číslo 48 |
|
vyšlo 21. 11. 2005 Rozhlas Plus |
|
Fonogram Další pokračování našich výletů k počátkům historie záznamu zvuku věnujeme populárním písničkám a kupletům na téma vlaků a železnic. Šelakové gramodesky z meziválečného období zachovaly veselé komické výstupy i řadu melodií na toto téma. Některé z nich uslyší posluchači v úterý 29. listopadu ve 20.30 hodin na ČRo 2 - Praha. Vlak jede krajinou... Přímo existenciálně pojal téma železnice židovský komik F. J. Frankl v kupletu, jehož dvě první sloky spolu s poslední příhodně uvedou naše pojednání: Že podoben je život lidský opravdu železnici jen: signál se dává napřed vždycky, nežli na ten svět přibudem. A člověk podoben je vlaku, projíždí mnohé stanice, buď pomaleji nebo v kvapu, dle spěchu vlak je u konce! Je život lidský železnice, konduktér zve se osud jen a hrob je poslední stanice, kam všichni jednou přibudem.
Vlakem se vydal na letní byt také Ferenc Futurista ve výstupu, který vyšel v roce 1929 na gramodesce značky Homocord. Jak ale naznačuje již název této scénky (Hrůzy letního bytu), není v tomto případě jeho cesta spojena se zážitky zrovna příjemnými. Ferenc - ve snaze vyhovět paní choti - je totiž nucen využívat lokálku k převozu různých rozměrných předmětů: Když skončím v sobotu zaměstnání, to teprva začnu běhat! Vod švadleny k módistce, vod módistky k ševci, vod ševce k provazníkovi, vod provazníka k čalouníkovi, vod čalouníka ke kovářovi, vod kováře ke kožešníkovi, vod kožešníka k níťařce. A když jsem uhoněnej jako koza na vejletě, tak si teprva sednu do vlaku. Poté Ferenc kontroluje, zda na něco nezapomněl: Panu Škaloudovi třináct láhví šaratice a dvoje podlíkačky, dole zavazovací. Paní Čurdový novou gumu do podprsenky a vyměnit kalhoty za reformní. Panu Klacfrdovi novej pytlík na tabák a past na housenky. Protější hostinský svědicí prášek proti brabencům a nový necky s ventilátorem. Veliteli hasičů na recept koupit stříkačku a dát ho pojistit proti vohni. Paní Balounkový antracitovou čekuládu, aby tolik neběhala za muskejma. V pointě této scénky žádá jeho známý, aby mu uhoněný Ferenc též něco odvezl.
Značně neromanticky pojednal téma jízdy vlakem další český komik Jára Kohout ve svém dvoudílném výstupu Cesta kolem světa - natočil ho v roce 1928 ve stejné podobě na gramodesky hned dvou různých značek (Columbia a Odeon). Po řadě značně mátožně popisovaných "veselých" příhod se vlak blíží k hranici: Před hranicema přišel celník. Povídá:"Nic k vyclení? Máte něco k zdanění?" Já povídám k celníkovi: "Tadyta panička má pod sukní drahocennou vázu." A von: "No, já ji tam nahmátnu. - Tady není. Zkusím to zezadu." Celník prohledávající dámu je zmiňován i ve slowfoxu B. Nikodema Noc ve vlaku, který opatřil poetickým textem (navíc se silným erotickým nábojem) dr. J. Červený. Dívka v této písni vyzývá partnera k simulované svatební cestě vlakem mimo jiné následujícími slovy: Sedni si vedle mne na otoman, to je náš lůžkový vůz. Leží před náma cesta neznámá - a jaké to máš hezké pyžama! Ruku svou mně dej, trošičku mne hřej - já již vím, co máš rád. Trpělivý buď, máš na něco chuť: já ti dám pralinky, pomeranč anebo pusinky. Ať mne při kontrole nikdo nebudí - víš přece, kde mám svůj pas. Až na hranici přijdou celníci, já mám strach nemalý, že by se mně v prádle hrabali. Dobrou noc můžeš dát - a teď již opravdu půjdem spát. Za doprovodu orchestru Dolfiho Langera nazpívala tuto píseň Zdena Vincíková v roce 1938 na gramodesky značky Esta. Na závěr bychom měli zmínit ještě jednu nahrávku na téma železnic, spadající tentokrát do kategorie propagandistických snímků. V letech 1941-42 natočila dvojice V+W řadu scének a písniček s aktualizovanými texty pro krátkovlnné rozhlasové vysílání Hlasu Ameriky do okupované vlasti. Na melodii písničky David a Goliáš nazpívali V+W pod názvem Zastavte železnice burcující text následujícího znění: Ježto Němci potřebují nejvíce všechny československé železnice, ať se děje, co se děje, dej dynamit pod koleje, z Prahy až po Košice. Když daj hlavy dohromady strojvůdci, do roka a do dne bude po Vůdci, zastav rychlíky, lokálky a uvidíš konec války, zmizí německý škůdci. Dělej - starej, mladej, vylej volej z vagónu na kolej, na nic nedej. munice ani ručnice nesmí vyjet ze stanice: zastavte železnice! Zda tento bojový text dolehl během války k uším nějakého strojvůdce, známo není. Rok po skončení války ho V+W nazpívali za doprovodu orchestru K. Vlacha na gramodesky značky Ultraphon. GABRIEL GÖSSEL, goessel@volny.cz Obrazové materiály archiv autora |