45
vychází 27. 10. 2003

Zpět na obsah         

Televize
a film


TV TIPY

Pondělí 3. 11. 2003 ČT 2 - 21.30 hodin

Morbidní hrátky dvou osamělců

Také američtí filmaři začali na přelomu 60. a 70. let otevřeněji zobrazovat složité, často konfliktní mezilidské vztahy. Z té doby pochází i morbidní tragikomedie Harold a Maude, natočená tehdy začínajícím Halem Ashbym (později jej proslavilo hlavně groteskní podobenství Byl jsem při tom). Divadelní předloha Colina Higginse, kterou jsme mohli spatřit i na českých jevištích, je obtížně zařaditelná: vedle prvků groteskních a bizarních znenadání vnáší tragické okamžiky, dojímala i pohoršovala současně.

Hrdinové jsou výluční. Harold (Bud Cort) se totiž snaží uniknout z osidel své citově okoralé měšťácké rodiny, propadá samotářství a záchvatům bezcílného vykořenění, pozornost si zjednávaje jen morbidními nápady, jimiž šokuje své okolí. V rychlém sledu demonstrativně předstírá nejrůznější způsoby sebevraždy (od oběšení přes utopení až k sebeupálení či harakiri), aniž by vzbudil jakýkoli zájem své mondénní matky (Vivian Picklesová) - zato zpravidla vyděsí nic netušící dívky, matkou neúnavně zvané kvůli seznámení.

Teprve seznámení se svéráznou starou dámou Maude (Ruth Gordonová) změní jeho pocity i pohledy na svět. Nezvykle podnikavá Maude s oblibou jezdí v ukradených autech, vyznává bohémské postoje a v každém okamžiku osvědčuje smysl pro nevázanost. Ale žije stejně osaměle jako Harold - a právě sbližování dvou přízněných duší, které nenaruší ani obrovitý věkový rozdíl, tvoří ústřední osu příběhu.

Ashby zdůraznil běžnost a samozřejmost i těch nejkurióznějších situací (všimněme si Haroldovy soustředěné vážnosti, s níž podniká své provokující happeningy); toto ladění režisér úspěšně uplatňuje i v herecké modelaci, která se ovšem vyhýbá jakémukoli zlehčování. Některé výjevy se přesto ocitají na samém rozmezí: připomínám aspoň bravurně rozehrané vražedné šílenství, které má doložit, že mládenec není schopen nastoupit vojenskou službu. Ustavičně je připomínán princip hry, který ovládá jednání obou protagonistů, proto rušivě zasáhne, když je tato nevyřčená domluva brutálně porušena...

(jš)


Úterý 4. 11. 2003 NOVA - 22.40 hodin

Twister

Odborník na tornáda Bill Harding se svou přítelkyní, psycholožkou Melissou, jede za manželkou Jo, od níž potřebuje potvrdit dokumenty kvůli rozvodu. Jo je vedoucím vědeckého týmu, který se zabývá výzkumem tornád. Společně s ostatními má před sebou obtížný úkol. Chce umístit do centra tornáda kontejner s desítkami miniaturních senzorů, které mají poskytnout důležité informace o dění uprostřed živlu. Než žena stačí manželovi podepsat všechny papíry, musí vědci narychlo vyrazit k hlášenému tornádu. Režie Jan De Bont.

Hrají Helen Hunt, Bill Paxton, Jami Gertz, Cary Elwes, Lois Smith, Philip Seymour Hoffman, Alan Ruck a další.


Středa 5. 11. 2003 ČT 1 - 20.45 hodin

Předčasná úmrtí

Dvojí život Jaromila Jireše

24. října 2001 zemřel filmový režisér Jaromil Jireš. Jeho posledním filmem se stal snímek Dvojrole s Terezu Brodskou v hlavní roli dívky, která žije díky dárcovství orgánu od starší ženy a operaci z oblasti sci-fi - jelikož se jedná o operaci mozku, který je oním "darovaným" orgánem. Toto dílo jako by prorocky předznamenalo mistrovu smrt. V listopadu 1999 postihla totiž Jireše osudová událost, která jeho život změnila ve dvouleté přežívání v naprosté pasivitě. Nezvládl řízení svého vozu a pár metrů od svého domu havaroval. Tři týdny bezvědomí a krev, která po nárazu zaplavila šedou kůru mozkovou, vykonaly své. Po té, kdy se Jaromil Jireš probral nazpět k životu, byl napůl ochrnutý, neschopen mluvy, četby, soustavných myšlenek, psaní, střídal nemocnice a později léčebny. K aktu posledního zoufalého pokusu lze přirovnat operaci, ke které byl odvezen v polovině října 2001 do motolské nemocnice. O pár dní později umírá.


Čtvrtek 6. 11. 2003 ČT 2 - 21.45 hodin

Ožívá apoštol amerického komunismu

Americký levicový publicista John Reed se stal jakousi posvátnou ikonou bolševismu, Sergej Bondarčuk dokonce natočil dvojdílnou výpravnou epopej Rudé zvony, popisující Reedovu účast jak v rozbouřeném Mexiku, tak později v revolučním Rusku. Tutéž látku (a ve stejné době - počátkem 80. let) zpracoval i Warren Beatty v podobně rozmáchlé fresce Rudí. Od prostoduchých rambovských výkladů se liší snahou nezaujatě postihnout, co v prvopočátcích (nejen) americké intelektuály a umělce tolik přitahovalo na idejích komunismu. Však se také dočkal několika prestižních Oskarů, mimo jiné za režii.

John Reed (Warren Beatty) a jeho Louisa (Diane Keatonová) jsou šťastni i během revoluceFilm působivě postihuje tehdejší sociální napětí, na dělnických shromážděních zaznívají slova o vykořisťování. Vidíme, jak se Reed nejprve angažuje jako novinář, zkouší žít v chudé rybářské vesničce, poznenáhlu však vstupuje na politické pole. Přátelí se s význačnými osobnostmi, třeba dramatikem Eugenem O'Neillem, kterého s potměšilým výrazem ve tváři a ironizující mluvou představuje Jack Nicholson, mistrně dosahující pouhým povytažením obočí a nasazením hlasu obdivuhodně plastické kresby. Beatty si kromě režie samozřejmě přidělil hlavní roli a s bodře optimistickým nadšenectvím zdůraznil zejména houževnatost a nezlomnost postojů. Reedovu partnerku Louisu, po krátký čas dokonce O'Neillovu milenku, v jehož hrách vystupovala, ztělesnila Diane Keatonová. Propůjčila jí horoucnost raných feministek, kolísajících mezi sebeprosazením a citovou příchylností.

Značná část vyprávění se odehrává v Rusku, kam se Reed i s Louisou přesunuli, aby společně přihlíželi zrodu nového světa po Říjnové revoluci, o němž doufali, že bude spravedlivější než ten, v němž dosud žili. V Americe se stává spoluzakladatelem tamější komunistické strany, byť se někteří kamarádi - včetně O'Neilla - domnívají, že podmínky v Americe se liší od ruských a že nelze uplatňovat stejný postup. Odjíždí znovu do Ruska, aby tam prosadil americký pohled na revoluci, avšak naráží na rozhádanou politickou scénu, kde se již prosazují diktátorské rysy. Varovně upozorňuje, že potlačování názorové plurality by mohlo vést ke konci revolučního vzmachu...

Rudí vcelku zdařile propojují společenský patos s melodramatickou linií, do níž se noří bouřlivé Reedovo soukromí. Beatty se až úzkostlivě vyhýbá jednostrannému nazírání: kriticky pohlíží na americké zápecnictví, kriminalizující jakýkoli pokus o změnu mnohdy již nevyhovujících sociálních pořádků, deziluzivně však glosuje i úzkoprsost bolševického vedení v Rusku (s Kameněvem v čele). Také pojetí jednotlivých postav prozrazuje snahu vyhnout se přímočaré, neřkuli plakátovité kresbě. Do vyprávění jsou navíc začleněny vzpomínky přímých účastníků dávných událostí, kteří se zamýšlejí nad tehdejším děním, mravy i ideály. Důležitou součástí příběhu je jeho výtvarné pojetí: mistr mezi kameramany Vittorio Storaro umně vytváří zešeřelé, jakoby zamlžené záběry, zdařile evokuje tlumenou barevnost velkoměstského ruchu v New Yorku i jakousi zaprášenost ruských stepí.

JAN JAROŠ


Pátek 7. 11. 2003 ČT 1 - 23.25 hodin

Nebezpečné hry

Středoškolský učitel Sam Lombardo (Matt Dillon), je falešně obviněn ze znásilnění své žačky (Denise Richardsová), s jejíž nymfomanskou matkou (Theresa Russellová) kdysi měl poměr. Soudní proces, v němž klíčovou roli sehraje svědectví Kellyiny kamarádky (Neve Campbellová) však prokáže jeho nevinu. To je ovšem jen začátek příběhu, který překvapuje nečekanými zvraty. Diváky, kteří nejsou zvyklí sledovat závěrečné titulky, je třeba upozornit, že v tomto případě mohou o dost přijít. Konec je doprovázen důležitými scénami, jež se ve vlastním příběhu odehrají mimo záběr.


Sobota 8. 11. 2003 NOVA - 21.20 hodin

Jak se vyšetřuje vražda vysoce postaveného politika

Vyšetřování znepokojivých náznaků vířících kolem jednoho zločinu zavede hrdinu amerického thrilleru Hadí oči na stopu temných mocenských piklů. Režisér Brian De Palma (pamatujeme si od něho třeba skvostnou gangsterku Neúplatní) zdůraznil spektakulární okolnosti, během nichž k vraždě vysokého významného politika došlo - stalo se tak během boxerského utkání. Režisér De Palma dokonce jako by do jisté míry přejímal model Antonioniho Zvětšeniny, když odhodlaný polda pomocí záznamů z četných kamer zjišťuje, že průběh tragické události se odehrál jinak, než jak se z pozice náhodného svědka původně jevil.

Nicolas Cage (zcela vlevo) přispěl ke zvěrohodnění celého příběhuProtagonistou napínavého vyprávění je poněkud desperátsky vyhlížející detektiv (Nicolas Cage), jenž odhodlaně začne rozplétat tajemné zákulisní pikle, kdy se postupně ukazuje, že nic není takovým, jak se původně zdálo. Oceníme, že režisér nebuduje ústředního hrdinu jednolitě. Přibližuje jeho postupný osobnostní vývoj od vagabunda, jenž z drobných kriminálníků vymáhá "výkupné", jenž chová se hlučně a bezohledně, splývá s řvoucím publikem ovládán zprimitivnělými pudy (výmluvné jsou zejména jeho odpuzující smíchové reakce), až k člověku, kterého zaujme riskantní odkrývání pravdy natolik, až je ochoten nepodvolit se žádnému nátlaku. Cage se věrohodně překlenul od počáteční výrazové pitvornosti ke zklidnělému nadhledu.

Hadí oči se sotva zapíší do dějin kriminálního žánru, na to jsou příliš konvenční; pozoruhodné jsou jen některé inscenační okamžiky, zejména umístění důležitých postav do popředí rozvášněného davu, který přihlíží boxerskému zápasu. Zvládnutí masových scén, tvořících kulisu pro rozhovory i chůzi hlavních hrdinů (režisér volí dlouhé záběry, v nichž kamera pozvolna ujíždí před jdoucími postavami, zatímco za nimi se komíhají fandící davy), je příkladné a dosahuje zamýšlené sugestivity. Překvapí třeba jízda kamery nad hotelovými pokoji, jejichž dekorace nemají stropy, takže je lze bez problémů prohlížet... Tady všude De Palma osvědčil nepochybnou realizační obratnost, i když vylíčení samotného vyšetřování, ozvláštněné jen občasnou retrospektivou, se spokojuje s běžnými žánrovými klišé.

JAN JAROŠ


Neděle 9. 11. 2003 ČT 2 - 16.55 hodin

Obchodník s deštěm

Je to podvodník a lhář, to musí být jasné každému soudnému člověku. A Líza Curryová rozhodně soudná je. Nikdo přece nedokáže přivolat déšť. Nikdo nedokáže zařídit, aby se ničivé tornádo vyhnulo právě našemu městu. A zvlášť ne za pomoci tak směšných a primitivních prostředků, jaké ten blázen lidem prodává - a jaké si ti ještě větší blázni od něj kupují. Jenomže on neprodává jen ty svoje legrační tyčky. On prodává naději. Naději, že se nebe konečně zatáhne mraky a na vyprahlou, rozpukanou půdu se snese déšť, který lidé, pole i dobytek tak zoufale potřebují. Věří mu, protože Starbuck je nejen podvodník a lhář, ale i fantasta a snílek. Snílek, který dokáže lidi přesvědčit o své pravdě, který dokáže vidět krásu tam, kde ji jiní nevidí...