číslo
35 |
|
Televize |
|
TV TIPY
Sportovní fanoušci řádí mezi námi Že mezi fotbalovými fandy bují násilnosti jako způsob vybití či dokonce seberealizace, je známo již dávno. Mechanismus otupujícího stádního jednání výstižně popsal Karel Smyczek v pamětihodném filmu Proč? Do téhož prostředí nás snímkem Non plus ultras zavádí i debutující režisér (a současně autor námětu) Jakub Sluka, dle vlastních slov též velký příznivec kopané. Právě to zřejmě vysvětluje nebývalou příměs alibismu, který do příběhu zasouvá, když svým v některých případech notně zprimitivnělým grázlíkům zjednává co nejvíce sympatií. Postupuje podle metody vyzkoušené v zámoří: malí lumpové vyhlížejí vedle těch velkých opravdu neškodně.
S Bejčákem jako vůdčí osobností se pojí základní získávání sympatií - rázně se zastane nebožáka šikanovaného jinými dobytky, prozíravě se vyhne bitce fanoušků, která je ostatně pojednána nikoli v tvrdě realistickém klíči, ale spíše jako obrazová symfonie pohybů a zvuků. Pak je poněkud zavádějící, když parta sama se považuje za tvrdé, "úderné" jádro fanoušků - dokonce si pozve dvojici anglických fotbalových výtržníků, kteří se však projeví jako beznadějní zdementnělí opilci. Jakousi paralelní součást příběhu tvoří Bejčákovo rodinné zázemí, které zřejmě ani netuší o jeho libůstkách - až proto ztrácí na věrohodnosti zejména postava ustarané, až přehnaně naivní matky (Jana Hlaváčová). Míhají se tu další, převážně groteskně vystavěné postavičky, které se jen obtížně daří do kontextu díla začlenit. I když je pravda, že právě s nimi se pojí největší komediální trumfy - jak s venkovskými příbuznými (Naďa Konvalinková a Jiří Lábus), které vytopila povodeň, tak s věčně bědujícím výčepním Lojzou (Oldřich Kaiser). Zvláště Lábus exceluje v několika sólových výstupech - viz oblékání trička ve značkové prodejně či postupné zpíjení -, avšak jeho bravurní studie určitého lidského typu sem vpadá jak z jiného světa. JAN JAROŠ
Hoover Dam
Do tohoto prostředí nás přivede dokumentární pořad BBC Hoover Dam z cyklu Sedm divů technické civilizace.
Diana, královna srdcí
Připravte si tužku a papír, škola začíná
Pomoci nám k tomu může i Česká televize svým (dnes už tradičním a oblíbeným) Diktátem. Když vám diktát dává Zdeněk Svěrák (což není náhodná volba - i on býval kdysi učitelem), není to jistě nic nepříjemného. Co už nepříjemné být může, to je zjištění, v kolika pravopisných záležitostech si vlastně vůbec nejsme jisti a kolik jsme udělali chyb. A to o sobě tvrdíme, že umíme česky! Televizní diktát je ale i jednou z mála příležitostí, kdy si můžeme srovnat vědomosti s našimi dětmi (či spíše ony s námi?). Pohled na rodiče, kterak okusují tužku a přemýšlejí nad i/y či s/z může přinést v dětských očích i naše "zlidštění". Ne, že by nám pak děti celý rok musely připomínat, kde všude jsme udělali gramatické chyby, ale jistě to má něco do sebe. Dětem pak pořad může přinést radost z neobvyklého zážitku televizního diktátu, který si navíc (za pomoci televizního učitele) samy opraví, pokud chtějí, tak i oznámkují a pokud nechtějí, nikdo jim žádné hodnocení vnucovat nebude. (top)
Je život na vesnici opravdovou idylou? V posledních letech k nám dorazily filmy natočené ve víceméně amatérských (či spíše domáckých) podmínkách - nejnověji je to Správce statku. Napsal si jej, režíroval a navíc i obraz nasnímal Martin Duba, jeden z uznávaných kameramanů, nyní známější spíše z prací pro televizi (Vlci ve městě, Lišák). Správce statku vznikal v letech 2001 a 2002, spatříme v něm celou Dubovu rodinu včetně pana režiséra.
Naštěstí se o farmu se postará tajemný mladík František (Adam Stivín), dle vlastních slov putující z místa na místo a nabízející svou pomoc. Vymyslí nejen hravé vynálezy pro tamější děti, vybudí optimismus i odhodlání u dospělých, ale ještě se mu podaří statek zachránit, když dosáhne jeho soběstačnosti jednoduchým vybudováním účinné atrakce, která přitáhne šiky zájemců. František je člověk z rodu příchozích, kteří nezištně pomohou, aby posléze odešli na další štaci. Duba načrtává drobné, ponejvíce úsměvné momentky, které mají pohladit, odtud pramení i prosluněné letní scenerie. Nehledá složité charakterové studie ani sondy do vesnické mentality, ocenit však musíme věrohodně napsanou i přirozeně pronášenou mluvu, případně její útržky. Není v ní nic strojeného, podobně jako dávné Formanovy filmy vykazuje autentické rysy. Správce statku se určitě nezapíše mezi pamětihodné umělecké počiny, ale je sympatický tím, že nepředstírá "umělečno". To je jistě přijatelnější, než leckteré neumětelské televizní projekty stejně minimalistické, avšak pořízené za daleko dražší peníz. (jš)
Červená je barva naše Jdeme na Červenou - tak se jmenuje dokument, ve kterém pěvkyně světového jména Soňa Červená vzpomíná na svůj (ponejvíce profesní) život. To vyprávění rozhodně stojí za to, vždyť Soňa Červená dokázala v uměleckém světě opravdu hodně. Tak například je dvojnásobnou komorní pěvkyní. Neznamená to, že by dvakrát vystoupila na komorním koncertě; komorní pěvkyně je název vysokého německého ocenění. Píše-li se o Soně Červené (poprávu) jako o české umělkyni, nutno hned dodat, že značnou část svého uměleckého života strávila v zahraničí. Oblast pěvecké činnosti měla přitom širokou: od velkých operních opusů přes duchovní hudbu až k tvorbě komorní. A ještě dodatek: vedle zpívání prokázala Soňa Červená své kvality též v činoherním divadle a ve filmu. Její doménou bylo ovšem vždy zpívání.
Po roce 1989 se často a ráda vrací do Česka. Mimochodem: v Praze má jeden ze svých tří bytů (ty další jsou v Německu a ve Francii). Na všechna tato místa ji táhne voda, kterou miluje. A v této souvislosti upozorňuje i na jednu "vodní" nespravedlnost: "V Praze teče Vltava a v Hamburku vlastně také. Vždyť u Mělníka se správně vlévá Labe do Vltavy. Ať mi nikdo neříká, že v Hamburku teče Labe!", rozhořčuje se Češka, která udělala do světa pořádnou díru. TOMÁŠ PILÁT
Smolaři to nikde nemívají snadné Jedna ruka skutečně netleská, zvláště když je useknuta a později ještě opečena předložena na talíři. Ne, neocitli jsme se ani ve filmech britského stylisty Petera Greenawaye, ani u amerických "nezávislých" ražení bratří Coenů či Jima Jarmusche. Toto spatříte v českém filmu Jedna ruka netleská, kterým se potřetí přihlásil o slovo David Ondříček. Co vlastně vzniklo? Bizarní tragikomedie s morbidními průpovídkami a cynickým pointováním volně proplouvajících zápletek. Až se vkrádá podezření, že autoři (Ondříčkovi pomáhal se scénářem představitel jedné z hlavních rolí Jiří Macháček) chtěli prokázat jediné - co dovedou v zámoří, svedeme i u nás. Provokující historky, které bezpráví či násilí dokázaly nahlížet jako všední banalitu a hrůzu jako groteskní jev, přesadili do tuzemských reálií.
Standa s Ondřejem se ocitnou v třecí ploše s tajeným zločinným počínáním, které začíná pašováním orlích mláďat v kamionové zásilce kuřat, a končí karikovaným nacistickým obřadem. Samotnou dějovou osnovu rámuje dvojí Standovo uvěznění: na začátku přihlížíme jeho propuštění, v závěru opětovný návrat. Zatímco prostoduchý, naivní Standa, schopný až provokovat svými nevinně naivními dotazy, je vymezen nepochopením hrozeb kolem něho vířících, Ondřej coby bývalý "černý šerif" rád zdůrazňuje svou razanci a odhodlání, které však ve výsledku vedou k týmž sporným výsledkům, k přecenění sil i schopností. Jedna ruka netleská je silnější a působivější v jednotlivostech, než ve vedení příběhu. Režisér však zbytečně sahá ke zjednodušující karikatuře, k významově prázdnému šklebu - to se týká i rozpačitého, až rušivě obskurního výjevu s převtělením jedné ze záporných postav do Hitlerovova zevnějšku, provázeného zpola již německým řvaním. JAN JAROŠ |