Zpět na titulní stránku

číslo 16

Zpět na titulní stránku

vyšlo 10. 4. 2006

Pořiďte si


NOVÉ ZVUKOVÉ NOSIČE

Gulo čar: z Bronxu do Hollywoodu

Romská skupina Gulo čar si v titulu svého nového alba Gipsy Goes To Hollywood (vyd. Sony/BMG) zas tolik nefandí - od předešlé nahrávky Baro drom z roku 2003 urazila na pouti za svým "americkým snem" nemalý kus cesty. Získala Anděla v kategorii world music, byla předkapelou při pražských koncertech Gipsy Kings či Jamese Browna, spolupracuje s americkým baskytaristou Dougem Wimbishem, bývalým členem slavných Living Colour. A hlavně: nová deska, produkovaná právě Wimbishem, je dosud nejzdařilejším studiovým počinem této desetičlenné party z problematické městské části Brna, přezdívané příznačně "Bronx".

Gulo čar završí své koncertní turné 22. dubna v brněnském klubu Fléda a 27. dubna v pražské Akropoli. Zahrát si přijede i pan producent, Doug WimbishPocházel odtud i známý romský jazzman Jan Dirda, jehož synové Pavel (klávesy, zpěv) a Vladimír (baskytara) koncem 90. let Gulo čar založili. To už měli za sebou zkušenost z kapely Idy Kelarové Romano Rat a také ze Synergy, souboru, který v roce 1998 zaujal v roli "předskokana" vystoupení George Clintona v Edenu. V Synergy hrál i trumpetista Jiří Majzlík, kytarista, který si říká Druppi, a už v patnácti letech tam začínala i zpěvačka Irena Horváthová, další z dnešních opor Sladké trávy, jak lze název Gulo čar přeložit. Postupem času se přidávali další muzikanti a začal se rodit specifický sound kapely, který můžeme charakterizovat jako spojení velmi dobře zažitého černošského funku a soulu a osobité romské melodiky. Vrcholem této fúze je letošní deska, kterou v rolích hostů obohatily i takové osobnosti, jako jsou David Koller (zpívá v písni Parno jiv) a Dan Bárta (zpěv a text skladby Manuša).

Sympatickou aktivitou Gulo čar je i koncertní turné, kterým novou desku propaguje. V jeho průběhu se kapela snaží upozornit na problematiku chudinských městských ghett, mezi jejichž zpravidla nezaměstnanými romskými obyvateli se už několik let pohybují terénní pracovníci Člověka v tísni a snaží se jim pomoci k integraci do většinové společnosti. Terénními pracovníky jsou i někteří členové Gulo čar - názorný příklad lidí, kteří dokázali z ghetta vykročit směrem ke smysluplné existenci.

MILAN ŠEFL