číslo
12 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
FONOGRAM Mezi mnoha tanečními soubory, které v meziválečném období účinkovaly v předních pražských zábavních podnicích, patřil i česko-německý orchestr kapelníka, jemuž věnujeme pokračování našich výletů do historie nejen české populární hudby. Posluchači ČRo 2 - Praha uslyší 30. března a 5. dubna vždy krátce po 21. hodině původní nahrávky Ostenova souboru z nového kompaktního disku Edice Fonogram, který právě přichází na trh. Dr. Siegfrid Grzyb aneb Harry Osten Šelakové gramofonové desky z let 1932-38 zachovaly více než stovku nahrávek tanečního orchestru složeného z převážně německých hudebníků, jehož kapelníkem byl dr. Siegfried Grzyb (*1896), rodák z Fryštátu, tedy dnešní Karviné. Tento syn židovského kantora prožil dětství v Ústí nad Labem, kde též vychodil gymnázium. Později pokračoval ve studiích ve Vídni a v Praze. Podle dostupných údajů působil Grzyb od počátku dvacátých let jako kapelník v Liberci a v Gdaňsku a v roce 1923 přesídlil do Berlína, kde získal angažmá jako hostující šéf činohry a dirigent orchestru v divadle Berliner Theater. Po nástupu Hitlera k moci dr. Grzyb opustil Německo a vrátil se do Československa: od roku 1933 až do poloviny roku 1938 byl hlášen k trvalému pobytu v Ústí nad Labem. Se svým tanečním orchestrem ovšem v Praze vystupoval již od poloviny dvacátých let. Například sborník Prvních deset let Československého rozhlasu (Praha, 1935) uvádí v souvislosti s počátky přímých rozhlasových přenosů populární hudby z pražských kaváren také soubor dr. Grzyba, který v roce 1926 účinkoval v pražském podniku Rokoko. Grzyb byl též autorem hudby k operetám s názvy Její veličenstvo primadona a Sladká Suzi, které se v polovině dvacátých let neúspěšně snažil uvést na scéně ústeckého Městského divadla.
Z Berlína vyslaný nahrávací technik v květnu roku 1932 pořídil v Praze kromě dalších snímků i první asi desítku nahrávek orchestru dr. Siegfrieda Grzyba s určením pro český trh. Dobové taneční písničky a šlágry ze zvukových filmů přednášel na těchto deskách mužský trojzpěv, v němž dominoval bas jednoho z tehdejších členů trampského pěveckého sboru Setleři. (Ti v té době vystupovali v nahrávkách pro etikety Polydor, Pallas a Esta též pod názvy Mottlova parta, Osadníci či Quintet Settlers.) Někdy v této době také začal S. Grzyb používat anglicky znějící pseudonym dr. Harry Osten. Jen o pár měsíců později natočil ve studiu gramofonové firmy Ultraphon stejný orchestr - tentokrát ovšem pod označením Harlem Melody Band - devět snímků určených pro maďarský trh. Se zpěvem dvojice maďarských zpěváku László Mocsányi a Tibor Lakos - známých též pod názvem Two Jazzers - vyšly tyto nahrávky v Maďarsku na gramodeskách značek Radius a Patria. O kvalitě těchto snímků vypovídá, že v maďarských diskografiích taneční hudby je jejich vznik dodnes nesprávně umísťován do Berlína, kde je měl údajně natočit neznámý německý orchestr posílený o americké hudebníky. Několik dalších snímků určených pro Maďarsko natočil orchestr dr. S. Grzyba ve studiu Ultraphonu o něco později též pod názvem Harry Osten Melody Band.
Od konce roku 1932, tedy po vzniku prvních snímků orchestru Harryho Ostena pro zmíněné etikety, zaznamenáváme určitou mezeru v nahrávací aktivitě souboru. Nepochybně byla způsobena každodenním účinkováním orchestru v baru pražského hotelu Alcron a jeho pravidelným letním angažmá v předních lázeňských střediscích v ČSR. V březnu roku 1935 natočil orchestr Harryho Ostena sedm snímků pro etiketu Columbia a od podzimu téhož roku opět začal nahrávat pro firmu Ultraphon. Jeho vůbec poslední snímky vznikly koncem dubna roku 1938, poté se pan kapelník rozhodl opustit ČSR. V některých pramenech uváděné informace, že členy Ostenova orchestru (většinou německé národnosti a s jedním hudebníkem tmavé pleti) poté převzal kapelník Jaroslav Malina, nejsou tak úplně přesné. Provozovatelem kavárny National (později Vltava), v níž měl Ostenův orchestr koncem třicátých let trvalé angažmá, byl Jaroslav Malina tehdy pouze osloven, zda by nesestavil soubor, s nímž by nastoupil na místo uvolněné po Ostenově orchestru. Malina tuto nabídku přijal a z bývalého Ostenova souboru angažoval pouze trumpetistu K. Wolfa a saxofonistu V. Čekala (pozdějšího hudebního klauna vystupujícího pod uměleckým jménem Sam Kiks). V údajích o životních osudech H. Ostena po jeho odchodu z ČSR jsou bohužel značné mezery. Podle svědectví hudebníka Dolfiho Langera byl Osten po roce 1945 nějaký čas kapelníkem vojenské hudby v Turecku, po vzniku státu Izrael pak údajně přesídlil do Haify a hrál zde ve vlastním kavárenském orchestru až do šedesátých letech minulého století. Datum jeho úmrtí není známé. GABRIEL GÖSSEL Obrazové materiály archiv autora |
|