Návrat na titulní stránku

číslo 9 / 2007

Nalaďte si


Pod taktovkou Pinchase Steinberga

Vystoupení České filharmonie s hostujícím dirigentem izraelského původu Pinchasem Steinbergem bylo výjimečnou událostí loňské hudební sezony. Za tímto svátkem umění se nyní ohlédne Český rozhlas 3 - Vltava: v Koncertní nabídce v pondělí 26. února ve 20 hodin.

Pinchas SteinbergPinchas Steinberg je charismatická osobnost vyzařující nesmlouvavou autoritu. Je to psycholog, který dokáže orchestr přesvědčit o unikátnosti svého řešení a zároveň umí podnítit k maximálnímu nasazení a výkonu. Jeho úspěchy vypovídají o imponujícím záběru jak v oblasti koncertního repertoáru, tak na poli operním. Od debutu s orchestrem RIAS v Berlíně roku 1974 spolupracoval s nesčetnou řadou takových orchestrů, jakými jsou proslulá Berlínská filharmonie, Londýnští symfonikové, Londýnská filharmonie, Izraelská filharmonie, lipský Gewanhausorchester, orchestr National de France, Orchestre de Paris či Clevelandský orchestr. Kromě řízení operních představení v prestižních operních domech celého světa (londýnská Covent Garden, Paříž, Berlín, Mnichov, Řím, San Francisco) stojí za zmínku jeho dlouholeté působení ve Vídeňské státní opeře. V minulých letech zastával post šéfdirigenta Rozhlasového symfonického orchestru ve Vídni a hudebního ředitele Orchestru de la Suisse Romande v Ženevě.

Bylo sympatické, že vedle této dirigentské celebrity se na pódiu pražského Rudolfina objevil mladý interpret, který stojí teprve na počátku své mezinárodní umělecké dráhy. Šestadvacetiletý polský houslista Kuba Jakowicz je synem známého houslisty a pedagoga Krzysztofa Jakowicze a obeznámit jsme se s ním mohli také coby s laureátem soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. Za svou zatím krátkou, zato velmi slibně se rozvíjející kariéru na sebe upozornil účastí na řadě festivalů, úspěšnými koncerty s renomovanými orchestry, ale i mnohými oceněními. Jakowicz  je držitelem ceny pro nejnadanějšího polského umělce roku 2002.

Program večera, který Vltava nabídne, byl dramaturgicky postaven výhradně na dílech ruských autorů. Dirigent Steinberg, který si příchodem do zcela zaplněného sálu Dvořákovy síně okamžitě získal sympatie publika, suverénně otevřel první půli koncertu vtipným pojetím Symfonie č.1 D dur Klasické Sergeje Prokofjeva. V Koncertu pro housle a moll op. 82 Alexandera Glazunova zaujal mladičký Jakowicz přesvědčivým výkonem a také krásným zvukem svého historického italského nástroje.

Ve druhé části večera zazněla Symfonie č. 1 g moll Zimní sny Petra Iljiče Čajkovského. Úchvatná koncepce dirigenta Steinberga a nesmírně koncentrované provedení, při kterém se České filharmonii podařilo ukázat obzvláště široké spektrum zvukových barev, zapůsobilo magickou představou obrazu ruské zimy. Je skvělé, že jedinečné provedení zůstane trvale zachováno v podobě zvukového záznamu.

NIKOL KRAFT

Foto Studio Ferrazzini