číslo 48/2001 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Ve třetí části našeho seriálu
věnovaného období, kdy V+W ještě plně nevyužívali skladatelských služeb
Jaroslava Ježka, se podíváme do roku 1929. Některé ze zmiňovaných skladeb
uslyšíte 27. listopadu ve 21.04 na stanici ČRo 2 - Praha.
V+W bez Ježka i s Ježkem
Vraťme se ale do Osvobozeného divadla. K lednové premiéře revue Kostky jsou vrženy napsali Voskovec s Werichem parodický text na melodii módního šlágru Ramona. Ten měly tenkrát v repertoáru skoro všechny lepší taneční orchestry (včetně "krále jazzu" Paula Whitemana) stejně jako další v této hře použitou melodii, foxtrot Constantinopole - ten V+W převzali ze své hry Gorila ex machina (měla premiéru 28. 11. 1928) a pojali ho jako oslavu duchapřítomnosti: ...Duchapřítomnost ta musí být, duchapřítomnost musíme mít! Doposud nijak nikdo o mně neřek, že bych se lek. A kdyby to někdy někdo někde na mě řek, že jsem se lek, tak bych ho sek. V nebezpečí vždycky dovedu s klidem říkat abecedu! Duchapřítomnost ta musí být... U nás tuto píseň proslavila hlavně nahrávka na gramodesce značky HMV, na kterou ji natočil Jack Hylton - tu nepochybně znali i V+W, neboť tento anglický jazzový orchestr téhož roku vystoupil během svého evropského turné i v pražské Lucerně. Již zmíněná píseň Některý den měla původně rytmus foxtrotu, proslavilo ji podání americké zpěvačky Sophie Tucker a velice famózně ji v roce 1929 natočil se svým orchestrem například známý černošský kapelník, skladatel a zpěvák Cab Calloway. V+W s Ježkem ovšem na gramodesce značky Parlophon pojali tuto skladbu jako blues, k jehož rytmu v českém textu více ladilo i stýskání hrdiny, flegmatického trpitele: Já jsem přec jen beznadějný nešika, všechno mi padá z rukou, i můj život přede mnou utíká, hodiny jenom tlukou. Nemyslete si, že to je má vina, že nemám dobrou vůli, to není má vina - je to jen lavina, lavina věčné smůly. Některý den jdu třeba spáti, zdřímnu si jen - už musím vstáti... Dalším hudebním číslem ve hře Kostky jsou vrženy byla známá píseň Singin´ in the Rain pocházející z amerického filmu Hollywood revue. Voskovec uvádí, že věděli jen to, že jde o nějaký "zpěv v dešti", a tak k této melodii stvořili mimo jiné následující slova: Proč že si zpívám i třeba v dešti? Proč že mi ze zpěvu hlava třeští? Dám vám odpověď v jedné větě: protože jsem tak rád na světě! Ve verzi Voskovce s Werichem se tato píseň jmenovala Já nedělám a v roce 1930 ji oba komici za doprovodu orchestru Jaroslava Ježka natočili na gramodesky značky Ultraphon ve své první nahrávací frekvenci pro tuto firmu.
Vlažný úspěch hry Kostky jsou vrženy přiměl V+W k uvedení další taškařice, kterou byla tříaktová Premiéra Skafandr. Uvedli ji v říjnu toho roku v divadle Adrie a jako skladatele zde poprvé využili Jaroslava Ježka, který přispěl meziaktní hudbou. Jeho tři předehry - foxtrot Tři strážníci, waltz Zasu a Skafandr fox - znamenaly počátek jejich úspěšné spolupráce, která pak trvala po celou dobu existence Osvobozeného divadla.
Premiérou své následující hry Líčení se odročuje pak o týden později vstoupili Voskovec s Werichem do reprezentačních prostor zbrusu nového Divadla u Nováků ve Vodičkově ulici. Předehry k jednotlivým jednáním této tříaktové hudební detektivní komedie zkomponoval opět Jaroslav Ježek a s V+W poprvé vystoupil na jevišti i tehdy nesmírně populární Ferenc Futurista. Ale ani jeho groteskní komika nepomohla této hře k výraznějšímu úspěchu. Tím se měla stát až poslední hra dvojice V+W z roku 1929, kterou byla revue Fata morgána - a právě její úspěch s definitivní platností rozhodl osud Osvobozeného divadla. O písničkách, které v ní zazněly, si povíme příští týden. GABRIEL GÖSSEL Obrazová dokumentace - archiv autora Nakladatelství Radioservis již uvedlo na trh knihu Gabriela Gössela Fonogram |