číslo 52/2001 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
ZÁPISNÍK
ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ
Český rozhlas 1 - Radiožurnál; sobota -
premiéra 12.05, repríza ve 22.00
Ovčácká idyla dnešní doby
Vesnice ve Francii se vylidňují. Je to dlouhodobý proces, který má již svou historii. Intenzivní zemědělská výroba omezila pracovní příležitosti a odchod lidí z venkova do měst se zatím nezastavil. Za poslední roky se rodí a nabývá na tvaru proces opačný. Lidé unavení životem ve městech se uchylují na venkov. Jedni dočasně a krátkodobě jako chalupáři a obyvatelé rekreačních objektů, druzí proto, že se rozhodli vzdát městského pohodlí a hledat novou životní a pracovní náplň blíže k přírodě a spontánnímu venkovskému životu. Se dvěma z té druhé kategorie jsem se letos setkal.
Kus dál na východ se nachází malebný podhorský kout zvaný Malé Pyreneje. Žije tam již deset let Rosina. Zdědila na samotě Peyrar farmu. Pozemky zčásti prodala a obytné stavení upravila na hostinské pokoje. Stodolu přestavěla na kuchyň s jídelnou a pohodlným obytným prostorem. Prosklenými okny je vidět k bazénu, obklopenému zahrádkou s keři a květenou. Samota ležící ve výšce 800 metrů nabízí úchvatné rozhledy. K jihu se otevírá široké panoráma vysokých skalnatých Pyrenejí a na severu reliéf spadá do roviny táhnoucí se k Toulouse. Je tu božské ticho. Rosina sem přišla s jasným plánem. Vytvořit tu centrum pro occitanskou kulturu. To je kultura vztahující se k 11. a 12. století, kdy se v jihofrancouzské oblasti mezi městy Montpelier a Toulouse zrodila svérázná a bohatá civilizace dodnes zachytitelná v památkách románské architektury a především v literárním dědictví zapsaném historickým jazykem nazývaným "langue d´oc".
Na první pohled určuje tempo a obsah života ve Francii město. Ale ten, kdo neváhá občas odbočit z určujících a dominujících spojnic moderního života, se může na francouzském venkově dočkat překvapení. Ještě se tu narazí na lidi, kteří se navzdory všemu rozhodli žít podle svých snů. ZDENĚK MÜLLER, Francie |