číslo
42 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM Ve dvou pokračováních seriálu věnovaného historii záznamu zvuku poodhalíme některé z tajů nahrávání gramodesek a činností tomuto procesu předcházejících prostřednictvím textu publikovaného před téměř sto lety. Posluchači ČRo 2 - Praha uslyší v úterý 12. října krátce po 21. hodině z nového kompaktního disku edice Fonogram, vydaného u příležitosti 125. výročí narození Karla Hašlera, některé písničky a kuplety tohoto našeho nejznámějšího písničkáře v autentické podobě, jak je ve dvacátých letech minulého století osobně nazpíval na šelakové gramodesky. Jak povstává kotouč gramofonový (I.)
Jeden takový popularizační text z druhého čísla prvního ročníku Jaruškových Besed podrobně pojednával o složitostech procesu nahrávání gramodesek. Vzhledem k tomu, že jde o stylisticky poměrně půvabné dílko, které navíc neobsahuje žádné zásadní nesmysly technického rázu, může tento článek rozšířit obzory i dnešního zájemce o počátky historie záznamu zvuku. Dovolujeme si proto na následujících řádcích přetisknout z něj obsáhlé citace ve víře, že laskavý čtenář ocení především jeho didaktický náboj: Jak povstává kotouč gramofonový (plotna gramofonová) Jest známo, že není gramofon tak snadno jako fonograf Edisonův schopen každé mluvené slovo anebo libovolný tón ihned zachytiti, nýbrž že potřebí k tomu zvláštních strojů a zvláštních umělců v přednášení. To, co v obyčejném slova smyslu nazýváme gramofonem, jest vlastně polovicí gramofonu - jest schopen jen k reprodukci tónů. Druhá polovice tohoto přístroje, gramofon přijímací, jest stroj nanejvýš citlivý a složitý, jehož sestavení stojí tisíce, a jehož zakoupení tedy jen velikým továrnám jest možno, které provozují přijímání gramofonová jako průmysl. Takových dobrých gramofonů přijímacích není příliš mnoho. Existuje-li jich 20 v celé Evropě, jest to skoro vysoko vzato. Právě tak jako prvním parostrojům anebo prvním dělům dala i jim láska jejich výrobců jména (Anděl, Favorit, atd.), dle nichž pak se nazývají kotouče jimi přijaté. Kdo jednou do obyčejného přijímacího gramofonu či obyčejného fonografu mluvil, podiví se především dvěma věcem při reprodukci: za prvé jest fonografová reprodukce mnohem slabší, a pak obyčejně nepoznává řečník svého hlasu. Co zde slyší, jest ovšem jasno a zřetelno, avšak jistá obvyklá charakteristika schází, méně u gramofonu jako u fonografu. Při kotoučích, jež kupujete v obchodu, není však tohoto nepříznivého úkazu. Zde tedy umění továrníka způsobilo zušlechtění.
Takový orchestr před gramofonovým přednesem vypadá skoro bláznivě. Klavír jest oloupen o svůj příklop anebo o svou resonanční skříň, čtyřmi pevnými popruhy asi do polovice místnosti ke stropu vytažen. Ubohý hornista vězí - jak je veliký - v měchu plátěném aneb ve schránce plátěné, hudebníci nástrojů dřevěných zaujímají zvláště divná "přidušovací" aneb "sesilovací" postavení a vyměřují pomocí kroků přesně, jak daleko aneb jak blízko se musí před přístroj postaviti. Se stropu sálu, kde přednes se má vykonávati, visí velké záclony až doprostřed prostoru dolů, podobně, jako to vidíme u fotografů. I sestavení těchto drapérií je umělecké dílo a vyžaduje mistra. Neboť nejnepatrnější nezamýšlený reflex zvukový může často v jedné vteřině zničiti, co týdny plné práce a píle zbudovaly. Jakmile se tyto přípravy ukončí, započne zkouška s hudebníky před hudebním kritikem - ponejvíce před skladatelem přednášeného kusu samým. Tu se může přihoditi, že přemnohými změnami ráz dotyčného skladatele ne dosti jest zachován a že tento se proti tomu ohradí. Tu pak zase musí býti pracováno od počátku. (Dokončení příště) GABRIEL GÖSSEL Obrazové materiály: archiv autora |