číslo 29/2001 |
|
Televize |
|
TV TIPY
![]() Legendární americký film Bezstarostná jízda (1968), který záslužně pronikl i na televizní obrazovku, samozřejmě není prvním titulem mapujícím protestní vzedmutí mezi americkou mládeží, revoltu, jež přispěla k prolomení strnulých tradic a stereotypů. Už před ní vznikaly snímky o divokých motorkářích, o alternativních životních stylech. Bezstarostná jízda však toto téma uchopila naprosto suverénně a s ohromující dramatickou silou. Spojila se v ní schopnost strhnout přesvědčivým podáním, které ani v nejmenším neprozrazovalo malé profesní zkušenosti svých tvůrců - Dennise Hoppera a Petera Fondy. Oba spolupracovali na scénáři a zároveň si zahráli hlavní role, Hopper se navíc ujal režie. Ještě stojí za zmínku, že teprve tímto snímkem přesvědčil o svém mimořádném talentu Jack Nicholson.
Základní ideou filmu je motiv svobody, možnosti prožít svůj život podle svého, nebýt nucen k přizpůsobování a přijímání cizích pravidel. Je to ovšem svoboda, která plně respektuje i svobodu ostatních. Hrdinové vyprávění své přesvědčení nikomu nevnucují, zůstávají jen v pozici pozorovatelů - ale přesto vadí už svým vzhledem. Na trochu výstředních motorkách (záhy poté se staly předmětem módního zbožnění) projíždějí napříč Spojenými státy, zastavují v zapadlých městečkách, vystaveni zlobě a pohrdání místních. Dlouhé vlasy a na první pohled patrná nonkonformnost provokují místní "řádné občany" až k násilnickým činům. JAN JAROŠ
Dále hrají J. Bohdalová, J. Dvořák, R. Hrušínský, J. Kodet, D. Veškrnová, L. Kořínková a další.
![]() Tanečník, choreograf a režisér Bob Fosse (1927-1987) využil ve svém snímku All That Jazz (1979) vlastních životních i profesionálních zkušeností. Ve spolupráci se scenáristou a producentem Robertem Alanem Aurthurem vytvořil felliniovskou vizi umělce posedlého svou prací a řítícího se nezadržitelně do záhuby. Joe Gideon (vynikající Roy Scheider) připravuje novou inscenaci na Broadwayi a současně dokončuje film o kabaretním komikovi (narážka na jeho předchozí snímek Lenny). Síly, ubývající díky překotnému životnímu tempu, čerpá z alkoholu, prášků, cigaret a sexu. Ví, že balancuje na hraně, ale nemůže jinak. Při rozmluvách s krásným andělem smrti (Jessica Langeová) se snaží ospravedlnit jako člověk i jako umělec, i když ví, že jeho posedlostmi trpí nejen jeho rodina, ale i spolupracovníci.
Režie Ron Howard. Hrají Kurt Russell, William Baldwin, Robert De Niro, Donald Sutherland, Jennifer Jason Leigh, Scott Glenn, Rebecca DeMornay a další.
Kubáskovo sociální drama Svítání (1933) dokládá, že v prvorepublikovém období nevznikaly jen sladkobolné kýče většinou o tom, jak chudý člověk svou skromností či pílí ke štěstí přišel. Neprávem pozapomenutý film s velkou dávkou přesvědčivosti ukazuje dopad hospodářské krize a masově se šířící nezaměstnanosti. Namísto honosných budoárů se podíváme do chudinských příbytků a přesvědčíme se, že existenční problémy nemají nic společného s komunistickou propagandou. Kubásek věrohodně ukazuje nejen samotný ekonomický pád jedné dělnické rodiny, ale především narušené vztahy jejích členů, zaviněné sociálními problémy. Ukazuje, jak hmotná strázeň doslova vedla k hladu a následně i k sebevražedným náladám. Vše, čemu bychom byli za normálních okolností schopni vzdorovat, se náhle ukazuje být neřešitelným problémem, dosud zasuté potíže náhle vyhřezávají plnou silou. Kubásek procítěně buduje obraz svých dělných hrdinů. Soustřeďuje se především na milostný vztah dvou mladých lidí, málem zadušený nepříznivou sociální situací. Leckde narazíme na výrazovou topornost - zejména v herectví je styl ještě poplatný převažujícím melodramatům. Ale film se obešel bez halasných proklamací, vyhýbá se černobílým schématům o zlém továrníkovi a vykořisťovaném dělníkovi, nechává působit střídmost výrazu. Divák si uvědomí, že ztráta zaměstnání bývala nesrovnatelně větší pohromou, než jakou je dnes. Svítání se vyznačuje pečlivou realizací, obrazová stránka převyšuje ateliérové scény, jaké využívaly běžně natáčené filmy. Všude pozorujeme snahu až dokumentárně zachytit životní podmínky v prostředí, které se na filmové plátno dostávalo jen zřídka. Přes nepochybnou otevřenost a kritičnost byla filmu, na jehož scénáři spolupracoval začínající Otakar Vávra, vyčítána falešná idyličnost: extrémní levici vadilo, že nehlásá nutnost revoluce, že nabízí naději na zlepšení v rámci stávajících podmínek. JAN JAROŠ |