číslo
41 |
||
Rozhlasová publicistika |
||
FONOGRAM Právě před sedmdesáti lety se dostala domácí gramofonová společnost Ultraphon do postavení obchodně nejúspěšnějšího výrobce gramodesek v Československu. Povězme si, jakými proměnami v tomto roce prošla a jaké zajímavé nahrávky tehdy uvedla na trh. Posluchači ČRo 2 - Praha budou mít možnost některé z nich slyšet v úterý 5. října krátce po 21. hodině. Gramofonová firma Ultraphon v roce 1934 I v období doznávající hospodářské krize se akciové společnosti Ultraphon podařilo udržet objem prodeje gramodesek a tedy i příjmů na úrovni roku předchozího - celkem prodal v roce 1934 asi čtvrt milionu kusů gramodesek. Nejvyšší tržby pochopitelně přinášely nahrávky populární hudby - například jen za první čtyři měsíce roku 1934 se prodalo osm tisíc kusů polky Karla Vacka Nevinná v podání orchestru R. A. Dvorského, úspěšné byly i tituly nahrávané Jazzovým orchestrem Ultraphonu pod řízením kapelníka A. Drábka (Tik-ti, tik-ta, Věrné srdce), které vyšly i na lacinější etiketě Artona. Úspěch této etikety navíc vedl vedení firmy k rozhodnutí zavést další lacinou etiketu Selekton - ta stála zpočátku 15,- Kč, později byla její cena snížena na 12,50 Kč. Obrat z prodeje gramodesek v odborných závodech sice oproti předchozím rokům poněkud poklesl, ale naproti tomu se rozšířil jejich prodej ve velkých obchodních domech - zákazník zde měl navíc možnost nechat si gramodesku přehrát a snadněji se tak rozhodnout pro koupi. Prodej gramodesek na Slovensku poněkud vázl, proto se firma rozhodla zrušit svůj komisní sklad v Žilině a přijala obchodního cestujícího, který měl cestovat po Slovensku a nabízet gramodesky za desetiprocentní provizi. Podobně nabízelo gramodesky značky Ultraphon několik obchodních cestujících i v Čechách a na Moravě - firma jim vyplácela denní diety ve výši 35 Kč a přispívala měsíční částkou 500,- na umořování nákladů na provoz jejich vlastních aut.
Jako první nahrávky v tomto roce vyšla série gramodesek s jazykovým kursem němčiny, který se i přes svou relativně vysokou cenu prodával celkem dobře. Firma proto rozhodla zakoupit licenci na vydání souboru šesti gramodesek s kursem angličtiny "dle metody zvukového filmu - the talkie way". Celý komplet tohoto kursu i se třemi učebnicemi se prodával v úhledném kufříku za 290,- Kč. Na trh byl také uveden levnější typ stolního gramofonu Supraphon - ve standardním provedení stál 590,-, v luxusním se prodával za 840,- Kč. Méně majetným zákazníkům byl určený kufříkový gramofon značky Ahoj, který stál 199,- Kč.
Nezanedbatelný finanční přínos přinášely firmě i zakázkové gramodesky pro různé spolky, politické strany nebo reklamní gramodesky pro obchodní firmy. V roce 1934 tak Ultraphon vyrobil například sérii více než třiceti snímků pro Československou obec sokolskou s doprovodem Dechové hudby 5. pěšího pluku TGM pod řízením kapelníka Jana Uhlíře (pro cvičení mužů byl zvolen zhudebněný text básníka Jaroslava Seiferta v podání recitačního sboru Signál). Z dalších zakázkových gramodesek byly natočeny reklamy na zubní pastu Thymolin (nazpívalo ji Pěvecké sdružení kocourkovských učitelů) nebo prací prostředek Titan. U jedné takové reklamní gramodesky se krátce zastavme: pro pražskou firmu Lukavecký a spol. ji pod názvem Když vlas ti řídne. nazpíval za doprovodu klavíru herec a komik (mj. Švandova divadla) Míla Svoboda. Tento kuplet na hudbu a slova Emanuela Brožíka propagoval zázračný vlasový přípravek Sorela následujícími slovy: Čím vrtule je éru, čím kleště konduktéru, čím primadoně hlas - tím člověku je vlas. Čím každá past je myši, čím láska abatyši - tím pánu, dámě též, je zase pleš! Že lev, ač král je zvěře, by měl po kariéře, když byl by bez hřívy - to lvice všechny ví. Též muž, když hřívu ztrácí, je ženám pro legraci - neb ztratil možná s ní to ostatní! Když manžel naříká si, že v polévce má vlasy a jí radši v hotelu - má koupit Sorelu. Pak jeho žínce ladné vlas žádný nevypadne a sedí zas pospolu u stolu! Když vlas ti řídne, je očividné, že vypadá ti docela - leč nechmuř líce, neb nové kštice zas vykouzlí ti Sorela! Sorela vzkřísí tvůj kokos lysý, pro který svět tě netěší: neboť kdo soreluje, ten v každém ohledu je už napřed chráněn před pleší! V zájmu "oživení našeho obchodu, pro zvýšení zájmu obchodníků a obecenstva a na docílení vyšších obratů" rozhodlo koncem roku vedení firmy uspořádat počátkem roku následujícího "Soutěž o nejoblíbenější polku". Mohl se jí zúčastnit každý, kdo by si zakoupil některou z osmi soutěžních polek a označil na kuponu svého favorita. Po vyhodnocení prodejnosti jednotlivých titulů měly být kupony s označením nejúspěšnější polky slosovány a vítězové měli získat elektrický gramofon Supraphon nebo kurz angličtiny na gramodeskách Ultraphon. GABRIEL GÖSSEL Obrazové materiály archiv autora Příště: Jak povstává kotouč gramofonový |
||
|