číslo 2 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
I v
letošním roce budou mít příznivci historických zvukových záznamů příležitost
potěšit se několika novými kompaktními disky s
kvalitními přepisy nahrávek z meziválečných gramofonových desek. Z jednoho
takového CD uslyší premiérově některé raritní snímky české taneční hudby z
dvacátých až čtyřicátých let minulého století posluchači ČRo 2 - Praha v
úterý 6. ledna krátce po 21. hodině.
Historické
zvukové záznamy v roce 2004
Díky pochopení některých domácích hudebních vydavatelství měli v uplynulém roce milovníci české populární hudby z meziválečného období možnost opatřit si hned několik kompaktních disků s přepisy původních snímků českých tanečních souborů a zpěváků - jmenujme například nahrávky orchestru R. A. Dvorského, akordeonisty Kamila Běhounka, rané snímky Oldřicha Nového, populární melodie z pera skladatele Eduarda Ingriše nebo všechny nahrávky jazzového orchestru Emila Ludvíka z let 1940-43. Právě vyšlý kompaktní disk s nahrávkami orchestru S. E. Nováčka brzy doplní CD věnované osobnosti židovského skladatele a kapelníka Dola Daubera a v přípravě je několik dalších titulů, které by měly vyjít ještě v tomto roce. Zastavme se ale u jednoho zajímavého edičního počinu, který představuje významný příspěvek ke snaze zaplňovat bílá místa na pomyslné zvukové mapě nahrávek meziválečné populární hudby v někdejším Československu. U příležitosti výstavy Až kometa šlehne nás, věnované především fonografice a designu spojenému s gramofonovým průmyslem minulosti (probíhá až do konce ledna v pražské výstavní síni Mánes), ho právě vydala společnost Gallery.
Jestliže v případě foxtrotu Hot Dog Blues známe jak jméno jeho autora (byl jím jistý J. Porret), tak jeho interpreta, pak u skladby Válka a mír, jež jako časově nejstarší nahrávka (1921) tento kompaktní disk zahajuje, neznáme ani jméno jejího autora, ani nic nevíme o Smyčcovém orchestru p. kapelníka Vágnera, který ji hraje. Malebná etiketa gramodesky značky Special Rena Record s nahrávkou tohoto foxtrotu uvádí pouze příjmení pana kapelníka, takže se můžeme jen dohadovat, zda mohl být totožný s hudebníkem Vítem Vágnerem, který měl počátkem dvacátých let vlastní orchestr a skládal četné taneční kousky. Gramodesky výše zmíněné značky zachovaly v podání tohoto orchestru již jen několik málo podobných synkopovaných skladeb. Nic bližšího nevíme ani o tanečním orchestru kapelníka J. Bekera, který je zastoupen skladbou s názvem Until Tomorrow z roku 1926. Tento foxtrot - jako místo vzniku nahrávky je uvedena Praha - vyšel na gramodesce s etiketou Record, na niž umisťoval od počátku dvacátých let český repertoár německý koncern Artiphon.
Zpěvák E. F. Burian je zastoupen dvěma velice raritními tituly z roku 1932, na nichž ho provází vlastní orchestr kabaretu Červené eso: foxtrot Opice pochází z nevydaného zkušebního snímku firmy Ultraphon (zazněl ve filmu Před maturitou), dvojnásobnou raritou je pak německy zpívaná a aktualizovaná verze foxtrotu My blackbird's back again, kterou Burian natočil na reklamní gramodesku propagující rozhlasové přijímače značky Telefunken. Jen doplňme, že obdobnou reklamní gramodesku namluvil Burian i v češtině a propagační text zde doplnil nahrávkami skladeb Má panna je v Panama sama a Kdybych se byl nenarodil, opět v podání vlastního jazzového orchestru. A nakonec několik záhad: nevíme, kde v Praze působil Jazz-Band Thönnessen (zastoupen je foxtrotem Trojka z roku 1926), velký otazník je u jména interpretky blues Harlem Lullaby v nahrávce z roku 1937, poněkud nejasná zůstává identita a osud zpěvačky Edith Fischerové (je zastoupena tituly Melancholie, Text selhal a zkušební nahrávkou písně Ráda zpívám hot) a už vůbec nic není známo o zpěvačce jménem Ilona Lászlöffy, která přednáší svižný foxtrot Kluci, já se bojím. Jako poslední snímek byla zařazena jedna ze dvou pro německý trh určených nahrávek orchestru Karla Vlacha, který v písničce Kdyby týden neměl neděli, natočené v roce 1944 na etiketu Telefunken, provází německy zpívající Sestry Allanovy. Kompaktní disk Hot Dog Blues bude ve čtvrtek 8. ledna v 17 hodin slavnostně pokřtěn v pražské výstavní síni Mánes, kde si ho případní zájemci také mohou za zvláštní "výstavní" cenu zakoupit. GABRIEL GÖSSEL, goessel@volny.cz Příště: Zpěvačka Josephine Bakerová Obrazový materiál: (c) Gallery, 2003 |