Návrat na titulní stránku

číslo 31 / 2007

Nalaďte si


Skauti slaví, rozhlas je u toho

Jamboree je největším celosvětovým srazem skautůVíce než čtyřicet tisíc skautů a skautek z celého světa se na přelomu července a srpna sjede do Anglie na 21. světové jamboree. Největší a nejdůležitější skautská akce se koná jednou za čtyři roky a letos bude o to výjimečnější, že skauti slaví sto let od vzniku svého hnutí. Do Hylands Parku u města Chelmsford v hrabství Essex se vydají i Češi. Výprava českých skautů čítá na tři sta lidí. A Český rozhlas bude u toho. Přímo z dějiště jamboree bude zprávy přinášet reportér Radiožurnálu Martin Drtina.

„Každý den dopoledne zazní ve vysílání Radiožurnálu reportáž popisující aktuální dění na jamboree,“ říká Drtina. Informovat bude nejen o tom, jak se daří české výpravě, ale setká se i se skauty z jiných kontinentů. „Určitě mě bude zajímat, čím se liší skauting třeba v Africe nebo v Jižní Americe.“

Skautské jamboree není nudným sjezdem. Je to petrobarevná slavnost určená především mladým lidem ve věku čtrnácti do osmnácti let. Národnost, barva pleti ani náboženství nehrají roli. Místo, kde se jamboree koná letos, nebylo vybráno náhodně: Anglie je nejen kolébkou fotbalu, ale dala světu i skauting.

Jamboree proběhne od 27. července do 8. srpna. Vyvrcholení celé akce přijde ovšem už ve středu 1. srpna. V tento den v osm hodin ráno to bude totiž přesně sto let od chvíle, kdy zakladatel skautingu sir Robert Baden-Powell zahájil první skautský tábor na ostrově Brownsea u jižního pobřeží Anglie a odstartoval tak dějiny skautského hnutí, které se bleskově rozšířilo po celé Anglii a v průběhu několika let do téměř všech zemí světa, kde dodnes oslovuje miliony lidí.

Program jamboree je akční i zábavný, ale zahrnuje také sociální pomoc v oblasti, kde se akce koná, či diskuse mladých lidí o současných globálních problémech. Mezi desítkami jazyků z celého světa bude samozřejmě slyšet i čeština. Naše výprava má zhruba 280 skautů a skautek, z toho necelé dvě stovky dětí budou rozděleny do pěti oddílů z jednotlivých českých regionů. Dva z českých účastníků stráví 1. srpna jeden den na proslulém ostrově Brownsea. Zbytek českého kontingentu tvoří dospělí vedoucí jednotlivých oddílů a především členové mezinárodního servisního týmu, kteří přiloží ruku k organizačnímu zajištění obrovské akce. Jak na ní Češi obstáli, dozvíte se ve vysílání Radiožurnálu.

RENÉ KOČÍK

Foto archiv