17 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Od počátku
třicátých let minulého století se na prknech
operetních divadel a plátnech kin často objevovala
temperamentní zpěvačka a herečka, jejíž umělecká
dráha trvala déle než půl století. Přesto drážky
standardních gramodesek zaznamenaly její hlas jen v
poměrně málo případech. Posluchači ČRo 2 - Praha
je uslyší v úterý 23. dubna ve 21.04.
Ljuba Hermanová
na šelaku
Životní dráha Ljuby Hermanové (1913-1996) je většině příznivců populární hudby jistě alespoň v obrysech známa - přispěla k tomu nepochybně i její "druhá" kariéra šansoniérky, kterou odstartovala na přelomu let padesátých a šedesátých v tzv. divadlech malých forem. Podívejme se proto stručně na umělecké začátky této všestranné operetní pěvkyně a divadelní a filmové herečky.
Dobová kritika hodnotila herecký projev Ljuby Hermanové na divadelních prknech vesměs příznivě. Oceňovala ji mj. jako herečku "bujaře živou, ale míru znající i ve velmi ožehavých situacích". Na plátnech kin se Hermanová poprvé objevila v menší úloze fešné prodavačky ve filmu režiséra Jindřicha Honzla Peníze nebo život a zazpívala tu s Hanou Vítovou známé blues Jaroslava Ježka Život je jen náhoda. Naplno ale její filmová hvězda zazářila v hlavní roli komedie režiséra Karla Antona Jsem děvče s čertem v těle (1933), kde také zazpívala několik písniček (mj. s emeritní operetní subretou Mařenkou Zieglerovou). Až do konce třicátých let hrála téměř výlučně v komediálních úlohách ještě v asi deseti dalších filmech (např. U Sv. Antoníčka, Cácorka či Panenka). Její filmová kariéra pokračovala i po roce 1945. Nás ale budou zajímat hlavně nahrávky, které zanechala zpěvačka Ljuba Hermanová na standardních gramofonových deskách - a těch bohužel není mnoho. Jejím prvním snímkem byl slowfox Jaroslava Ježka na slova Voskovce a Wericha Zakázané ovoce pocházející z revue Osvobozeného divadla Vždy s úsměvem, který vyšel v roce 1934 na gramodesce značky Ultraphon. Zmíněné blues Život je jen náhoda nazpívaly na gramodesky místo Hermanové a Vítové dvě členky populárního Bajo tria Anita Schlesingerová a Jožka Srbová.
Další snímky Ljuby Hermanové vyšly v roce 1948 na gramodeskách značky Ultraphon. Za doprovodu orchestru Karla Vlacha nazpívala dvě písně ze hry Divotvorný hrnec - Když z chudáka se stane boháč (se sborem) a Nedostatek (společně se sestrami Allanovými). Tyto snímky vyšly též na exportní gramofonové etiketě Mercury. V roce 1952 pak - opět za doprovodu orchestru Karla Vlacha - vydal Supraphon v jejím provedení píseň Václava Trojana Ano či ne, zařazenou do nového nastudování předválečné hry Voskovce a Wericha Nebe na zemi. Pro Supraphon Hermanová namluvila ještě několik příběhů z cyklu soudniček Františka Langra (mj. Jdi a kup si meloun a Dámy na pavlači). V listopadu roku 1962 byla její písnička Proč hrát blues mezi několika vůbec posledními gramodeskami na 78 otáček za minutu, které na této značce vyšly.
Ljuba Hermanová zemřela 22. května roku 1996. GABRIEL GÖSSEL Obrazová dokumentace archiv autora Příště: Melodie ze sedmdesát let starých filmů (III) |