24 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM Napodobování typického projevu různých populárních interpretů bylo vždy vděčnou činností, často zaznamenávanou i na gramodesky. Podívejme se dnes na snímky imitující někdejšího krále českých komiků. Některé ze zmiňovaných nahrávek zazní ve zvukové podobě Fonogramu 11. června ve 21.04 na stanici ČRo 2 - Praha. Poznáváte svého miláčka? (I) Až překvapivě často se na standardních gramodeskách objevovaly scénky, v nichž různí známí i méně známí imitátoři napodobovali a parodovali dobové "mediální hvězdy". Ve většině případů byl ovšem daný oblíbený herec, komik či zpěvák imitován dost neuměle, ale někdy se najdou i velice zdařilé nahrávky, u nichž posluchač dokáže jen velice obtížně určit, kdo na něj z gramodesky vlastně hovoří.
Jen o něco lépe dopadl "mistr Vlastimil Burian" na gramodesce značky Parlophon z roku 1931 v podání herce a režiséra Josefa Rovenského. Tomu se na snímku s názvem Imitátor herců podařilo napodobit spíše obsah Burianových pověstných "balad rozkoše a smrti" než jeho hlas. Nejznámějším a nejlepším dobovým imitátorem Vlasty Buriana nepochybně byl kabaretiér Ferry Víšek, kterého Burian dokonce na čas angažoval do svého divadla. Na gramodesky značky Columbia natočil Víšek na motivy Burianova repertoáru vlastní zdařilé výstupy Ve škole, Balada strašlivá a Polní maršálek a na úspěšnou postavu účetního revidenta Popelce Hadimršky z Burianova filmu To neznáte Hadimršku navázal jeho dalšími dobrodružstvími ve scénce s názvem Hadimrška v civilu. Ve stejné době - kolem roku 1932 - ještě natočila firma Ultraphon dvoudílné pásmo Letem kabaretem, kde Víšek po krátkém úvodu (...prosím vás, človíčku, jdu tady dobře do gramofonu? - Až se zeptáte slušně, tak vám odpovím! - Che, che, che, to rači zabloudím...) vypráví dokonalým Burianovým hlasem i stylem povedenou anekdotu.
Ve svém výstupu z roku 1944 s názvem Autogram (na hudbu Eduarda Ingriše) paroduje Vlastu Buriana - mezi řadou dalších osobností divadelního světa třicátých let - hlasem šlapajícím si na jazyk také komik Jára Kohout (...hleděli vždy na mě z vršku, když jsem hrával Hadimršku - teď mě stihne jenom chvála, neboť hraju principála. Proto ať se každý třese, mou hru Hajný usnul v lese v Národním chci hrát, a basta - podepsán: Burian Vlasta...).
Pro úplnost ještě uveďme, že mimiku Vlasty Buriana se pokoušela parodovat i žena: v roce 1938 předváděla ve filmu Slečna matinka několik neumělých burianovských kreací herečka Věra Ferbasová. Králi českých komiků byla věnovaná také dvě hudební díla: hned na třech značkách gramodesek - Ultraphon, Homocord a Parlophon - vyšel pochod J. Řehoře Vlasta Burian a v podání "Hudby stráže svobody" vydal Ultraphon ještě Glasspieglův pochod Král komiků. O imitátorech dalších českých herců a zpěváků z doby před více než šedesáti lety si budeme vyprávět zase příští týden. GABRIEL GÖSSEL Obrazová dokumentace archiv autora |