číslo 26 |
|
Televize |
|
TV TIPY
Co vlastně ženy chtějí
Hrají Glenn Close, Cameron Diaz, Calista Flockhart, Kathy Baker, Valeria Golino, Holly Hunter, Amy Brenneman, Matt Craven, Gregory Hines, Danny Woodburn, Elpidia Carrillo a další.
Když Burian prášil Baron Archibald Prášil vedl v mládí nevázaný život, takže hlavním úkolem jeho nynějšího komorníka Rolanda je rozesílat za něj včas alimenty. Baronův jinak poklidný život s manželkou Olgou a dcerou Karlou rozvíří příchod nového tajemníka Arnošta Bendy. S ním se totiž Karla poznala na studiích ve městě, zamilovali se do sebe a tajně se vzali. Arnošt doufá, že si jako tajemník získá nejen baronovu důvěru, ale i dodatečný souhlas se sňatkem. Navíc se v obci objeví bývalý milenec paní baronky hrabě Kocharowski, který se domnívá, že spolu mají syna... Režie Martin Frič. Hrají Vlasta Burian, Oldřich Nový, Jaroslav Marvan, Meda Valentová, Zorka Janů, Anna Steimarová, Václav Trégl, Theodor Pištěk a další.
Kutná Hora - touha po kráse Film režiséra a kameramana Martina Bence vznikl pod "hlavičkou" Ministerstva kultury v rámci projektu "Plány ochrany městských památkových rezervací a zón České republiky". Přibližuje jedno z nejpůvabnějších českých měst, Kutnou Horu, velmi poutavou vizuální formou, chová se ke kameře jako malíř ke štětci. Seznamuje zároveň se stavem památkově chráněného území a možnostmi další ochrany.
Dokument o životě a smrti Heliodora Píky Generál Heliodor Píka patřil k významným představitelům meziválečné Československé republiky i odboje. Po válce se mu ovšem nestavěly pomníky ani nebyl uváděn do pomyslných síní slávy. V roce 1949 byl zavražděn komunistickou mocí, navíc tajně - a jeho tělo "se ztratilo". Filmařky Marie Šandová a Kristina Vlachová natočily v roce 1997 snímek Bez milosti, který podle nich přináší nové poznatky o Pikově osobnosti i okolnostech jeho smrti. Za přispění odborného poradce Zdeňka Váliše strávily hodně času v archivu na Invalidovně, kde narazily na unikátní materiály, například na takzvaný Klosův archiv. "Měly jsme v ruce řadu důležitých písemností, například i ručně psané poznámky náměstka ministra spravedlnosti o popravách," upřesňuje Marie Šandová a pochvaluje si skutečnost, že mohly mluvit s několika lidmi, kteří byli generálu Píkovi blízcí, například s generálem Macháčkem. U těch, kteří Heliodora Píku připravili o život, už takové štěstí neměly. Sama Šandová například kontaktovala Dr. Vaše, jednoho z těch, kteří se na rozsudku smrti nad Heliodorem Píkou podíleli: "Mnohokrát jsem s ním telefonicky mluvila a přemlouvala ho, aby ve filmu vystoupil. On nás ale tvrdošíjně odmítal. Nakonec jsme ho natočili jen jediný záběr, jak zavírá dveře. Cítím, že jeho slovo by dokumentu prospělo," vzpomíná režisérka. Mluví-li pak o soudním líčení, které s panem Vašem proběhlo, je smutná: "To jednání vyšumělo kamsi do ztracena. Dr. Vaš pak dokonce vydal spisek nazvaný Moje perzekuce. Když jsem ho viděla, vůbec jsem nevěřila, co je možné v naší zemi vydat!" Podle Marie Šandové to souvisí s obecnou situací, která u nás patnáct let po listopadu 1989 panuje. "Dodnes nebyla potrestána většina komunistických zločinů. S tím se rozhodně nemůžu smířit. Pokládám to za skandální, myslím si, že v naší zemi bují právní i morální nihilismus. Odpovědnost konkrétních lidí za konkrétní skutky se přitom dá přesně dokázat," říká hořce Marie Šandová. Přiznává, že pracovat na těchto látkách je složité. "Není lehké dobrat se pravdy a mnohdy z toho jsem unavená. Nesmí se to ale vzdát!", prohlašuje filmařka s odhodláním. Zlo je podle ní zlem, vražda vraždou. "Musí se pojmenovat a pochopit. A měly by se o tom točit filmy," uzavírá Marie Šandová, která si současně stýská, že podobná témata je stále složitější uplatňovat i v České televizi. (top)
Velký blondýn s černou botou
Návrat do minulosti stále láká Americké kriminální drama Frekvence si pohrává s možností kontaktů s nedávnou minulostí a zejména eventuálními změnami, které v takovém případě mohou nastat. Hrdina vyprávění, policista John Sullivan (Jim Caviezel), totiž naváže prostřednictvím stařičké vysílačky kontakt se svým dávno již nežijícím otcem (Dennis Quaid) a nakonec i sám se sebou v ještě dětském věku. Svého otce hasiče stihne varovat před osudnou chybou při jednom riskantním zásahu a tak mu zachránit život. Jenže události se stejně začínají zauzlovávat, otec je dokonce obviněn ze sériových vražd, které ve skutečnosti spáchal maniakální policista. A otec i syn, každý v jiné časové dimenzi, vedou obtížný zápas nejen o prokázání neviny, ale zejména chtějí zastavit vraha...
(jš)
Návštěva exotických krajů Tahiti je největším ostrovem Francouzské Polynésie. Je součástí Návětrných ostrovů, má rozlohu 1.042 km2 a žije tu kolem 116 tisíc obyvatel. Markézy jsou sopečným souostrovím ve východní části Tichého oceánu. Na 1.274 km2 žije necelých 7 tisíc obyvatel. Je také součástí Francouzské Polynésie, autonomního zámořského území Francie. Tolik několik stručných encyklopedických údajů. Polynésie je pro nás exotickým kouskem světa, kam se mnoho z nás nikdy v životě nepodívá. Stěží by nás napadlo hledat tu české stopy. A přece je jich tu víc než dost! Právě o nich vypráví jedenáctidílný dokumentární cyklus kameramana Martina Kratochvíla a scenáristy a režiséra Jiřího Tesaře Příběhy z jižních moří. "Na Tahiti jsem se poprvé dostal díky rodině pana Josefa Vychodila v roce 1994," vzpomíná na impuls k natočení seriálu režisér a upřesňuje: "Panu Vychodilovi bylo v té době sedmadevadesát let a Tahiťané o něm mluvili jako o posledním originálním Čechovi na jejich ostrově." Čechů tu ale bývalo po dlouhá léta víc, jak o tom ostatně svědčí jména jejich dnešních potomků (najdeme tu řadu Prokopů, Duchků, Otčenášků, Zimů či Benáčků).
"V cyklu samozřejmě šumí příboj a palmy sklánějí koruny k laguně, podstata našeho vyprávění je ale v dosud neznámých příbězích Čechů a Slováků v Oceánii," říká o svém televizním seriálu režisér Jiří Tesař. Své zážitky z práce na seriálu pak shrnuje: "Pro dokumentaristu není větší potěšení, než objevit zajímavý, dosud neznámý příběh. Příběh československé kolonizace v Oceánii právě takový je." TOMÁŠ PILÁT |