmrtelný román Victora Huga se už dočkal řady filmových přepisů, snad nejslavnějším Quasimodem je zatím nedávno zesnulý Anthony Queen ve snímku z roku 1956. Nyní tedy máte příležitost podívat se, jak s klasickou látkou naložili američtí a maďarští filmaři v koprodukční (a zatím poslední) adaptaci, kterou v roce 1997 natočil režisér Peter Medak. Nešťastného zamilovaného hrbáče ztvárnil Mandy Patinkin, krásnou Cikánku Esmeraldu představuje Selma Hayeková. Dále hrají R. Harris, E. Atterton, B. Blythe, N. Terry a další.
Brněnskému studiu, které slaví čtyřicáté výročí vzniku, je v sobotu věnováno celé večerní a noční vysílání. Podstatnou část programu tvoří "Večer na téma", který ve 180 minutách připomene některé z nejzajímavějších starších i aktuálních pořadů brněnského studia. Pásmo dostalo název ČT Brno 40 a podtitul Historie a současnost studia očima 12 režisérů. Jde o rozhovory s tvůrčími osobnostmi, které v Brně působily či působí a podstatně přispěly k profilu studia (např. K. Fuksa, A. Moskalyk, R. Chudoba, R. Tesáček, P. Hvižď, P. Jandourek a další). Budou také uvedeny ukázky z jejich tvorby. Jednotlivé autorské bloky spojuje lakonickým a věcně racionálním komentářem Arnošt Golflam. Poté bude následovat Brněnská noc, sestavená z úspěšných pořadů od počátků po dnešek - např. pořady s Orchestrem Gustava Broma, tzv. mikrokomedie, zábavná publicistika či folklór. Brněnské televizní studio vzniklo v červnu 1961 jako čtvrté studio tehdejší Československé televize. Historicky prvním pořadem byly zábavné Sedmikrásky nad Brnem, kterými studio zahájilo své vysílání 6. července 1961. Od průkopnických začátků prošlo dynamickým technologickým vývojem k dnešním digitálním a diskovým systémům, od jednodušších pořadů ke kompozičně náročným celkům. V počátcích vyrábělo studio především zpravodajství, zábavné pořady, zajišťovalo sportovní přenosy a přenosy z brněnského výstaviště. Nyní má studio šest tvůrčích skupin a redakci zpravodajství a sportu a pokrývá všechny žánry. Největší úspěch měly relace s orchestrem Gustava Broma, s Moravankou, se sourozenci Ulrychovými, pořady s Bolkem Polívkou, Arnoštem Goldflamem, Halinou Pawlovskou, Miroslavem Donutilem, Antonínem Přidalem atd., ale také seriály. Z těch novějších zmiňme alespoň Moskalykovy Četnické humoresky. AGÁTA PILÁTOVÁ
|