45 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Drážky
šelakových gramodesek zachovaly mnoho nahrávek českého herce, komika a zpěváka,
jehož osobnosti je věnován dnešní návrat do zvukové historie české populární
hudby. Některé jeho písničky uslyší 5. listopadu ve 21.04 hodin posluchači stanice
ČRo 2 - Praha.
Zpěvák
František Kreuzmann na šelakových gramodeskách
František Kreuzmann (často na etiketách gramodesek též jako Kreutzman nebo Kreuzman) se narodil v roce 1895 do herecké rodiny. Otec Adolf Kreuzmann účinkoval například v zahajovacím představení pražské smíchovské scény Aréna (byla jím ve "výstavním" roce 1891 hra J. K. Tyla Paní Marjánka, matka pluku), sestra Anna Kreuzmannová vystupovala nejprve po dlouhá léta po boku profesora Josefa Skupy v jeho Plzeňském loutkovém divadle (na řadě gramodesek s výstupy Spejbla a Hurvínka ji slyšíme jako Máničku) a po roce 1950 patřila do základního kádru loutkoherců pražského Ústředního loutkového divadla (Minor). Herečkou se později stala i Františkova dcera Alena Kreuzmannová. František Kreuzmann zahájil svoji hereckou dráhu v roce 1913 u divadelní společnosti A. Morávka, od roku 1919 působil v činoherním souboru Městského divadla v Plzni. V roce 1923 nastoupil do souboru Národního divadla v Brně, odkud přešel v roce 1926 do činohry pražského Městského divadla na Král. Vinohradech. Od roku 1940 působil až do své smrti v roce 1960 v pražském Národním divadle. Jako filmový herec se Kreuzmann poprvé objevil ještě v němém filmu v roce 1926 (drama Román hloupého Honzy), do roku 1945 pak účinkoval ve více než osmdesáti hraných filmech - jmenujme například tituly Revizor (1933), Rozpustilá noc (1934), Panenství (1937) či Mlhy na blatech (1943).
Do počátku třicátých let vyšlo Kreuzmannovi na značce Polydor více než 200 snímků lisovaných v Rakousku a Německu, na nichž ho provázela vojenská hudba brněnského kapelníka pěšího pluku č. 43 Fr. Zity, anonymní Polydor-Jazz Orchestr či jazzový orchestr pod řízením kapelníka Miloše Smatka. Od roku 1926 byly tyto nahrávky pořizované již elektrickým způsobem, na poslední z nich Kreuzmann nazpíval také řadu šlágrů z prvních zvukových filmů. Velice dobře dopadla na této značce v jeho podání například známá "černošská ukolébavka" F. A. Tichého Dobrou noc.
Některé z prvních Kreuzmannem zpívaných nahrávek pro značku Homocord vyšly také na etiketě Rubinton, kterou si objednával největší pražský obchodník s gramodeskami Jan Kettner. O okolnostech vzniku těchto snímků se zmiňuje ve své autobiografii Hvězdou operety Jára Pospíšil, další z řady účastníků těchto nahrávacích zájezdů do Berlína. V roce 1930 natočil František Kreuzmann na značku Homocord také dvě písně z Weilovy a Brechtovy zpěvohry Žebrácká opera, kterou měla na repertoáru jeho tehdejší domovská scéna, pražské Divadlo na Král. Vinohradech: Spolu s Libuší Freslovou nazpíval Pirátskou píseň, se Zdeňkem Štěpánkem pak Kanonýrskou píseň. Tyto snímky byly natočeny - spolu s dalšími písněmi z této zpěvohry - v Praze za doprovodu orchestru pod řízením kapelníka Erno Košťála. V témže roce natočil Kreuzmann pro Homocord ještě asi třicet dobových šlágrů, z toho dva bůhvíproč pod pseudonymem Bedřich Křižík.
Během nacistické okupace František Kreuzmann často hostoval v Zöllnerově divadelní společnosti. Od roku 1940 až do své smrti 28. prosince 1960 byl členem činohry pražského Národního divadla. GABRIEL GÖSSEL goessel@volny.cz Příště: Ultraphon v roce 1932 Obrazová dokumentace archiv autora |