číslo
47 |
|
Televize |
|
TV TIPY
Láska upoutaná na skřipec bezradnosti končívá v troskách V posledních letech se vynořilo několik silně znechucujících výpovědí, které s tragikomickou nadsázkou bourají poslední iluze o lidské šlechetnosti - vévodí jim hrdinové odpuzující zevnějškem i okoralou duší. Tak byly koncipovány rakouské Psí dny, český snímek Městečko a také německá Láska na grilu. Bedlivě obhlíží životní styl a citové trable všedních, ničím mimořádných lidí, tentokrát v teritoriu bývalého východního Německa. Narozdíl od spekulativních hollywoodských historek, které si často vypomáhají psychickým i fyzickým terorem, režisér Andreas Dresen líčí na první pohled zcela banální pohnutky, které vedou k rozkladu zdánlivě již stabilizovaných manželských svazků. Někdejší zamilovanost totiž vyprchala a zůstala jen prázdnota, marně vyplňovaná péčí o děti a domácnost, stereotypním zaměstnáním.
Film spoléhá na autenticitu lidiček žijících drobnými starostmi i radovánkami, kteří se jen stěží vyrovnávají se zpochybněním všeho, čemu přivykli. Zaujme věrohodnost zvoleného prostředí, ošuntělých, ale přitom láskyplně udržovaných bytů v panelákových sídlištích, sirého podzimního či zimního počasí, častých nočních scenerií. Dresen přesně postihuje, nakolik bývalá socialistická část zaostává za západním protějškem - nejen hmotně, ale především duchovně. Režisér ovšem nepředkládá jen ponurý dokumentární záznam, důsledně uplatňující ruční kameru a zrnitý materiál. Vnáší některá ozvláštnění, ať již jsou to "zcizující" efekty v podobě zpravidla sebezpytných promluv jednotlivých postav (ale i cizích, náhodně vstoupivších do kontaktu) nebo naopak groteskně nadsazené výjevy, například motiv žebrajícího pouličního hudebníka, na něhož se nabalují další muzikanti, až vznikne mohutný orchestr. Je to jeden z nejlepších nápadů v celém vyprávění. Také ohlasy v tisku byly příznivé. Aleš Stuchlý v Cinepuru vyzdvihl právě tuto strhující hudební koláž splétající všechny myslitelné nástroje jako emocionální katalyzátor. Eva Zaoralová, píšící pro Film a dobu, ocenila vtipné a originální řešení celku, dané již improvizovaným natáčením bez pevného scénáře. Závěr je jednoznačný: s filmy jako Láska na grilu se setkáme málokdy. Nepromarněme ji. JAN JAROŠ
Viktorie a Albert (1/2)
Je pro nás komunistická minulost ještě důležitá? Sváteční večer 17. listopadu ozdobí diptych filmových povídek scenáristy Jiřího Křižana a režiséra Vladimíra Michálka, mimochodem stejného tvůrčího týmu (včetně kameramana Martina Štrby a dalších členů štábu), který je podepsán pod jedním z nejhlubších českých filmů posledních let - Je třeba zabít Sekala. Povídky mají "asymetrický" a v obou případech netradiční rozměr: 30 a 45 minut, který tématům vyhovuje a přispívá mj. k jejich dramatické sevřenosti. Syrovou věrohodnost příběhů podtrhují herecké výkony Zuzany Stivínové, Jiřího Pechy, Michala Pavlaty, Radka Šopíka, Rostislava Marka a dalších.
Tvůrcům tu patrně ani tak nešlo o "účtování" s minulostí, spíš směřují k současnosti, k lidem a dějům našich dnů. Co říká temná minulost padesátých či sedmdesátých let minulého století těm, kdo ji nezažili? Je pro ně srozumitelná, je vůbec důležitá? Jak se dokáže mladá generace vyrovnat s tím, co prožili její dědové a otcové? Hrdinka Pískovny hledá se starou fotografií v ruce stopy rodinného statku, který se jí vrátil v restituci. Nalézá však jen pozemek s pískovnou. Přesto se rozhodne zůstat, neboť estébáci přece jednou vymřou. V povídce Lovec a Datel se čtyřicátník Olda vrací po dvaceti letech z emigrace do rodného kraje, aby navštívil přítele Kamila. Kdysi chtěli společně opustit republiku, ale podařilo se to jen Oldovi, další přítel při přechodu hranice zahynul, Kamil se nedostavil na místo srazu. Jak to tenkrát vůbec bylo? A co si z konfrontace dvou životního osudů i charakterů odnese do života Kamilova dcera, která jejich příběh vyslechne? (ap)
Oslavy fantaskní imaginace mohou mást Petr Zelenka si několikrát dovedně pohrál s balancováním příběhu na rozhraní mezi "vážnou", jakoby dokumentární realitou a "smyšlenou" fikcí. V Roku ďábla opět používá skutečné osobnosti (Jarek Nohavica, Čechomor, Karel Plíhal), aby do událostí, které lze považovat za dokumentární záznam (zejména v případě koncertů), zasouval fantaskně modelované vsuvky, někdy dějově rozehrané, jindy zastoupené úvahami a glosami pronášenými přímo na kameru - promlouvá nejen Nohavica, ale také členové Čechomoru, eventuálně zarputile mlčící Plíhal, pozvaný do televizního vysílání.
Zelenka si pohrává s mysteriozní atmosférou: vyprávění rámuje motiv explozivního sebevznícení, které dokonce i spatříme; dozvíme se, že na jevišti se pohybují i jakési astrální bytosti, jimž muzikanti dokonce vyhradí část pódia. Oceníme režisérovo domýšlení postav i událostí podle vzoru "co kdyby" - co kdyby Plíhal přestal komunikovat s okolím, co kdyby si chtěl vyzkoušet, jak bude vyhlížet jeho vlastní pohřeb... (jš)
Dračí srdce Píše se 10. století a na světě zůstal poslední drak. Na něj náhodou narazí potulný rytíř Bowen. Po počátečním šoku se s Dracem, jak mu začne říkat, domluví a putují spolu od vesnice k vesnici, od města k městu. Draco vždy předstírá, že vesnici napadl, a Bowen zase předstírá, že draka zabíjí a pak vyinkasuje odměnu. Zemi vládne tyranský král Einon. Když byl ještě malý, byl vážně nemocný a jeho život zachránilo právě dračí srdce - jeho polovina teď bije v jeho hrudi a druhá v Dracově, což zatím Bowen netuší. Už brzy ale toto tajemství odhalí, protože ho čeká nelehký úkol: aby zachránil království, musí jej zbavit ďábelského krále. Jenže to by znamenalo zabít i přítele Draca. Režie Rob Cohen. Hrají Dennis Quaid, David Thewlis, Pete Postlethwaite, Dina Meyerová, Jason Isaacs, Brian Thompson, Lee Oakes, Wolf Christian a další.
Šestý den
Režie Roger Spottiswoode. Hrají Arnold Schwarzenegger, Michael Rapaport, Tony Goldwyn, Michael Rooker, Sarah Wynter, Wendy Crewson, Rodney Rowland a další.
Norimberský proces (1/2)
|
|