číslo
25 |
|
Rozhlasová publicistika |
|
Od pondělí 20. června, Český rozhlas 3 - Vltava, vždy v 18.30 hodin Marco Polo a jeho neuvěřitelný Milión Italský kronikář Jacopo d´Aqui zachytil ve 14. století výmluvné svědectví o knize s názvem Milión: "A ježto jsou tam údaje velké a největší a neuvěřitelnými se zdají, byl Marco Polo umíraje od svých přátel požádán, aby svou knihu opravil, a co s nadsázkou napsal, odvolal; než on odpověděl: - Nenapsal jsem ani polovinu toho, co jsem viděl. - A ježto tak mluvil před svou smrtí, zasluhuje tím větší víry, co napsal..."
Existuje celá řada nedoložitelných vysvětlení, proč se Polovo vyprávění jmenuje Milión: tento název se vysvětluje buď velkým jměním rodiny Polových, nebo jako archaická zdrobnělina z pejorativa Emilione. Název ovšem mohl vzniknout i na základě toho, že vypravěč často hovoří o vysokých číslech, ale byla vyslovena i teorie, že název byl odvozen z toho, že - podobně jako Pohádky tisíce a jedné noci - Polův cestopis obsahuje "milión", tj. veliké množství pěkných povídek. Markovy údaje jsou v podstatě pravdivé, zpestřené fantastickými motivy, které snad připojil Rustichello, užívající kromě toho epických formulí odvozených z románové prózy. Ve své knize mluví Marco Polo o sobě jen velmi málo a jeho osobnost jako by ustupovala do pozadí.
Zachovalo se první tištěné vydání latinského překladu Miliónu, které patřilo Kryštofu Kolumbovi a ke kterému velký objevitel přičinil vlastní rukou na okrajích četné poznámky. Tyto výpisky mořeplavec patrně využil na podporu svých argumentů, jimiž přesvědčoval španělského panovníka o výhodnosti svého návrhu na plavbu západním směrem. A i po objevení Nového světa - Ameriky - byl Kolumbus až do konce svého života přesvědčen, že doplul do Markovy Indie. Čtrnáctidílnou dramatizovanou četbu na pokračování z překladu Miroslavy Mattušové připravil Stanislav Migda. PETR TUREK |