číslo 22 / 2007 |
|
Rádio a lidé (11)
Kterak se zrodila trioda To byl skutečně problém, protože námořnictvo bylo v té největším potencionálním zákazníkem. De Forest to vyřešil tak, že plyn uzavřel ve skleněné baňce a jako zdroj žáru použil vlákno žhavené baterií obdobně jako u žárovky. Toto uspořádání bylo ale nevýhodné, protože víc energie signálu procházelo z antény baterií a sluchátky do země než plynovou náplní baňky.
Audion patentován Zjara roku 1906 zadal Lee de Forest audion – tedy triodu (elektronku o třech elektrodách) – k patentování. A hned také začal hledat výrobce této lampy mezi žárovkárnami. Žádný velkovýrobce ale neměl zájem – k vlastní škodě, protože později se výroba elektronových lamp stala výnosným obchodem.
Mezitím nelenil ani John Ambrose Fleming (TR č. 18/2007) a nahrazením uhlíkového vlákna spirálkou obalenou kysličníky vzácných zemin zdokonalil detekční lampu (diodu – elektronku o dvou elektrodách). Principem přitom byla katoda dle Wehnelta (1905). Proti Flemingově diodě měl ale audion výhodu větší citlivosti, protože mimo detekčního účinku i zesiloval. Na audionové zapojení triody zapojené jako detektor obdržel Lee de Forest patent v lednu roku 1907. Jeho audion byl oproti pozdějším výrobkům značně nedokonalý a měl krátkou životnost. Nezapomínejme ovšem, že jsme v době, kdy získat vysoké vakuum nebo naplnit lampu vzácnými plyny nebylo tak snadno řešitelné jako v pozdějších letech. Vznik triody nicméně znamenal zlom v dalším vývoji radiotechniky. To se ukázalo vzápětí při jejím praktickém využití. Už v červenci roku 1907 při závodech plachetnic na jezeře Erie ve Spojených státech jedna podnikavá žurnalistka pracovala s radiotelegrafní stanicí instalovanou na motorovém člunu Helma. Protistanice na pobřeží přijímala její zprávy a po drátech je posílala dál do redakce. Lee de Forest využil Poulsenova oblouku jako vysílače a na přijímači pak použil vlastní audion. ento úspěch pomohl zavedení de Forestových přístrojů v americkém válečném loďstvu.
Trioda podle Liebena Liebenova trioda měla dvě baňky propojené nad sebou, žhavící vlákno Wehneltovy katody bylo ve spodní baňce a tyčinková anoda byla umístěna v horní baňce. V zúženém spojovacím nístě byla umístěna řídící mřížka z klikatě vinutého drátu. Elektronka byla vakuována a naplněna rtuťovými parami. Liebenova lampa byla sestavena především jako zesilovací prvek pro drátovou telefonii a obecně pro zesilování signálů vedených po kabelech. V bezdrátové radiotelegrafii našla využití až později. Rovněž tyto lampy ale vykazovaly nestálost a nejednotnost parametrů. Teprve po sestrojení dokonalejší Gaudeho vývěvy a po vynálezu difuzních vývěv Richardsona a Langmuira (1913) došlo k vylepšení vakua lamp, a tím i k postupnému zdokonalování jejich parametrů. Dalším přínosem byla wolframová žhavící vlákna. Ta se časem začala používat s příměsí kysličníku thoria. Díky tomu nemusela být žhavena na vysokou teplotu, která se dříve blížila bodu tavení materiálu vlákna. Snížila se tak i spotřeba elektrického proudu nutného pro žhavení a některé úspornější lampy se označovaly názvem „mikro“. Následovalo další zdokonalení žhavícího vlákna použitím příměsi kysličníku barya. Průkopníkem lamp s baryovým vláknem byla na evropském trhu zejména americká firma Tungsram. MIREK FIALA, e-mail: vlad.fiala@quick.cz Snímky:archiv autora (Pokračování v TR č. 24/2007) |