číslo 47/2001 |
|
Televize |
|
TV TIPY
![]() V cyklu významných amerických režisérů se představují i někteří tvůrci, kteří začínali jako herci a teprve později přešli na druhou stranu kamery. Vedle westernového hrdiny Clinta Eastwooda je to zejména Barbra Streisandová.
Rovněž známe trojici filmů, které sama režírovala (a též si přidělila hlavní role). V roce 1983 debutovala komediálně laděným filmem Yentl - vyprávěla příběh židovského děvčete, které se musí přestrojit za chlapce, aby mohlo studovat. Zaujala pečlivě vykreslenými reáliemi, jemnou ironií vůči zakořeněným konvencím i důmyslně budovanými erotickými dvojsmyslnostmi. Později však převládlo sentimentální ladění, které chce především dojímat - to značně poznamenalo jak Pána přílivu, tak Dvě tváře lásky. Ačkoliv není třeba přeceňovat umělecké hodnoty těchto děl, diváci je přijali docela vstřícně. Dokument zachycuje okolnosti, za jakých její filmy vznikaly, ukazuje, jak se musela přizpůsobovat nátlaku producentů, jak mnohé záměry, jimiž se zabývala, nemohla nakonec realizovat. S razancí sobě vlastní si stěžuje, jak ji mnozí podceňovali jen proto, že je žena. Ale Barbra je bojovná osobnost - potvrzují to i její vášnivé monology, které před kamerou vede. Ale nevypovídá pouze Streisandová: svědectví podávají i její partneři, spolupracovníci a známí, kteří jen dotvrzují načrtávaný obraz. Nebudeme však ochuzeni ani o ukázky z filmů, dokonce jsou zařazeny i pracovní záběry, které zachycují, jak Streisandová pracuje, jak diriguje ostatní herce, jak se stará o postavení kamery. Každým okamžikem přesvědčuje o své vytrvalosti a houževnatosti. (jš) ![]()
![]()
Cupák se okamžitě stal ideálním představitelem snad až přecitlivého, snivého mladíka a tuto polohu si ještě několikrát zopakoval, např. v orientální pohádce Labakan, natočené opět Krškou. Ale slibně se rozvíjející kariéra poznenáhlu uhasínala - velkých rolí se nedostávalo, Cupák se musel spokojovat s vedlejšími úlohami. Ale i ty se snažil odvádět s co největší odpovědností. Stačí si třeba vybavit faráře Schimdta z Kladiva na čarodějnice. Období normalizace pak přísun inspirativnějích rolí téměř úplně zastavilo. A v 90. letech se začala ozývat těžká choroba, umocněná i hercovým kouřením a špatnou životosprávou. Jistou záchranu pro něho zprvu představovala práce na divadle (hrál v Městských divadlech pražských), ale postupně se téměř výhradně začal orientovat na rozhlas a televizi, nepohrdl ani dabingem (přinejmenším dva výkony vstoupily do dějin - v seriálu Sága rodu Forsythů a v klasické komedii Někdo to rád horké). Dlužno ovšem dodat, že své nesporné nadání postupně rozmělňoval ve stereotypních inscenacích - jen v hluchých 70. letech jich stihl na čtyři desítky. Nepřeberné množství oživlých stínů, v nichž se k nám často vrací, však dovoluje ocenit Cupákovo neokázalé herectví, které stále oslovuje svou niternou integritou. (jš) ![]() Polská režisérka Agnieszka Hollandová, pracující v Evropě i ve Spojených státech, zaujala pečlivými, nicméně poněkud chladnými rekonstrukcemi viktoriánského období (Tajemná zahrada, Washingtonovo náměstí), ale ještě silněji ji proslavily diskusnější průhledy na minulost: v Horečce zkoumala proticarský odboj hledající záchranu v terorismu, v Hořkých žních načrtla osudy židovské dívky, za války se skrývající u sedláka. A ve snímku Evropa, Evropa přibližuje roztodivné osudy židovského chlapce, jemuž se podařilo přežít stalinskou převýchovu i průpravu v elitním nacistickém učilišti. Hrdina zažil příhody téměř neuvěřitelné - ale znovu se potvrdilo, že sám život někdy dokáže zařídit zvraty, které by nevymyslel ani scenárista s tou nejbujnější představivostí. Autobiografická kniha Solomona Perela, podle níž film vznikl, ostatně nedávno vyšla i v českém překladu.
Film vyslovuje důležité poselství: lidské činy a osudy jsou natolik nevyzpytatelné a rozporuplné, že je obtížné vynášet jednoznačný soud. A neváhá použít vyostřených, groteskních postupů, ať již pracují se zjevnou stylizací (která postihuje i samotného Hitlera, jenž se zjeví v nečekaném kontextu), či pracují s významy, nečekaně stavěnými do šokujících paradoxů či protikladů. Na jedné straně se mládenec chce třeba zbavit příznaků svého původu, na druhé straně se s vnitřním odporem připojuje k davové protižidovské psychóze - dokonce je předváděn jako vzorný árijský typ. Hollandová provokovala svou záměrnou nejednoznačností a její film byl (např. na Blízkém východě) střídavě obviňován jak z antisemitských předsudků, tak ze šíření sionistických nálad. Ale především je to svrchované umělecké dílo, které se odmítá spokojit s ověřenými pravdami. JAN JAROŠ
Režie Philip Noyce. Hrají Sharon Stoneová, William Baldwin, Tom Berenger, Martin Landau, Polly Walerová, Ken Curtis a další. ![]()
![]() Hudební skladatel Petr Hapka - narozen 1944 - se představuje jako člověk širokých zájmů, schopný napsat poutavou filmovou muziku i spolehlivý hit. Jeho skladby jsme mohli slyšet například v tak žánrově odlišných snímcích jako Den pro mou lásku, Panna a netvor nebo Vážení přátelé, ano. Spolupracoval i se slovenským režisérem Jurajem Jakubiskem. V jeho skladbách si snadno povšimneme, jak ústřední roli přisuzuje klavíru. Chystá písně známým osobnostem - stačí uvést názvy (pro Hegerovou Levandulová, pro Kocába S cizí ženou v cizím pokoji).
Dokument prozradí, že Hapka je synem operní pěvkyně, že u jeho začátků stál samotný Oldřich Nový. Ale režisér se neomezuje pouze na protagonistovy výpovědi - výslednou mozaiku skládá z postřehů jeho přátel a známých, neméně fascinovaných Hapkovým svérázem. Jistěže nemusíme být oslněni všemi skladbami, které vytvořil, ale nelze přehlédnout, že v něm vyrostl umělec, jehož produkce ve svých špičkových výsledcích snese nejpřísnější měřítka. A Malíř obratně zjišťuje, jaký člověk se vlastně skrývá za maskou úspěšného hudebníka. (jš) |