číslo 23 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM
V
několika dalších pokračováních výletů do historie záznamu zvuku se seznámíme s
písničkami a kuplety na téma moderních dopravních prostředků, které se zachovaly
na meziválečných šelakových gramodeskách. Některé ze zvukových nahrávek,
jejichž námětem bylo používání motocyklů a tramvají, uslyší v původním
znění posluchači ČRo 2 - Praha v úterý 1. června krátce po 21. hodině.
Cesty kolem světa
(I.)
Motorové dopravní prostředky začaly být námětem českých populárních písniček a kupletů zhruba od první poloviny dvacátých let minulého století. Téměř současně se některé z kupletů na téma cestování moderními samohyby natáčely i na gramofonové desky. Zájem textařů poutaly pochopitelně především automobily známých značek, ale jejich časté pozornosti se těšily i motorky, vlaky, letadla nebo vzducholodě. Z textů některých písniček na toto téma ovšem již tehdy vyplývalo, že primárním účelem používání moderních dopravních prostředků nemusí vždy být jen pouhá snaha jejich uživatelů přemístit se z bodu A do bodu B. Nijak nás to ovšem nemusí překvapovat - vždyť motocykly a automobily jistých značek slouží i dnes spíše k vyjádření buď určitého životního stylu nebo stavu konta jejich majitelů, než ke smysluplnému překonávání vzdáleností.
Dovozce motocyklů značky několikrát zmíněné v textu nepochybně propagaci svých strojů vítal, ale nejspíš ji nijak neinspiroval ani finančně nepodporoval. Účelově reklamní texty byly totiž v oné době výrazně prvoplánovější, zato však mnohem nudnější, než text výše zmíněného kupletu Motorka.
O tři roky později si výrobce motocyklů JAWA objednal další reklamní gramodesku, tentokrát u firmy Ultraphon. Tuto nahrávku - pro změnu určenou tentokrát "přátelům motorismu" - uvádí dialog, v němž si jeden z dvojice mládenců stěžuje, že by jel na výlet, ale nemá čím. Jeho kamarád mu hbitě nabídne k vyzkoušení motocykl značky JAWA patřící jeho bratrovi a oba mládenci si pak společně s dívkou Marijkou vyjedou na výlet. Zaznívá burácení startovaných motocyklů a dívka se záhy zalyká štěstím: Hoši, jedem! Už jsme venku! Ten vzdoušek! A což teprve v lese - a tam jsme za chvilku! Poté se dá celá trojice do zpěvu a za doprovodu orchestru Karla Vlacha přednese optimistickou Píseň motorů začínající slovy Vesele vpřed a nahoru... Druhá strana této desky pak přibližuje přátelům motorismu historii výroby "lidových motocyklů JAWA světové třídy" a objasňuje, proč jsou tyto stroje tolik oblíbené - mezi různými důvody je uváděn například i následující velice racionální: Naše sportovně založené dívky mají rády hezké červené JAWY proto, že jim to na nich tolik sluší... A k tématu motorek v písničkách a kupletech uveďme na závěr ještě jednu zvlášť povedenou taškařici. Je známo, že do četných střetů s různými dopravními prostředky se dostával ve svých výstupech a gramofonových nahrávkách komik Ferenc Futurista. Na gramodesce značky Esta z roku 1934 původně považoval za příčinu jedné takové kolize dva motocykly - jak se ovšem záhy ukázalo, skutečnost byla trochu jiná. Ve scénce s názvem Pacient objasňuje Ferenc v dialogu s panem doktorem příčinu "silničního lišeje" ve svém obličeji následujícími (foneticky přepsanými) slovy: Tak copak vám vlastně schází? Vypadáte nějak polámán! - Ále, šel jsem po silnici a byla tma jak v pytli. - Někdo vás přepad? - No jo, přepad - motocykl. A kdyby jeden: voni dva. - No a? - No, kdyby ale voni byly jely ty motocykly za sebou! Ale voni jely vedle sebe - jedno světlo se ke mně blížilo po pravý straně silnice, druhý po levý. Tak sem si to přesně namířil mezi ty světla. - No a? - Von to byl autobus! (Pokračování příště)GABRIEL GÖSSEL, goessel@volny.cz Obrazové materiály archiv autora |