10 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
Od
začátku třicátých let se na gramodeskách několika značek začaly objevovat četné
nahrávky skladeb a orchestrů českého skladatele a kapelníka, který v různých
obdobích svého života působil mimo jiné jako hudební poradce několika
gramofonových firem. Některé populární písničky z jeho pera či v podání jeho
orchestrů zazní 4. března krátce po 21. hodině na stanici ČRo 2.
František Alois
Tichý (I.)
Plodný skladatel populárních písniček, pianista a dirigent F. A. Tichý stál u počátků dvou českých gramofonových firem Ultraphon a Esta, byl autorem hudby k prvnímu českému zvukovému filmu "Když struny lkají" (1930), úzce spolupracoval s československou pobočkou gramofonové společnosti The Gramophone Company Ltd., pracoval jako externí dirigent zábavného orchestru československého Radiojournalu a byl kapelníkem několika orchestrů různých pražských divadel - abychom se zmínili alespoň o několika hlavních činností, které (pochopitelně kromě natáčení četných gramofonových snímků) zvládal během třicátých let. Na gramodeskách mnoha různých značek se zachovalo nepřeberné množství nahrávek, u nichž je uváděné jméno F. A. Tichý buď jako autora hudby či instrumentace, aranžéra, nebo dirigenta některého z četných studiových či divadelních orchestrů. U celé řady dalších skladeb z jeho pera jsou ale uvedena také jména, která buď používal jako pseudonymy, nebo kterými je opatřil Zdeněk Vlk, známý pražský nakladatel nechvalné pověsti: J. Volkov, Jan Chrudimský, Jan Kovec, Smith Kwiet, Harry Brown, Jack Kahn či William Seymour. Jako dirigent natáčel Tichý pro firmu Ultraphon s orchestrem uváděným na etiketách gramodesek jako Jazz orchestr Ultraphon, pro značku Esta nahrával jeho Jazz orchestr F.A.T., na etiketě gramodesek HMV a Columbia pak byly jeho taneční orchestry uváděné jako F. A. Tichý se svým orchestrem a Nový taneční orchestr F. A. Tichého.
Jméno F. A. Tichého jako interpreta se poprvé objevilo na gramodeskách v roce 1929. Na několika nahrávkách pro český katalog německé gramofonové firmy Kristall doprovodil jako pianista barytonistu Františka Reneta a tenoristu Jarku Budila v písních K. Hašlera a R. Frimla. Na několika dalších snímcích ve foxtrotovém rytmu najdeme na této značce gramodesek také F. A. Tichého jazzový orchestr, což byl nejspíš Tichým dirigovaný některý z německých tanečních souborů, které tehdy v Berlíně nahrávaly pro firmu Kristall.
Další četné snímky tohoto německého orchestru řízeného F. A. Tichým byly pro český katalog Ultraphonu pořízeny počátkem roku 1930. V této sérii byla nahrána také celá řada skladeb z pera pana kapelníka: jmenujme například tituly Nesedejte mládenci pod dubem, Zpívající fontána, Dívenko hezká či Zvesela do kola. Úspěch těchto prvních českých nahrávek znamenal, že od poloviny roku 1930 již němečtí nahrávací technici zajížděli s příslušnou aparaturou nahrávat další snímky do Prahy, aby se natáčení mohlo zúčastnit více českých umělců. F. A. Tichý nahrával pro Ultraphon až do poloviny roku 1934 se soubory Salonní orchestr Ultraphon, Orchestr Novoměstského divadla a na několika snímcích doprovázel na klavír různé zpěváky při přednesu národních písniček i operních árií. Po druhé světové válce pak v roce 1947 pro tuto firmu ještě natočil snímky, na nichž se svým souborem doprovázel sestry Skovajsovy, Josefa Žáka a Standu Procházku v nahrávkách několika lidovek Jaroslava Jankovce. Vraťme se ale opět k začátkům jeho kariéry u gramofonových společností. Jak koncem roku 1930 hrdě (i když poněkud nepřesně) oznamovala gramofonová firma Esta, podařilo se jí "výhradně pro svůj podnik získat služby známého odborníka, hudebního skladatele a dirigenta, pana F. A. Tichého jako hudebního ředitele. Jmenovaný je dostatečně znám, dík své dřívější činnosti v různých podobných továrnách, a co odborník těšící se nejlepší pověsti jest zárukou nejvkusnějšího a hodnotného hudebního materiálu." Téměř všechny katalogy této gramofonové firmy přinesly v roce 1931 fotografii F. A. Tichého s uvedením funkce "ředitel programového oddělení našeho podniku" a na gramodeskách značky Esta brzy začaly vycházet nahrávky "Jazz orchestru F. A. T." Žádné jazzové skladby ovšem na nich posluchači nenašli - tento univerzální soubor natáčel téměř výlučně lidovky a běžné taneční šlágry, včetně kapelníkových skladeb Dívenko hezká, Zpívající fontána a Alžír, které Tichý o něco dříve natočil i pro firmu Ultraphon. Zdá se, že v této době již někdejší jazzový nadšenec - autor synkopovaných skladeb s názvy jako The Josephine Baker Blues Stomp či When Your Gramophone Plays Blackbottom - dal přednost finančně mnohem zajímavějším komerčním projektům. O dalších osudech a gramofonových nahrávkách F. A. Tichého si budeme povídat příští týden v dokončení profilu tohoto pilného skladatele a kapelníka. GABRIEL GÖSSEL, goessel@volny.cz Obrazová dokumentace archiv autora |