Návrat na titulní stránku

číslo 23 / 2007

Nalaďte si


Třináct let v uranových dolech

Generálmajor Antonín Špaček zemřel ve věku nedožitých devadesáti let letos 3. dubnaPřed dvěma lety natočili dokumentaristé z občanského sdružení Post Bellum vyprávění generálmajora Antonína Špačka. Vzpomínal na dobu války i na komunistický kriminál. V dubnu letošního roku Antonín Špaček zemřel. Jeho svědectví nyní posluchačům nabídne Český rozhlas Rádio Česko v dalším z dílů cyklu Příběhy 20. století.

Antonín Špaček byl válečným hrdinou ze západní fronty druhé světové války. Působil jako pozemní důstojník u Britského královského letectva (RAF) a od léta 1944 do konce války byl přidělen k československé motorizované brigádě, která obléhala Němci okupovaný francouzský přístav Dunkerque. Po válce sloužil u hradní stráže. Ve vykonstruovaném procesu v roce 1949 byl obviněn komunistickou justicí z velezrady. V těžkém žaláři strávil deset let. Uznání se mu dostalo až na konci života. Posledních šest let života byl předsedou Československé obce legionářské. V roce 2004 mu francouzský prezident Jacques Chirac osobně udělil Řád důstojníka čestné legie Francouzské republiky. Loni prezident Václav Klaus propůjčil Antonínu Špačkovi Řád bílého lva vojenské skupiny.

V rozhlasovém dokumentu Antonín Špaček vzpomíná i na nelehké období po propuštění z vězení. „Když mě propustili, rozhodl jsem se pokračovat dál v hornictví. Protože jsem nic neuměl – po maturitě jsem šel na vojnu, po vojně hned do kriminálu. A tam jsem makal manuálně jako horník. Tak jsem se vrátil do dolů i jako civil.“ V jáchymovských uranových dolech pracoval bez dvou měsíců třináct let. „Podívejte se na moje nehty. To je plíseň, říkají lékaři, prý se na to neumírá, tak si to nechávám do hrobu.“

Vyprávění Antonína Špačka uslyšíte v dalším pořadu dokumentárního cyklu Příběhy 20. století. Poslouchejte v neděli 3. června v 10.05 hodin na Rádiu Česko.

MIKULÁŠ KROUPA

Foto archiv