číslo
21 |
|
Televize |
|
TV TIPY
Lze mravnost vynutit jen tvrdými tresty? Ačkoli bezesporu nejvýznamnějším filmem, vysílaným v tomto týdnu Českou televizí, je Felliniho novátorská tragikomedie 8 1/2 (ve čtvrtek 26. května), upozorňujeme na něj jen v těchto několika řádcích, protože rozsáhlejší článek jsme mu věnovali při premiérovém uvedení před rokem. Věrni zásadě, že upozornění si zaslouží především díla uváděná poprvé, si povšimneme irského televizního snímku Hříšnice.
Hříšnice zachycují pestré složení znevolněných žen, které měly těžkou prací odčinit necudné skutky. Postihlo to i děvčátka sotva odrostlá sirotčinci, která by jejich půvab jistě vehnal do osidel ďáblových. Mladičká hrdinka (Anne-Marie Duffová) se provinila ztrátou nevinnosti. Očekávání nemanželského dítěte se stalo dostatečným důvodem pro to, aby se za ní zavřela klášterní brána. Přišla o civilní oblek, jméno, je jako trestanec ostříhána nakrátko. Neboť cílem není převýchova, ale zničení osobní identity, bezvýhradná poslušnost. Hříšnice jistě nepřicházejí s ničím převratně objevným, víceméně opakují, co již vyslovilo několik filmů před nimi, avšak své postřehy sdělují sugestivně a s nepochybnou naléhavostí. Vedle bezprávných hříšnic se režisérka zevrubně věnuje rovněž dozorkyním, s chutí a potěšením deptajícím své svěřenkyně, celému utlačovatelskému systému, svévoli a pokrytectví, které něco takového umožňovaly. Jistě nikoli náhodou právě Duffová - mimochodem, hrála i v Padlých ženách - získala hereckou cenu na televizním festivalu v Monte Carlu. JAN JAROŠ
Mostar - most křesťanů a muslimů
Tři mušketýři
Režie Stephen Herek. Hrají Chris O´Donnell, Charlie Sheen, Kiefer Sutherland, Oliver Platt, Tim Curry, Rebecca DeMornay, Gabrielle Anwar a další.
May Day Alan Decker a Max Dennis, příslušníci speciální elitní jednotky amerického vojenského námořnictva, jsou pověřeni úkolem střežit Sabrinu Masters, dceru významného evropského diplomata, během její cesty na palubě nejluxusnější zaoceánské lodi Intrepid (Nebojácný) mířící na Havaj. Přes zdánlivou idylu musí být oba osobní strážci ve střehu, protože po dívce jde nejen reportérka, která je odhodlaná vytřískat z cesty příběh na titulní stranu, ale také najatí zabijáci. Odvaha obou mariňáků je navíc podrobena nečekané zkoušce, když se skupina teroristů pokusí ukrást atomovou bombu. Ta však skončí v moři, kde exploduje a vlna, kterou exploze zvedne převrátí loď kýlem nahoru. Režie John Putch. Hrají Costas Mandylor, David Kaufman, Finola Hughes, Sonia Satra, James Coburn, Alex Hyde-White a další.
Čaj pro třetího
Když nepřítel stojí před branami Jeden z posledních filmů Jeana-Jacquese Annauda se nazývá Nepřítel před branami. Odkazuje tak k proslulému latinskému rčení Hannibal ante portas: starověký Řím kdysi ohrozila kartaginská vojska. Jen s vypětím všech sil se ubránil a zdánlivě prohranou válku nakonec obrátil ve své vítězství. V podobné situaci se ocitl i Sovětský svaz, když nacistická vojska stanula před Stalingradem.
Režisér se totiž záhy soustředí na westernový střet dvou špičkových ostřelovačů v malebně hrůzném prostředí jedné nejkrvavějších bitev všech dob - pologramotného uralského pastevce Vasilije Zajceva (Jude Law), který se stal zásluhou politruka Danilova (Joseph Fiennes) uctívaným symbolem hrdinného odporu, a německého majora Königa (Ed Harris), jenž na frontu přijel s jediným cílem - Zajceva zlikvidovat. Annaud se opřel o všechna myslitelná klišé, počínaje láskou obou ruských protagonistů k téže dívce a konče heroicky sebeobětavým rozuzlením. Veškeré postavy jsou načrtnuty jednorozměrně, sošně, bez vývoje a prozření - u Zajceva jen místy probleskne nechuť dál nést tíhu uměle vybudované legendy. Nakonec nejzajímavější postavou je Chruščov (Bob Hoskins), vyslaný Stalinem, aby obranu města zajistil všemi prostředky - připlešatělý mužík postrádá jakoukoli žoviálnost, později pro něho tak příznačnou. Nezbývá než uzavřít zjištěním, že lidský rozměr stalingradské bitvy zatím čeká na své zpodobnění. Ale i tak je nač se dívat. JAN JAROŠ
Fantastové a blázni všude kolem nás Další z komponovaných Večerů na téma věnuje Česká televize fantastům, snílkům a bláznům. Lidé, kteří se dají zařadit do některé z uvedených kategorií, se vyskytují všude kolem nás. Někteří své fantazírování dotáhli ke světové slávě, o jiných se svět nikdy nedozvěděl. Jules Verne, jemuž je věnován první film Večera (Podivuhodné cesty Julese Verna) patřil k těm prvním. Začínal jako burzovní úředník, postupně se z něj ale stal "otec - zakladatel" literárního žánru science-fiction; napsal pětapadesát knih, které se dodnes vydávají po celém světě a které se staly i předlohami pro řadu filmových adaptací. Za všechny připomeňme alespoň krásné snímky českého režiséra Karla Zemana.
Další vizitka večera nám představí Antonína Šmída (film z cyklu Ego nese název Příběh třetí technické revoluce). Šmíd, ač měl pouze základní vzdělání, se vlastním přičiněním vypracoval na vynálezce v oboru galvanoplastiky. K práci na převratné technologii ho přivedla snaha vyrobit duté kovové šachové figurky pro obchod se suvenýry. Edisonem z Moravy je ve stejnojmenném snímku nazýván vsetínský vynálezce a podnikatel Josef Sousedík. Už ve své době vyřešil myšlenku úsporného hybridního motoru v elektromobilu, svým dynamometrem konkuroval světovým špičkovým technologiím a zcela původním řešením realizoval motorový pohon trolejbusů či čtyřosých tramvají. Večer o fantastech uzavírá snímek s názvem Touha po nemožném. Film ze seriálu Soumrak vynálezců vypráví o snu jménem perpetuum mobile. (top) |