číslo 16 / 2007 |
|
Rádio a lidé (8) Čaroděj z Menlo Parku Jsou jména, která zná celý svět. Patří mezi ně i Thomas Alva Edison. Slavný vynálezce má na svém kontě více než tisíc patentů, další tisíce jich zaregistroval na své firmy. Popisovat všechny Edisonovy objevy a obchodní úspěchy by bylo zdlouhavé, zaměříme se tedy pouze na tu část, která se týká elektronových lamp. Thomas Alva Edison se narodil 11. února roku 1847 ve státě Ohio. Jeho dětství nebylo příliš šťastné. Byl často nemocný, do školy příliš nechodil. V sedmi letech se s rodiči přestěhoval do Port Huronu v Michiganu. Tamější školu ale navštěvoval pouhého čtvrt roku, ředitel ho neprávem považoval za zaostalého. Thomas měl totiž silnou vadu sluchu, vzdělával se proto doma sám. Zajímaly ho přírodní vědy a už v deseti letech si ve sklepě rodičovského domu vybudoval malou chemickou laboratoř. Na nákup chemikálií si přivydělával roznášením novin a prodejem ovoce. Úspěšně „zaměstnával“ i kamarády z ulice. V patnácti začal vydávat vlastní noviny, kterým dal název The Weekly Herald. Edison postupně vystřídal mnoho zaměstnání, pracoval i jako telegrafista. Vynálezy z oboru telegrafie (tiskací telegraf, duplexní telegraf) byly také prvními patenty, které úspěšně prodal. Utržené peníze investoval do výstavby později světoznámé laboratoře v Menlo Parku ve státě New Jersey. Byl patrně vůbec prvním, kdo do svých podniků přivedl na svou dobu obrovské množství techniků. Založil mnoho firem včetně proslulé společnosti General Electric Company.
Patent
číslo 223898
Edisonův efekt Známý český průkopník radiotechniky Pravoslav Motyčka v časopise Radioamatér (číslo 1/1937) popisuje dvě verze, jak došlo k důležitému objevu takzvaného Edisonova efektu. První z nich uvádí, že Edison patrně při jednom z mnoha pokusů objevil, že žárovkou protéká proud od studeného vlákna k vláknu žhavenému, pokud se studené vlákno zapojí přes galvanoměr na kladný pól žhavého vlákna. Druhá verze tvrdí, že zmíněný úkaz Edison objevil tím, že úmyslně zatavil do baňky destičku, aby si ověřil, zda rovněž bude ovlivňovat tvorbu úsad na vnitřní straně skleněné baňky žárovky. Při náhodném spojení destičky ke kladnému pólu zdroje pak zaznamenal průchod proudu od destičky ke žhavému vláknu. Protože vlákno bylo napájeno zdrojem okolo sta voltů, stačilo, aby se druhá elektroda (rezervní vlákno, respektive jeho upálená část či vložená kovová destička) spojila s kladným pólem zdroje a Edisonův efekt se projevil i bez napájení zvláštní, takzvanou Anodovou baterií. Bylo zřejmé, že se jedná o zákonitý jev. Průchod proudu mimo pevné vodiče vyvolal údiv. I když se Edison dále soustředil na zdokonalení žárovky, prozíravě neopomenul svůj objev patentovat. O něco později právo na využití patentu v Anglii zakoupil od Edisona Marconi. Ukázalo se, že Edisonův efekt má pro další vývoj elektronových lamp naprosto zásadní význam.
West Orange V dobovém tisku můžeme zaznamenat i to, že roku 1911 navštívil Edison na pozvání Emila Kolbena Prahu a Brno. Thomas Alva Edison zemřel18. října 1931. V den jeho pohřbu 21. října roku 1931 zhasly k uctění jeho památky všechny žárovky. Slavný vynálezce byl pochován v Glenmontu. MIREK FIALA, e-mail: vlad.fiala@quick.cz (Pokračování v TR č. 18/2007) Foto archiv, Antonín Glanz a archiv Gabriela Gössela |