22 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
V létě
roku 1932 měly premiéru čtyři české filmy,
v nichž zaznělo také několik populárních melodií
dodnes známých díky gramofonovým nahrávkám. Některé
z nich uslyšíte ve zvukové podobě Fonogramu 28.
května ve 21.04 na stanici ČRo 2 -
Praha.
Melodie z
českých filmů roku 1932 (IV)
Jak již víme z předchozích částí našeho seriálu, okupovaly plátna českých kin v roce 1932 především německé a americké filmy nevalné kvality - ale ani česká produkce většinou nepřinášela žádné kulturní klenoty. Typická byla v tomto ohledu právě letní filmová sezona roku 1932.
Aniž bychom zpochybňovali výše uvedené hodnocení kvality tohoto filmu, dodejme, že E. F. Burian v něm představoval ne jazzového, nýbrž šansonového zpěváka, a to v baru nevalné pověsti. Gramodesky zachovaly z tohoto filmu pro "historii umění" dvě písně v jeho melancholickém přednesu: zádumčivý slowfox na text dr. Otto Rádla Kdyby ses byl nenarodil a dadaistické tango Má panna je v Panama sama, jejíž text stvořil Josef Gruss. Na gramodeskách značky Ultraphon provázel E. F. Buriana v těchto skladbách Ježkův orchestr Osvobozeného divadla dirigovaný Karlem Ančerlem.
Snad největšího odsouzení a opovržení se od kritiky dostalo filmové frašce režiséra Leo Martena Růžové kombiné, uvedené na plátna kin koncem srpna. Premiéra tohoto filmu (navštívená především právě filmovými kritiky) byla dokonce provázena pískáním. U běžných diváků ale tento film nejspíš prošel bez výhrad, neboť byl na několik týdnů nasazen hned do tří pražských kin najednou. Detektivní zápletka filmu s řadou nedorozumění posloužila jako záminka pro uvedení sedmi písniček Johna Gollwella (většinu z nich opatřil textem Otto Rádl), které ve filmu zpívali Otto Rubik, Truda Grosslichtová a mužský pěvecký soubor Gollwellovo kvarteto. Drážky gramodesek nám ovšem zaznamenaly jen tango Kdybych neměl srdce, které pro firmu Esta nahrál a nazpíval Lyric Band kapelníka Adolfa Schächtera, a pro značku Ultraphon zase R. A. Dvorský se svými Melody Boys. V tomto filmu zaznělo také melodicky zajímavé blues Irena, které na gramodesky Ultraphon nazpíval Jára Pospíšil za doprovodu orchestru Jaroslava Ježka.
Hudbu ke třem písním, které ve filmu i přednesl, složil E. F. Burian: na vlastní, značně "avantgardní" text zazpíval píseň Chtěl bych být opicí, Vítězslav Nezval mu otextoval melodii Lidé chodí po nábřeží, a Josef Gruss dodal text k hravému foxtrotu Chlupatý kaktus. Na gramodesky byly sice původně natočeny obě posledně jmenované písně, ale firma Ultraphon se nakonec rozhodla vydat v podání E. F. Buriana a za doprovodu jeho jazzového orchestru pouze foxtrot Kaktus. Píseň o opici se dochovala pouze na zkušebním, nikdy nevydaném gramofonovém snímku - Burianův jazzový soubor, napodobující v této skladbě "jungle style" orchestru Duka Ellingtona (tehdejšího idolu E. F. Buriana), nejspíš zněl uším zástupců gramofonové společnosti Ultraphon, nepřipraveným na takové zvuky, příliš netradičně. O melodiích z českých filmů, které přišly do kin na podzim roku 1932, si budeme povídat zase po prázdninách. GABRIEL GÖSSEL Příště: Francouzské nahrávky na českém Ultraphonu |