33 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Dnešní příspěvek je věnován gramodeskám z počátku historie zvukových záznamů, které se vyráběly z jiného materiálu než tradičního černého a křehkého šelaku o značné hmotnosti. Standardní gramodesky z nestandardních materiálůV první polovině dvacátého století nevypadaly gramodesky na 78 otáček za minutu vždy jen jako černé kotouče běžných rozměrů (většinou o průměru 25 a 30 cm) - jejich vzhled, velikost a tvar bývaly někdy značně neobvyklé. Stejně tak nestandardní bývaly i některé materiály, do nichž se lisovaly drážky se zvukovým záznamem. A právě na materiály, sloužící pro zachycení zvukového záznamu ve drážkách standardních gramodesek, se dnes podíváme. Mimo klasické hmoty označované pro jednoduchost jako šelak se již od počátku století intenzivně zkoušely pro výrobu gramodesek různé materiály - ať již ve snaze o zlepšení kvality zvukového záznamu, nebo spíše jen z reklamních důvodů. Na trh tak v různých obdobích přicházely gramodesky vyrobené z různých umělých pryskyřic a jejich kombinací, celuloidu, lakované tvrzené lepenky, různých modifikací asfaltu, hliníkového či cínového plechu, skla a porcelánu a dokonce i čokolády. Již v roce 1901 uvedla na trh lipská firma Polyphon Werke, vyrábějící do té doby především hřebíčkové hrací stroje různých systémů, gramodesky z plechu natřeného na jedné straně hnědým lakem, do něhož byl lisován vlastní zvukový záznam. Jediným důvodem výroby těchto nekvalitních desek byla nejspíš potřeba firmy zbavit se zásoby plechových kotoučů v důsledku stagnace odbytu hracích strojů, pro které od počátku dvacátého století gramofony představovaly velkou konkurenci.
Anglická firma Goodson, která ve stejné době přišla s nehořlavou ohebnou deskou z hmoty barvy slonové kosti, nazvané "rhodoid", zase pro přehrávání těchto gramodesek o "pírkové" hmotnosti výslovně doporučovala - údajně pro dosažení větší čistoty zvuku - již jednou použité jehly (nepochybně tak potěšila šetřivé typy gramofilů, kterým bylo proti mysli vyhazovat každou jehlu okamžitě poté, co posloužila k přehrání jediné strany standardní šelakové gramodesky). Při použití nové jehly výrobce doporučoval nejprve otupit její ostří. Každou z gramodesek značky Goodson bylo možné - alespoň dle firemních údajů - přehrát až tisíckrát, aniž by se zhoršily její zvukové vlastnosti.
Další anglická firma v té době vyráběla desku značky Pik-nik, kterou označovala za "nejlacinější dlouhohrající elektricky natočenou gramodesku na trhu", a mezi sběrateli jsou dodnes oblíbené malebné papírové gramodesky značky Truesound - oboustranný zvukový záznam měly vylisovaný přes pestrobarevný podklad do speciálního průzračného laku. Z dalších podobných výrobků jmenujme ještě například gramodesky značek Saturne, Pygmo-Plume, Fotosonor či papírové obrázkové gramodesky francouzského Ultraphonu s jazzovými nahrávkami. Značnou oblibu si ve třicátých letech v Evropě získaly podobným způsobem vyráběné kartonové gramodesky značky Longophon německé firmy C. O. Bestehorn, na nichž vycházely především šlágry ze zvukových filmů. Obrázková strana těchto desek, nalisovaná na hnědou pryskyřičnou hmotu se zvukovým záznamem, nesla kvalitní fotografie nejpopulárnějších herců a hereček z dotyčných filmů. Atraktivnost papírových obrázkových či pohlednicových gramodesek využívala často řada výrobců spotřebního zboží firem na propagační účely. Nahrávkám na těchto reklamních gramodeskách - ať již na obrázkových, či v tradičním šelakovém provedení - jsme se na tomto místě věnovali před časem. GABRIEL GÖSSEL Obrazová dokumentace archiv autora |