číslo 39/2001 |
|
Televize |
|
TV TIPY
![]() ![]() Režie Sidney Pollack. Hrají Barbra Streisandová, Robert Redford, Bradford Dillman, Lois Chilesová, Sally Kirklandová, Patrick O'Neal, Viveca Lindfors a další.
Režisér Petr Lokaj postavil další díl dokumentárního cyklu Předčasná úmrtí, medailon Jaroslava Dietla Příběh vypravěče, na dvou nosných pilířích: na svědectví jeho ženy a na televizní inscenaci Alexandra Dumase, jehož autorem - vedle dlouhé řady dalších televizních titulů - byl rovněž Dietl. Toto zakotvení umožnilo pojednat život a tvorbu proslulého televizního autora s vlídností a pochopením; Magdalena Dietlová samozřejmě jednoznačně "hlasuje" pro talent i osobní vlastnosti svého muže, dumasovské téma mu zas poskytuje obratné alibi. V ukázce z této inscenace třeba zazní: "Až budeš muset psát v každé situaci..." Vlídné pojetí je ovšem umožněno i časovým odstupem - uplynulo patnáct let od Dietlovy smrti i víc než desetiletí od listopadového převratu. Vášně vychladly. Spolupracovníci Jaroslava Dietla, ale i jeho kritici, hovoří o fenomenálním vypravěči víceméně se sympatiemi. Dokonce i jindy sršatý Jan Rejžek dokáže o jeho "okresech na severu" a jiných angažovaných úletech mluvit málem shovívavě a superkritický Vladimír Just kvůli nim nezavrhnout "celého" Dietla.
AGÁTA PILÁTOVÁ
Dokumentární film Časovaná práce je dalším z aktuálních publicistických projektů autorského týmu Lída Rakušanová - Jiří Krejčík ml. Volně navazuje na televizní dokument Bez práce, který byl uveden loni a věnuje se otázce změn organizace práce na prahu 21. století. Snímek klade otázku, zda se v moderní společnosti nedostává práce, anebo zda práce jako takové je dost, avšak je méně určitých dosud obvyklých organizačních forem - s pevně stanovenou pracovní dobou. Jako všude ve vyspělém světě, ubývá tohoto druhu pracovních míst i u nás. Na trhu práce si naproti tomu podnikatelé navzdory stoupající nezaměstnanosti stěžují, že marně shánějí zaměstnance pro práci o víkendech nebo za jiných nestandardních podmínek. Práce na dobu určitou vyžaduje ovšem pružnost nejen od zaměstnanců, nýbrž i od odborů. Může se totiž stát dvojsečnou zbraní, kterou lze případně zneužívat proti zaměstnancům. Jsou si toho odborové organizace vědomy? Mají strategii, jak tomu čelit, když formy práce se dramaticky mění a vyžadují flexibilitu od všech zúčastněných? Film se dotýká i dalších palčivých problémů, souvisejícím s nezadržitelnými změnami pracovních podmínek, které nás v příštích letech čekají. (ap)
Folkaři se konečně dočkali: Česká televize uvádí dokumentární cyklus Legendy folku a country. Někteří prý trochu záviděli rockerům a "bigbíťákům", jejichž muzice byl nedávno věnován rozsáhlý seriál, i kvůli tomu je dobře, že přišla řada na další tzv. menšinovou hudební oblast (i když, jak mnozí právem namítají: jakápak "menšina", příznivců folku a country jsou přece statisíce!). Tvůrce nové řady hudebních snímků patrně inspiroval úspěch bigbítového cyklu, a producent ČT Radim Smetana si může pochvalovat: "Každá dobrá věc má vyprovokovat něco dalšího."
Také úvod Legend je příjemně poetický: titulky jsou napsány křídou na zeď. ("Inspirovala nás písnička Roberta Křesťana Napsal jsem své jméno na zdi," prozrazuje autor.) Po úvodních dílech, věnovaných trampské písni a šedesátým a sedmdesátým letům, následuje pasáž o vztahu folku a folkloru (což je téma tohoto týdne), poté přichází na řadu historie Porty, dalších festivalů i klubových scén. V celém cyklu smířeně vystupují vedle sebe představitelé folku i country - na rozdíl od některých dnes už historických vzájemných averzí. A ještě jedno téma stojí za zmínku: protagonisté obou žánrů se nejen často inspirovali americkou hudbou, ale svou tvorbu do zámoří také úspěšně vyvážejí. Cyklus názorně dokládá, že "Československý folk a s ním i trampská a country muzika nebyly pouze hudebním proudem - díly politickému a společenskému klimatu se staly i obrovskou společenskou silou, pro mladé lidi i platformou odporu."
Americká milostná komedie Srdcová sedma vychází z podobného stavebního principu jako Kiešlowského Náhoda: režiséra Petera Howitta zajímá, jak by se mohly vyvíjet různé varianty téhož lidského života v závislosti na zdánlivě podružném detailu, jakým je třeba stižení či nestižení dopravního prostředku. V tomto případě jde o metro - souběžně se rozvíjejí dva rozdílně utvářené osudy půvabné Helen (Gwyneth Paltrowová) podle toho, zda stihla vběhnout do soupravy metra či nikoli. V prvním případě přijela domů příliš brzy, takže nachytala svého milence s jinou ženou a hrdě od něho odešla. V druhém případě se dostala do bytu až pozdě odpoledne, protože ji zranil pouliční zloděj, a s úlevou přijímala konejšení svého nevěrného milence...
Srdcová sedma je jímavá komedie, natočená v bezproblémových intencích "dobře odvyprávěného příběhu", která přesvědčuje o tom, že navzdory spletitým peripetiím jsou si nakonec souzeni ti, kteří si to zaslouží - a příběh stále rozdílnějších "zdvojenkyň" téže hrdinky se posléze uzavírá v nemocnici, kde se obě Heleny ocitají po vážné nehodě. Obě vypravěčské roviny se zde konečně opět spojují, byť nikoli s takovou rozjuchaností, jak by divák očekával. (jš)
Televizní dramaturgie zvolila pro Večer na téma... ožehavý námět - stárnutí, snaží se jej však pojednat co nejpoutavěji. Však se také se v pořadu, nazvaném podle filmu, který večer otvírá - Stárnout je kumšt, sejde řada atraktivních osobností. Například v úvodním dokumentu režiséra J. Soukupa věnovanému fenoménu stáří, budou hovořit spisovatelka Lenka Reinerová, výtvarník Jiří Anderle či lékař O.Gregor o tom, jak stáří vidí a jak s ním žijí. Další částí večera je kouzelná hra dvou starých přátel na štěstí - film Poslední leč. Před dvaceti lety jej natočil nedávno zemřelý režisér Vladimír Sís podle stejnojmenné divadelní hry Boleslava Polívky, kterou kdysi s úspěchem uvádělo brněnské Divadlo na provázku. Protagonisty díla, kde se dialogy prolínají s pantomimou, jsou starý revírník Hubert z románu Viléma Mrštíka Pohádka máje a doktor Burke z divadelní grotesky Ladislava Smočka Podivuhodné odpoledne dr. Zvonka Burkeho. Stejně jako na jevišti i zde hlavní hrdiny brilantně zahráli Boleslav Polívka a Jiří Pecha. Večer o stáří a stárnutí uzavírá rozhovor s významnou českou herečkou a naší první aviatičkou Marií Pavlíkovou (nar. 23.1.1906 v Tišnově). V letech 1927-1974 byla členkou první brněnské scény, dnešního Národního divadla v Brně. V brněnské operetě, kde začínala, byl jejím častým partnerem a režisérem Oldřich Nový. Poté přešla do činoherního souboru, jehož šéfem byl v té době Jindřich Honzl. Když skoro po 50 letech odcházela do penze měla za sebou nepřeberné množství rolí, v nichž nechyběly ani ty, po kterých každá herečka touží: Ofélie, Anna v Richardovi III., Kněžna v Jiráskově Lucerně, Higginsová (My fair lady), Vachová v Srpnové neděli,... Její poslední rolí byla babička v Jenůfě. Ještě v polovině 70. let se podílela na avantgardních inscenacích Pohádka máje a Kytice V Divadle na provázku. Stále pěstuje bohatý společenský život, je emancipovaná a vždy elegantní a mezi její odvážné záliby patřily aktivní automobilismus a létání... (red) |