14 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Jednou
z největších gramofonových společností v Evropě se v
letech po první světové válce stala firma,
která na gramodeskách své hlavní etikety přinesla také řadu nahrávek
význačných českých umělců. Některé snímky z repertoáru této značky uslyší
posluchači 2. dubna ve 21.04 na stanici ČRo 2 - Praha.
Gramodesky značky
Parlophon (I)
U zrodu gramofonové firmy, která uvedla na trh jako jeden ze svých hlavních výrobků gramodesky značky Parlophon, stál rodák ze švédského města Sédertälje, zručný mechanik Carl Lindström (1869-1933). V roce 1892 se odstěhoval za prací do Německa a od roku 1896 v Berlíně se svým společníkem Paulem Pfeifferem vyráběl jednoduché a laciné přehrávací fonografy značky Lyra, nahrávací a přehrávací fonografy Ideal a o něco později též gramofony značky Lynophone, které tenkrát představovaly pro firmy The Gramophone Co. a International Zonophone Co. - vedoucí evropské výrobce gramofonů - prakticky jedinou konkurenci.
V následujících letech prošel Lindströmův podnik řadou fúzí: v roce 1910 se spojil s další velkou německou gramofonovou firmou Beka-Werke a změnil svůj status na akciovou společnost. O rok později se koncern Carl Lindström AG sloučil se společností International Talking Machine Company, jejímž hlavním produktem byly gramodesky značky Odeon a Fonotipia, a v roce 1913 pohltil firmu Grünbaum & Thomas AG, která vyráběla gramodesky značek Lyrophon, Dacapo a Favorit. Od roku 1919 již měl Lindströmův koncern vlastní velkou berlínskou továrnu pyšnící se jedním z nejvyšších komínů v Evropě a zaměstnávající více než 1000 pracovníků.
Výrobou gramodesek se Lindströmův koncern začal zabývat od okamžiku převzetí velké exportní firmy Beka. První gramodesky s vlastní etiketou Parlophon se pak na německém trhu objevily v roce 1911 - měly běžné průměry 25 a 30 cm, velice malebné etikety a obsahovaly především nahrávky předních německých salonních orchestrů. Během první světové války Lindströmův koncern (jako drtivá většina evropských gramofonových společností) žádné gramodesky nenatáčel, jen jeho vídeňská pobočka vydala v roce 1915 jako svůj příspěvek k válečnému úsilí Rakousko-Uherska gramodesky s projevy mj. Jeho Veličenstva císaře a krále Franze Josefa I., Jeho císařské a královské Výsosti následníka trůnu arcivévody Karla Františka Josefa a Jeho Excelence plukovního generála a šéfa generálního štábu Franze svobodného pána Konráda von Hötzendorfa, který na této desce pronesl pár slov o "nerozborném sepětí všech národů Rakousko-Uherska v naší armádě a válečném loďstvu coby trvalém plodu světové války".
Kromě řady velkých evropských a asijských zastoupení měl Lindström od roku 1921 svoji pobočku i ve Velké Británii, kde se gramodesky této firmy (s etiketou v poangličtěném znění Parlophone) lisovaly v závodě Mead Works v hrabství Hertfordshire. Od roku 1923 se v berlínské továrně začaly pro milovníky moderních tanečních rytmů lisovat gramodesky s hnědočervenou etiketou Lindström American Record, které přinášely - jako první v Německu - rané snímky kvalitních amerických jazzových a tanečních orchestrů. Na této etiketě nacházíme po roce 1925 v řadě objednacích čísel A 4200 také snímky určené pro český trh - šlo ale o stejný lidový repertoár, který byl v USA lisovaný pro naše krajany na již zmíněných deskách značky OKeh. Etiketa Lindström American Record zanikla v roce 1927 - firemní katalogy ale gramodesky této značky nabízely ještě v roce 1932, ovšem již za sníženou cenu 15 Kč (oproti původním 28 Kč). Další etiketou, kterou uvedl Lindströmův koncern ve dvacátých letech na československý trh, byly gramodesky značky Kismet s repertoárem určeným pro nejvýchodnější části republiky - východní Slovensko a Podkarpatskou Rus. V řadě objednacích čísel K 4000 nacházíme "slovačkih snimci" v podání "gajdárské sedliacké hudby", též v oravském a detvanském dialektu. (Pokračování) GABRIEL GÖSSEL |