37 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Kromě
velkých gramofonových společností, které si prakticky rozdělily český trh již v
letech před první světovou válkou, se u nás pokoušely etablovat i menší
zahraniční firmy vydávající laciné gramodesky s lidovým repertoárem. Nahrávky z
desek jedné takové firmy uslyší 10. září ve 21.04 posluchači stanice ČRo 2 - Praha.
Gramodesky značky
Artiphon (I.)
Gramodesky s etiketou Artiphon Record byly hlavním výrobkem německé firmy Hermann Eisner GmbH se sídlem v Berlíně. Současně s gramodeskami celé řady dalších etiket je tato firma lisovala od počátku dvacátých let minulého století až do roku 1932 pro mnoho evropských zemí včetně Československa, především ale pro Německo a Francii.
V druhé polovině dvacátých let minulého století vydával Eisnerův koncern v Německu kromě gramodesek značky Artiphon o průměru 25 a 30 cm (v letech 1926-1929 též o průměru 13 cm) své snímky ještě na vesměs laciných značkách Hertie, Goldora, Kadewelt, Limania, Wotano, Hermaphon, exportní etiketě Rensie a v letech 1928-1932 také na ohebných celuloidových gramodeskách značky Phonycord Flexible. První gramodesky značky Artiphon s českým repertoárem neměly žádná objednací čísla, pouze čtyřmístná matriční počínající v roce 1921 číslem 5000. Stejná matriční čísla pak byla o necelých deset let později znovu použita na gramodeskách s pozměněnou etiketou Artiphon Electro Special s úplně jiným, již elektricky natáčeným českým repertoárem, které také zpočátku neměly žádná objednací čísla. Potřetí a naposledy byly gramodesky této firmy s novým českým repertoárem uvedeny na trh v letech 1932-1935.
Vídeňská lisovna Hermanna Maassena byla zrušena v roce 1914. O necelý rok později převzal Maassen vedení zmíněné lisovny firmy Kalliope v Obergrundu, kde se již téměř dva roky žádné desky nelisovaly. Zařízení zastaralé továrny údajně zmodernizoval a zřídil i výrobnu lisovací hmoty, která se v době před vypuknutím války do této lisovny dovážela z Berlína (nejspíš od firmy Rena Manufacturing Company, která byla v rukách anglické Columbie). O produkci této lisovny v letech 1913-1920 ovšem neexistují žádné zprávy ani hmatatelné doklady ve formě gramodesek - není tedy příliš jasné, čím se zde Maassen od roku 1915 zabýval. Obchodní zájmy Hermanna Eisnera a Hermanna Maassena se sešly v roce 1924, kdy lisovna v Obergrundu začala vyrábět gramodesky také z matric Eisnerovy firmy Artiphon. Téměř po celá dvacátá léta pak Maassenova lisovna produkovala - opět v charakteristickém sendvičovém provedení na šelaku s vrstvou papíru uprostřed - nespočet gramodesek s různými zakázkovými etiketami: Mirofon (pro pražský velkoobchod Antonína Fučíka), Rubin (pro největší pražský velkoobchod hudebními nástroji a gramodeskami Jana Kettnera), Alfa a Omega, Stadion, Home, Special, Record, Titania atd. S nástupem elektrického způsobu nahrávání gramodesek začala po roce 1926 v lisovně v Obergrundu klesat výroba vrstvených laciných desek, které navíc obchodníci s gramodeskami pro jejich obsah papíru odmítali brát na protiúčet při koupi desek nových. Maassen se proto začal více orientovat na lisování gramodesek z kvalitnějších a již elektricky nahrávaných matric firmy Artiphon, které navíc přinášely významně zmodernizovaný repertoár. Oproti nevýrazným nahrávkám různých sokolských hudeb a anonymních smyčcových orchestrů s repertoárem lidového charakteru nebo maximálně vyššího populáru se asi od roku 1928 objevují na značce Artiphon například snímky moderních německých orchestrů Billyho Bartholomewa, René Dumonta či Luda Gluskina, lisované z původních i převzatých matric. Než dospějeme v historii firmy Artiphon až k jejímu zániku v roce 1935, měli bychom zmínit ještě jednu sesterskou značku tohoto koncernu Hermanna Eisnera: v roce 1927 uvedl na trh ohebnou gramodesku Phonycord Flexible z průzračného, různě barevně tónovaného celuloidu. Propagační materiály zdůrazňovaly mimo jiné tyto její jedinečné přednosti: "Je nerozbitelná, ohebná, vzdoruje vodě, nepodléhá vlivu tepla, nezničitelná, nehořlavá, barevná a průhledná, lehoučká jako pírko." V roce 1930, kdy již móda ohebných gramodesek končila, převzala výhradní zastoupení etikety Phonycord Flexible pro ČSR pražská firma Erich Crohn a několik běžných šlágrů i operetních snímků na tuto značku nazpíval Jára Pospíšil za doprovodu německého studiového orchestru řízeného Johnem Gollwellem. (Pokračování v příštím čísle) GABRIEL GÖSSEL Obrazová dokumentace archiv autora |