číslo
10 |
|
Televize |
|
TV TIPY
Osvětim: nacisté a konečné řešení
Chůva k pohledání
Režie Lee Shallat. Hrají Fran Drescherová, Charles Shaughnessy, Daniel Davis, Lauren Laneová, Nicholle Tomová, Benjamin Salisbury a další.
Jiná láska Po deseti letech v internátu pro mentálně postižené děti se domů vrací retardovaná Carla, dcera bohatého doktora Radleyho Tatea a jeho manželky , která před lety i přes manželův nesouhlas rozhodla o odchodu dcery do internátní školy. Carla se doma vřele přivítá s hospodyní, o poznání chladněji pak se svými sestrami. Matka je odhodlána nahradit dceři všechnu péči, kterou ji neposkytla před lety, zarazí ji však dívčino přání udělat si maturitu. Nepříliš ochotně nakonec souhlasí, aby se dcera přihlásila na průmyslovku. Hned u zápisu se dívka seznámí se stejně postiženým Danielem McMahonem... Režie Garry Marshall. Hrají Juliette Lewis, Giovanni Ribisi, Diane Keaton, Tom Skerritt, Poppy Montgomery, Sarah Paulson, Linda Thorson, Joe Flanigan, Juliet Mills a další.
Jak vedle sebe žily dva neprostupné světy Malou televizní připomínku amerického režiséra Roberta Altmana uzavírá Gosford Park. Odehrává se honosném sídle kdesi na anglickém venkově, kde se schází společenská smetánka provázena početným služebnictvem. Altman pokrývá rovnoměrně jak panstvo, tak sloužící, v rychlém sledu zaznamenává střípky rozhovorů, se zdánlivou roztěkaností panoramuje obě navzájem neprostupná prostředí, aby poznenáhlu odkrýval sny, iluze i očekávání jednotlivých zúčastněných. Z banálních tlachů se postupně vylupují nicotná snažení, obepnutá sítí intrik: vychází najevo, že někteří "páni" žijí jen z milosti svých movitějších příbuzných, že mezi nimi bují řevnivost, ba vydírání, že odměřená zdvořilost je pouhou prázdnou formou, skrývající mravní i citovou nicotu. Svět služebnictva, jakoby smířeného se svým osudem, pak jako zrcadlo odráží tuto sféru, což symbolizuje už zbavení vlastní identity - sloužící ztrácejí svá jména, jsouce oslovováni stejně jako panstvo, k němuž náleží. Zdálo by se, že jistý nadhled by mohla vnést cizorodá skupinka amerických filmařů, též pozvaných, podivujících se zkostnatělým mravům, ale skutečnou glosátorkou dění se nakonec stává začínající služebná Mary (Kelly Macdonaldová) - právě ona jako jediná odkryje i tajemství jakoby zdvojené vraždy hostitele celé společnosti, arogantního pána domu.
Novináři hledali souvislosti Gosford Parku s jinými díly. Jistě lze akceptovat postřehy o syžetovém modelu připomínajícím detektivky Agathy Christieové (najmě Vraždu v Orient-Expresu, kde též důležitou roli hrála hromadně potrestaná dávná vina), ale hledání návaznosti na Renoirova Pravidla hry či filmy Ivoryovy (neřkuli Viscontiho) pomíjí rozličnou hloubku i zakotvení pohledu. Altman jen zábavně registruje vnějšek, aniž by dospěl k celistvějšímu náčrtu dilemat dané doby, jeho vědomí a svědomí. Ostatně se nabízí srovnání s právě vysílanou Ságou rodu Forsytů - a úsudek nechť si čtenář učiní sám. JAN JAROŠ
Rudý labyrint
Režie Jon Avnet. Hrají Richard Gere, Bai Ling, Bradley Whitford, Byron Mann, Peter Donat, Robert Stanton a další.
Hledání pevného bodu bývá složité Je zvláštní, jak se rozložité a konfliktní romány Johna Irvinga mění ve filmovém ztvárnění v uhlazená melodramata. Platí to jak pro Dveře v podlaze, nyní uváděné v kinech, tak pro Pravidla moštárny. Dojímavá bezkonfliktní historka se rámcově odehrává za druhé světové války, která sice svými důsledky zasáhne i do příběhu, avšak pozornost se soustředí na idylu, pnoucí se jak nad sirotčincem, tak nad svéráznou černošskou partou česáčů ovoce. Oběma těmito prostředími totiž prochází mladinký Homér (Tobey Maguire), hledaje nové životní uplatnění, ale posléze se vracející tam, odkud vyšel.
Hallström natočil obrazově vytříbenou podívanou (krajinné záběry zachycující měnící se roční období jsou jistě podmanivé), inscenačně tlumenou, ale přesto výmluvnou. Jako kdyby mělo být sděleno, že život přes veškeré zákruty plyne dál, a co se stalo, nelze vzít zpět. Název Pravidla moštárny metaforicky odkazuje k ubytovacímu řádu. Jenže pokyny ztrácejí smysl hned dvakrát: jednak česáči neumějí číst, jednak je - když Homér text přečte - odmítají, protože se řídí vlastními pravidly. Není zodpovězeno, která jsou správnější. JAN JAROŠ
Stáří se s mládím obtížně domlouvá Svět je malý. Před několika lety se Tatiana Vilhelmová v jednom rozhovoru svěřila, že při natáčení kterési inscenace "nepadla do oka jedné naší zasloužilé umělkyni" (připojuji rozluštění: jednalo se o Společnici a Jaroslavu Adamovou), že se musela překonávat, aby na natáčení vůbec docházela. Sotva tehdy tušila, že se brzy i ona ocitne v pozici kritizované hvězdy, a co víc, že půjde o dílo týchž autorek, scenáristky Anny Vovsové a režisérky Zuzany Zemanové. Inscenaci Společnice, kterou nyní opět spatříme na obrazovce, a nedávno odvysílaný seriál Josef a Ly od sebe dělí pouhých pět let, tedy zlomek jedné generace, a přece si František Bauma, představitel hlavní dětské role ve zmíněném seriálu, musel postěžovat: "Vilhelmová byla prostě paní herečka a nijak se nehodlala bavit."
Starší, úspěšná a přes svou nemoc přece jen činorodá žena (Jaroslava Adamová) se náhodou setká s přidrzlou mladou a sebevědomou dívkou (Tatiana Vilhelmová), na níž ji fascinuje její odzbrojující upřímnost a bezprostřednost. Dívka rozvíří stojaté vody nejen coby (placená) společnice dobře situované ženy, bývalé výtvarnice, ale pořádně zatřese i životem její rodiny. Fakt, že matka má společnost a nebude tudíž vyžadovat tolik péče a pozornosti, přivítá zaměstnaný, leč usedlý a poněkud znuděný syn ve středních letech (Miroslav Donutil). Co se stane, když do distingovaného světa plného dospělých her a zbytnělého poklidu vtrhne bezmála destrukční živel? Podívejte se, výtečně napsaný komorní příběh a herecký koncert hlavních představitelek určitě stojí za to. JANA CIMBUROVÁ |
|