číslo 31/2001 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM S profilem firmy Pathé jsme se seznámili již před časem. Podívejme se ale na české nahrávky, které uváděly katalogy této značky již na počátku dvacátého století. Český repertoár Pathé Francouzská firma Pathé se zabývala asi od roku 1896 úspěšně výrobou fonoválečků - mimo jiné byla první, které se podařilo zachytit hlas tenoristy Enrika Carusa. Ještě v roce 1904 byla v oboru druhou největší firmou v Evropě - denně produkovala neuvěřitelných 50 000 kusů fonoválečků.
Na prvních gramodeskách značky Pathé vycházely zpočátku pouze nahrávky, které byly na jejich matrice hektografickým způsobem převáděny z již dříve natočených fonoválečků. Pokud ovšem byl k takovému přepisu použitý poškozený váleček, mohl posluchač při přehrávání gramodesky slyšet kromě vlastního povrchového šumu desky ještě praskot z válečku - to byl případ právě jedné z gramodesek se záznamem hlasu Enrika Carusa, přepsané patrně z prasklého původního válečku.
Přestože veškeré české nahrávky na této etiketě vznikly během krátkého časového období pěti let, nacházejí je dnes sběratelé poměrně často. Žádný poklad ovšem pro ně - už pro svůj pokleslý obsah - nepředstavují. Navíc je není možné přehrávat ani na starých gramofonech na rychlost 78 otáček za minutu vybavených běžnými zvukovkami pro standardní stranový záznam. Ze sběratelského hlediska jsou zajímavé spíše objemné a výpravné katalogy této firmy, které vycházely několikrát do roka. Po první světové válce začala firma Pathé vyrábět také gramodesky s běžným stranovým záznamem na 80 ot/min o standardních průměrech 25 a 30 cm - nesly označení Pathé Actuelle a etiketa obsahovala upozornění, že je třeba desku přehrávat od vnějšího okraje. Výroba gramodesek s hloubkovým záznamem byla ukončena až někdy po roce 1926, dokonce se v tomto provedení objevily i elektricky natočené snímky. Gramodesky Pathé s hloubkovým záznamem zůstaly na francouzském trhu až do roku 1932. V Praze měla firma Pathé své generální zastoupení firmou Radio-Lucerna. Ta gramodesky této značky prodávala za ceny od 27 do 42 Kč a dovážela na nich hlavně nahrávky význačných amerických jazzových orchestrů, jako například Synco jazz-bandu či Red Nicholse. Koncem dvacátých let se pak gramodesky této značky objevovaly i na různobarevném šelaku a v nerozbitném provedení také na celuloidu.
V této sérii nalezneme mimo nahrávky vážné hudby i řadu záznamů mluveného slova v podání různých významných osobností - například básně Viktora Dyka v přednesu autora, Několik slov k sokolstvu v podání paní Renáty Tyršové a četné politické proslovy. Ve velkém počtu byly pořizovány národopisné snímky a také herecké monology. Některé z nich později přelisovaly firmy Ultraphon a Supraphon na svoji řadu Divadelní profily. GABRIEL GÖSSEL Příště: Jak se vykrádal Edisonův památník |