52 |
|
Televize |
|
TV TIPY
![]() Sestavu nejlepších "marxistických" komedií doplňuje snímek V cirkuse, jemuž vévodí, jak už název naznačuje, vždy vděčné cirkusové prostředí. Podobně jako v předchozích veselohrách i zde nacházíme milostný motiv kombinovaný s obranou před ziskuchtivými darebáky, i když nad vším kraluje řádění zmatkařských Marxů. Tentokrát zápolí se zloduchy, kteří chtějí získat cirkus a neštítí se žádné podlosti. Ukradnou peněžní hotovost, aby znemožnili další provoz. Nepočítají ovšem, že narazí na vynalézavé protivníky: Harpo a Chico pracují přímo v cirkusu, Groucho pak přijíždí jako najatý odborník, který jim má pomoci. Většina příběhu se odehrává ve vlaku, jímž celý cirkus přejíždí na další štaci. Stísněný prostor se stává záminkou pro rozehrávání zběsilých komediálních nápadů. Třebaže občas zaznějí lyrická milostná dueta, Marxové si všude zjednávají ústřední pozornost - nechybějí ani oblíbené hudební výstupy. Stačí připomenout Chicovu klavírní improvizaci i v Americe proslulého evergreenu Škoda lásky. A poté, co se v Kobylkářích osvědčil černošský sbor, vystupuje rovněž tady. Některé sekvence jsou jedinečným příkladem absurdního humoru, schopného rozvíjet jednoduchou výchozí situaci. Stačí si vybavit jednu z úvodních sekvencí, kdy Chico za vytrvalého deště dohlíží, aby do vlaku nenastoupil nikdo, kdo k tomu nemá oprávnění, odmítá vpustit Groucha, ačkoli jej sám přivolal. Absurdnost celého výjevu umocňuje Harpo, jenž nad tuleněm pochodujícím do vlaku nese deštník.
V cirkuse je poslední film, v němž Marxové řádili ve své vrcholné formě. Natáčeli pak ještě řadu let společně, ale vznikající filmy - uvidíme ještě dva - již vykazovaly sestupnou tendenci. Jejich humor těžkopádněl, zhrubly a zprimitivněly i scenáristické předlohy. Ale i tehdy rozesmějí aspoň jedním mistrně zvládnutým výstupem. JAN JAROŠ ![]() Jenže jeho hrdiny nejsou lidé, ale tučňáci brýloví. Holandský režisér Trevor de Kock se poté, co zjistil, že zcela atypická tučňáčí kolonie přebývá na plážích u předměstí Kapského města, rozhodl strávit tu dva roky a natáčet roztomilé černobílé klauny v nejrůznějších situacích, ve dne i v noci. Za použití infračervené kamery se mu podařilo zmapovat výpady tučňáčích pásků do "víru velkoměsta", do lidských obydlí a zahrad. Tak vznikl dokument Tučňáci ve městě. Tučňáci se tu usadili před patnácti lety a jejich kolonie čítá přes čtyři tisíce jedinců. Naučili se žít v těsné blízkosti lidí a využívat vymožeností civilizace. Jsou přísně chráněni, ale ne vždy vítáni. Po jejich návštěvě si zoufá majitel bazénu, uvážíme-li, že nezbedové ještě nenašli ten správný vztah k toaletám. Také vyzývavé troubení o půlnoci není tou pravou ukolébavkou pro někoho, kdo brzy ráno musí vstávat. Stará paní Tekla pouští malé lumpy všude - i do koupelny, ale někdy musí vytrvalé návštěvníky rázně vyprovodit. Tučňáci ve městě nejsou úplně typickým dokumentem, neboť sám život mu vtiskl silné emoce. Kolem nejjižnějšího výběžku Afriky totiž často plují obrovské remorkéry - a jeden z nich tu havaroval právě v době natáčení. Film plný legrace a romantických záběrů tak získává rámec ekologického apelu. Jak ropná skvrna ovlivnila život tučňáčí rodiny, na to už se podívejte v televizi. RENATA JAROŠOVÁ
Zpříjemnit umírajícím poslední chvíle může být i naše cesta domů Boží hod vánoční je k milovníkům dokumentů štědrý - nabídne dva zajímavé počiny dvou významných českých dokumentaristek Olgy Sommerové a Heleny Třeštíkové. Škoda, že nemohou být shodně vysílány v hlavním vysílacím čase, protože oba rozhodně stojí za to. V dokumentu Cesta domů se Olga Sommerová (na pozadí vizitky občanského sdružení Cesta domů) zamýšlí nad umíráním, umírajícími a jejich touhou mít u sebe své blízké. Film pak vyznívá jako hluboce lidský apel: zpříjemněme svým nejbližším jejich poslední chvíle, i my to jednou budeme potřebovat a kromě toho nás to může nečekaně obohatit.
Olga Sommerová chtěla svým filmem přispět k poznání, že umírání doma je svým způsobem krásné, a to pro obě strany. Ten, kdo nenechá svého blízkého umřít v nemocnici za plentou, může být spokojený a snad i šťastný. "Zažila jsem to s mámou. Měla jsem ji doma a když zemřela, byla jsem s ní ještě celou noc. Jsem si jistá, že mě to s její smrtí smířilo nesrovnatelně víc, než kdybych ji nechala umřít v nemocnici," říká Olga Sommerová. Její snímek Cesta domů reflektuje dvě témata - umění umírat a umění druhých doprovodit umírajícího ke smrti. "To první spočívá asi ve statečnosti a ve smíření, to druhé se teprve postupně a zřejmě dlouho bude dostávat do obecného povědomí," myslí si režisérka. Sama je ale v této otázce optimistkou. "Když mi umírala maminka a já jsem ji držela za ruku, byly u toho i moje dvě děti. Snad mě samy, díky této zkušenosti, jednou neodloží, budou se mnou a jako jsem já držela mámu, budou ony držet za ruku mě. Moc bych si to přála. Představa, že umřu sama a opuštěná se mi vůbec nelíbí." Olga Sommerová jistě není sama. Každý mezi svými blízkými někoho takového máme. TOMÁŠ PILÁT
Zaříkávač koní
Režie Robert Redford. Hrají Robert Redford, Kristin Scott Thomas, Scarlett Johansson, Sam Neill, Dianne Wiest, Chris Cooper a další.
Pro pár dolarů navíc Lovec lidí Mortimer pátrá po hledaném vrahovi Callawayovi. Dopadne ho, vyinkasuje odměnu a vydává se hledat dalšího zločince. Tomu je však na stopě už jiný lovec, Monco, kterému se podaří jej dopadnout. Brzy nato dojde k útěku obávaného lupiče El India z vězení. Monco i Mortimer přijíždějí do El Pasa, kde je největší banka. Oba předpokládají, že se ji El Indio po svém útěku určitě pokusí vykrást. Monco a Mortimer na sebe narazí - a je z toho rvačka. Potom se však dohodnou na partnerství - pokud El India dopadnou, o odměnu se rozdělí. Režie Sergio Leone. Hrají Clint Eastwood, Klaus Kinski, Lee van Cleef, Maria Volonté, Luigi Pistilli a další.
Perníková věž
Režie Milan Šteindler |