32 |
|
Televize |
|
TV TIPY
![]()
Režisér staví na protikladu mezi oběma ústředními postavami. Oproti zasmušilému, navenek hrdému, ale přitom jen zapšklému Victorovi (Adam Beach), který se snad ani neumí radovat, se obrýlený Thomas (Evan Adams) prezentuje jako věčně usměvavý vypravěč, ochotný se s kýmkoli zapovídat. Vychází najevo, že za Victorovým zdánlivě válečnickým výrazem se spíše skrývá nejistota, mimo jiné i nevyjasněný vztah k otci. Třebaže komentátorem celé daleké cesty je Thomas, v závěru právě Victor formuluje úvahu o vztahu dětí k otcům, kteří nikdy nenašli optimální vztah - buď o ně starali málo, nebo naopak příliš, buď jim svou lásku odpírali, nebo je naopak láskou zavalili. Film se vyhýbá jakýmkoli konfrontačním náladám, vypráví střídmě, se smyslem pro drobné, ale výstižné postřehy. Dovedně modeluje rozdílné mentality obou hrdinů, upozorňuje na ubíjející podmínky života v rezervaci, na rozpadlé rodiny, na nedostatek citu a alkoholismus. Ale přitom jsou tyto jevy konstatovány spíše mimoděk, jakoby na okraj, neboť do popředí se dostává úcta k původu, úcta k otci a koneckonců i úcta k mrtvým, aniž by i tento motiv byl výrazněji zpřítomňován. Vyprávění využívá prvků klasické road-movie, vyprávění odehrávajícího se na silnici, ale zužitkovává je dost mělce a nahodile, místy v poplatnosti konvencím, vyhýbá se vyostřování případných konfliktů, a proto mnohé situace se rozplývají do ztracena. Schází cit pro zobrazení indiánské problematiky méně uhlazenými až idealizujícími prostředky, schází výraznější zformulování autorského postoje. Ale přes veškeré nedostatky před námi vyvstává ojedinělý vhled do duše jednoho donedávna opovrhovaného národa. JAN JAROŠ
Návraty na stopu
První se odehrál před osmi lety. V roce 1994 na Slapské přehradě, v místě soutoku Vltavy s říčkou Brzinou, objevil místní rybář tělo mrtvého muže. Po necelém roce, asi kilometr odtud, bylo nalezeno tělo ženy. Mnohé indicie svědčily o tom, že případy spolu souvisejí... Snad jejich nová televizní prezentace pomůže kriminalistům v dalším pátrání. Vlastně to jsou oni, kdo s prosbou o pomoc přicházejí. Roman Svoboda k tomu dodává: "Ukažte mi nějakého politika, který řekne: já se opravdu snažil, ale teď už jsem bezradný a potřebuji pomoc od tebe, občane. Kriminalisté to umějí. Jsou to vlastně frajeři." Díky tomuto frajerství, a samozřejmě i díky úsilí a umu detektivů, je počet případů vyřešených za pomoci diváků pořadu Na stopě stále obsáhlejší. (tp)
Pošťák vždy zvoní dvakrát James M. Cain bývá podobně jako Raymond Chandler nebo Dashiell Hammett řazen do tzv. drsné školy, ovšem jeho kriminálně zbarvené příběhy postrádají postavu detektiva - hrdiny se totiž stávají lidé, které zpravidla jejich chamtivost či jiné vášně zaženou na osudné zcestí. Filmaři se Cainovými příběhy rádi inspirovali (např. Pojistka smrti, Mildred Pierceová, Serenáda), ovšem nejvíce přepisů se dočkal román Pošťák vždy zvoní dvakrát. Na televizních obrazovkách nyní uvidíme jeho americkou verzi z roku 1981.
Americký režisér Bob Rafelson se však soustředil především na vypjaté drama vražedných vášní, prosycené sexuální lačností. Postupné sblížení obou protagonistů, nudící se ženy majitele motorestu a potulného podvodníčka, však záhy vystřídá krušné vědomí společné viny i rostoucí vzájemné nedůvěry. A právě postupné proměny jejich vztahu, drceného dalšími, často protichůdnými emocemi, zajímají režiséra nejvíce. Hlavní role jsou obsazeny špičkově: Jack Nicholson opět okouzluje rošťáckými úsměvy i nahle zkaleným pohledem při nezvladatelném záchvatu sexuální posedlosti; i začínající Jessica Langeová věrohodně postihuje nával vášní, náhle se probudivších z dosavadní letargie. A zaujme rovněž sugestivní obrazová modelace ošuntělého motorestu, zapadlého kdesi na vyprahlém jihu Kalifornie - však kameramana Svena Nykvista nejdříve proslavila spolupráce se švédským mistrem Ingmarem Bergmanem. (jš)
Kašpárek
Beetlejuice
Režie Tim Burton. Hrají Alec Baldwin, Geena Davisová, Jeffrey Jones, Catherine O´Haraová, Winona Ryderová, Sylvia Sidneyová, Michael Keaton a další.
Za operou do Českých Budějovic Původní návrh cyklu Cesta za operou počítal s osmi díly mapujícími jak české, tak moravské scény. Tento rok vznikly čtyři (již odvysílán byl "liberecký", druhý v pořadí je "českobudějovický"), a to díky producentovi České televize Vítězslavu Sýkorovi. Ten totiž všechny čtyřicetiminutové plochy, které měl k dispozici na rok 2002, vyplnil právě tímto projektem. "Stačilo to na český region. Samozřejmě zbývá Morava, ale jsou tu dvě záležitosti," říká k tomu a pokračuje: "Jednak existují regionální studia České televize v Ostravě a Brně a těm jsme nechtěli brát moravská témata, jednak diskuse o náplni a penězích na příští rok ještě probíhají." Předchozí část cyklu věnovaná opernímu souboru v Liberci nastolila díky své pohodovosti otázku: ukazovala skutečný stav severočeské scény? "Asi jsme měli ukázat všechny čtyři díly najednou," říká k tomu Vítězslav Sýkora. "Pak by se ozřejmilo, že jsme se rozhodně nechtěli vyhýbat problémům."
Jako průvodce vystupuje v celém cyklu Josef Průdek. Českobudějovický díl byl pro něho výjimečný: "V Jihočeském divadle jsem pracoval pětadvacet let. Znám tu spoustu lidí, s mnohými jsme dodnes přátelé," říká. Z filmu je vidět, že na něj nezapomněli. TOMÁŠ PILÁT |