číslo 33 |
|
Televize |
|
TV TIPY
Jak se vyrovnat se ztrátou nejbližšího V americkém filmu Todda Fielda V ložnici přijdou rodiče o jediného syna, kterého zabil bývalý manžel jeho současné milenky. Neočekávejme však žádné srdceryvné melodrama - vznikl subtilně vyprávěný snímek, který navazuje na linii rodinných dramat z rodu Obyčejných lidí - zkoumá, jak se hrdinové vyrovnávají se ztrátou svého nejbližšího.
Pro synově tragickém skonu zůstávají oba rodiče uzavřeni v ulitě svého hoře, očekávají nadcházející soud a jsou stále znepokojenější snahami spáchaný zločin opatřovat polehčujícími okolnostmi. Manželovo mlčenlivé rozhodnutí vynést vlastní trest, navenek zbavené jakýchkoli emocí, pak tvoří spíše jen přílepek, neboť hlavní důraz se kloní k vyhasínajícímu, napjatému soužití obou nešťastných lidí. Zatímco on, po celou dobu modelován jako vyrovnanější, je nositelem smířlivého překonání tragické události, ona zůstává plna hořkosti. Není schopna přestat na syna myslet, není schopna ani odpustit ženě, s níž chodil. A tento rozpor se obnaží zvláště v jediném vypjatějším výjevu manželské rozepře, kdy ona manželi vyčítá bezcitnost, zatímco on argumentuje její neschopností odpouštět a přijmout daný stav jako konečný. Předností tradičně vyprávěného filmu jsou zajisté přesně vedené povahopisy, do krajnosti ztlumené a omezené ve vnějších reakcích. Zvláště oduševnělá a hluboce procítěná je kreace Sissy Spacekové, která navzdory výrazovému ztišení dokonale postihla skrytou rezonanci nepolevujícího napětí v každém gestu, v hlasové modulaci své hrdinky. Tom Wilkinson v roli manžela přece jen zůstává omezenější v bohatosti navozovaných stavů, jeho vyrovnanost je příliš prvoplánová a blíže nerozvedená. Režisér staví na tříšti drobných, ale výmluvných detailů - stačí připomenout třeba průstřih na pobyt v lesní chatě společně se spřátelenou rodinou, rozmluvu s knězem, jenž se snaží hledat slova útěchy, případně zraňující okamžiky setkání s vrahem, prozatimně propuštěným na kauci. Zejména u matky Sissy Spacekové musíme obdivovat naléhavost a přesvědčivost, když zveřejňuje, jak zjitřeně vnímá zdánlivě banální příhody. JAN JAROŠ
Na plovárně s Danem Bártou K popovídání Na plovárnu si Marek Eben pozval i muzikanta Dana Bártu. Ten bezesporu patří k nejoriginálnějším osobnostem, které česká populární hudba posledních deseti let nabízí. Vědí to posluchači i kritika: jeho desky se dobře prodávají a sám Bárta se v žebříčcích nejrůznějších, a to i odborných, anket pravidelně objevuje na čelných místech. Jiný názor na Bártovu hudbu mají ovšem někteří rozhlasoví dramaturgové: "Setkávám se občas s tvrzením, že je moje muzika nestravitelná. Že ji v rádiích nehrají, protože se nevejde do formátu," podotýká k tomu zpěvák a pokračuje: "Říkají mi, že v ní je moc not a moc rytmů, že je to celé příliš tiché a příliš jazzové. Komerční rádio asi znamená, že všechno musí rychle frčet: rychlá zpráva o počasí, bezpohlavní píseň, starý dobrý hit, který všichni znají a zazpívají si ho u nádobí, reklama na superrychlou sekačku na trávu. S naší muzikou se do takového formátu zřejmě skutečně nevejdeme. Na jednu stranu je to škoda, dokonce to může znamenat, že nejsme schopni stvořit hit, na druhou stranu si myslím, že přístup rozhlasových dramaturgů k naší muzice je už předem odmítavý."
Dan Bárta rád fotografuje a má osobitý vztah k charitě. Organizátoři posledního Květinového dne, kdy si lidé na ulicích kupují umělé květiny a přispívají tak na výzkum a léčbu rakoviny, z něj museli mít radost. "Koupil jsem si šest kytek a rozdal je kamarádům. Většinou do takových akcí jdu," vysvětluje. (top)
Vrať se mi
Režie Bonnie Hunt. Hrají David Duchovny, Minnie Driver, Carroll O'Connor, Robert Loggia, David Alan Grier, Joely Richardson, Eddie Jone, James Belushi a další.
Příliš velká šance Biolog dr. Petr Gabriel je vědec, který obětoval veškerý svůj čas výzkumu léku proti infekční žloutence. Cestou na chatu se seznámí se stopařkou Olgou, ale společně strávený večer končí tragicky. Když se totiž podnapilý Petr vrací na chatu poté, co svou novou milenku vezl do Kladna, srazí autem malého chlapce. Odváží ho do nemocnice, ale když zjistí, že chlapec zemřel, zpanikaří a s vidinou ztráty práce, kariéry i dosavadního života, ukryje tělo v malé jeskyni. Vzápětí vše ještě zhorší, když se pokusí svalit vinu na dvojici mladíků, kteří se v době nehody vloupali do jeho chaty. Režie Otakar Fuka. Hrají Jan Kanyza, Julie Jurištová, Radovan Lukavský, Stanislava Bartošová, Tomáš Juřička, Vlastimil Zavřel, Bronislav Poloczek a další.
Nebezpečí nejprve vytuší kanárek Režisér Viktor Tauš natočil osobní zpověď nazvanou Kanárek - příběh mladého filmaře Viktora Tauše, jenž propadne závislosti na heroinu. A pojednal jej tak, že vyprávěný příběh se posléze vrací na svůj začátek, aby začal být znovu natáčen jako film. Jak lze usuzovat z rozhovorů s režisérem, autobiografičnost by měla být základním rysem: mimořádný zážitek je samozřejmě velkou inspirací, avšak probouzí jednu pochybnost. Kdyby Tauš neprošel svým peklem, měl by o čem vyprávět-
Neméně důležitá je zvuková složka: zaznamenáme nejen některé zvukové "detaily" (třeba v hlasitosti vybuzené škrtnutí zápalkou), zvuk se občas stává ústředním nositelem informací, když se obraz doslova zatmí, protože ani hrdina nemůže nic vidět - třeba v okamžiku, kdy Viktor skončí uzavřen v automobilovém kufru. Zaujme i práce s dialogy, často vrstvenými v jednom šumivém shluku (viz hospodské rozmluvy, prozrazující fascinaci americkými filmaři typu Tarantina nebo Lynche), prozrazuje, že režisér usiloval o vypravěčskou strukturu po inscenační stránce složitě si pohrávající se zdáním dokumentu, snad napodobující poetiku skryté kamery. Kanárek svědčí o autorově schopnosti sebereflexe, ale současně zahlcuje určitou hysteričností. (jš)
Milostná klání rozvracejí lidské osudy Na krizovou situaci ve francouzské společnosti na sklonku 18. století upozornilo několik spisovatelů - Beuamarchais napsal Figarovu svatbu (záhy zhudebněnou W. A. Mozartem), znovu ožívaly myšlenky již nežijících Diderota a Voltaira, připojil se rovněž tehdy nepříliš známý dělostřelecký důstojník Choderlos de Laclos. V roce 1783 vydal Nebezpečné známosti, psané - jak tehdy bylo módní - v dopisech. Nudící se, zhýralí aristokraté popisují v obšírných listech své záměry, intriky i sázky, které mezi sebou volně pěstují. Ale nešlo o nevinné hříčky. Pod často lehtivým povrchem (neboť oblíbené byly především sázky o to, kdo koho dříve svede) však prosvítá mravní zkaženost takto si "hrajících" hrdinů, kteří cynicky a jen pro svou zábavu ovlivňují osudy důvěřivých lidí. A počáteční rozvernost začíná i ve vyprávění dostávat silně nahořklou, tragickou příchuť.
Frearsovu pojetí milostných her schází ona Formanova nevinnost, je daleko drsnější. Zatímco Forman předvádí líbivý rokokový obrázek, Frears chce postihnout mocenské zápolení, neboť základní devizou se stává, kdo koho bude ovládat, kdo nad kým vyzraje. A vzájemně se přelstívající hrdinové nemohou přestat, protože nekonečné spletence intrik se pro ně změnily v drogu, kterou potřebují ke svému životu. Frears svůj film obsadil špičkovými herci - Glenn Clouseovou, Johnem Malkovichem, Michelle Pfeifferovou či Keanu Reevesem, tehdy teprve začínajícím. Všichni předvedli jedinečný herecký koncert. Zdánlivě zábavnou hříčku dokázali povýšit k tragickým výšinám zmarněných osudů. JAN JAROŠ
Nevidím zlo, neslyším zlo
Režie Arthur Hiller. Hrají Richard Pryor, Gene Wilder, Kevin Spacey, Joan Severance, Alan North, Anthony Zerbe, Louis Giambalvo, Kirsten Childs a další. |