číslo 37/2001 |
|
Televize |
|
TV TIPY
![]()
Hrají V. Žilková, V. Vydra, L. Skořepová, R. Brzobohatý, F. Němec, J. Boušková, J. Obermaierová, J. Schmitzer a další.
Stárnoucí herec Theodor Bergner se v profesi chová jako primadona, v soukromí jako dokonalý hrubián a cholerik. Všichni lidé bez výjimky ho rozčilují, v lepším případě pro ně má podrážděné odseknutí, častěji ale přímé urážky. Navíc je obdařen velice zvláštním druhem humoru, vyžívá se v tom, že přivádí druhé do rozpaků. Jednoho dne potkává ve vlaku jakéhosi starého pána, z něhož se vyklube kouzelný dědeček. A od té chvíle se Theodor veze na klouzačce nepříjemných situací. Režie Petr Schulhoff. Hrají Miloš Kopecký, Alena Vránová, Ladislav Pešek, František Filipovský, Svatopluk Beneš, Darja Hajská, Marie Mottlová, Nelly Gaierová, Josef Větrovec, Dagmar Veškrnová, Jiří Lír, Míla Myslíková a další. ![]() "Nejhorší je, když vás pomocí prášků dostanou do stavu, ve kterém si uvědomíte, že jste blázen. Oči se potáhnou smutkem a vy už víte, že nejste Kristus, ale ubožák, kterému chybí zdravý mozek, co dělá člověka člověkem. Dají vás za vylepšené mříže, ačkoliv jste nikoho nezabili a nikomu jste neublížili. Nebyl nad vámi soud a jste vyřízeni. A lidi venku si žijou a vy jim začnete závidět..." Intimní výpověď, z níž citujeme, je výmluvným svědectvím o niterném trápení citlivého člověka - Oty Pavla. Byl havířem, hokejistou a sportovním publicistou, ze všeho nejvíc však významným českým spisovatelem, jehož knížky o sportu a sportovcích a především povídky, v nichž se vracel do dětství, mládí a do rodného kraje (Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby), znamenaly v literárním i společenském úhoru sedmdesátých let paprsek jasu "v temném carství". Pavel trpěl závažnou psychickou chorobou. Jeho krátký život a velmi předčasná smrt - dožil se necelých třiačtyřiceti let - se staly námětem dokumentárního portrétu režiséra Romana Vávry Jak jsem se zbláznil, dalšího snímku z cyklu Předčasná úmrtí.
(ap) ![]() Italského režiséra Bernarda Bertolucciho není třeba představovat: některá jeho díla jsme viděli (Konformista, Poslední tango v Paříži, Poslední císař), na jiná zatím čekáme marně (zejména na rozlehlou venkovskou ságu Dvacáté století). Jeho dřívější tvorba byla rozporná, provokující, ale zřejmě i on se s postupujícím věkem uklidňuje, jak nás o tom přesvědčí jeden z jeho posledních filmů Svůdná krása.
Lucy, vzhledem ke své sexuální zdrženlivosti i překvapivé neschopnosti milovat se, zprvu vyhlíží, jako kdyby trpěla nějakým traumatem. Ukazuje se však, že trpí jedině potřebou velké, něžné a hlavně opětované lásky. Postava Lucy je budována jako senzitivní děvče, které odmítá přijmout cynické tvrzení, že láska neexistuje, že jsou jen důkazy lásky. Ale zdůrazňovaná pohlavní čistota jako základ mravní ryzosti působí svým anachronismem dnes už dosti přemrštěně. Svůdná krása je ukázkou ušlechtile se tvářící podívané, která si zakládá na komorním projevu a na pozvolném vypravěčském rytmu - příznačné jsou plavné jízdy kamerou, která sleduje postavy většinou těsně před nimi a ukazuje, co vidí i protagonista. Podmanivé záběry jsou dílem režisérova "dvorního" kameramana Vittoria Storara. Vyprávění neobsahuje žádné násilnické scény, zdůrazňuje cit jako základ plodné existence. V tomto směru jde záměrně proti americkým akčním thrillerům, plným krve a násilí, předkládá však stejně umělohmotný, nevěrohodný svět a vztahy v něm. Bertolucci jako by ztratil kdysi tak fascinující schopnost vypovídat nejen o společenských reáliích, ale i o niterných strázních svých hrdinů. Protože namísto psýchy nabízí nepříliš obratně formulovanou tezi. JAN JAROŠ
Režie Adrian Lyne. Hrají M. Rourke, K. Basingerová, M. Whittonová, D. Margulies, Ch. Baranská, K. Youngová a další.
Režie John R. Leonetti. Hrají Robin Shou, Talisa Soto, James Remar, Sandra Hess, Lynn "Red" Williams, Brian Thompson, Raynor Scheine, Musetta Vander a další. ![]() Nedávno jsme mohli na televizních obrazovkách sledovat komponovaný večer zasvěcený domácí animované tvorbě, nyní následuje v pravidelném cyklu Večer na téma... pohled na několik významných podnětů zahraničních. Vesměs se jedná o dílka všeobecně uznávaná pro svou výtvarnou nápaditost i závažnost výpovědi. Například snímek kanadského režiséra Frédérika Backa Muž, který sázel stromy získal Oscara. Tvůrce se inspiroval i u nás známou novelou Jeana Giona o vesničanovi, jenž celý svůj život zasvětil vysazování lesa v původně pustých místech. Nikdo mu to nepřikazoval, nic tím nesledoval, konal tak z vlastní svobodné vůle, snad dokonce podivínsky - našel v tom své životní poslání. Spíše jen náznaková kresba, zbavená jakékoli křiklavé barevnosti i animačních kouzel, soustředěná na ústřední téma, nikde nepřehlušuje smysl výpovědi. Výrazově prosté podání s nevtíravým komentářem plně souzní s elegickým plynutím vyprávěného příběhu, v němž přitom nalezneme tolik vroucnosti i něhy.
Příznivce postaviček Wallaceho a Gromita, nekňubovitého pána a jeho podnikavého psa, jak jsme je mohli zahlédnout ve třech půvabných groteskách ČT nejednou uváděných (Cesta na Měsíc, Nesprávné kalhoty, O chloupek), jistě potěší dokument Wallace a Gromit válcují Hollywood, který vypráví o průniku jejich režiséra Nicka Parka až do amerických ateliérů. Výsledkem byl celovečerní film Slepičí úlet, známý též z našich kin. Dokument nahlédne nejen do výrobních tajemství, ale navíc vysvětluje, nakolik bylo pro režiséra důležité uchovat si i ve změněných produkčních podmínkách tvůrčí nezávislost. (jš) |