Číslo 49 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Jaromírem Hanzlíkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Nenáviď bližního svého jako sebe samého

Miguel de Unamuno (1864–1936) patří ke stěžejním představitelům španělské literatury 20. století. Tento vynikající spisovatel, myslitel a pedagog pěstoval všechny žánry, to nejlepší z jeho tvorby však vzniklo vzniklo v oblasti prózy. S Unamunovou prozaickou tvorbou je pak neodmyslitelně spojen především nový literární útvar, který autor nazval „nivola“ (v překladu „mlžinka“, jde o obměnu španělského slova novela, román).

A právě Ábel Sánchez, ze kterého stanice Vltava odvysílá pětidílnou četbu na pokračování, patří vedle nivoly Mlha k opravdovým literárním skvostům, které čtenáře osloví a hluboce zasáhnou i v současnosti.

Španělský spisovatel Miguel de UnamunoNalistujeme-li první stranu v knize Ábel Sánchez, najdeme zde krátký text označený titulem Příběh jednoho utrpení, který celý příběh uvozuje a ve kterém čteme: „Když Joaquín Monegro zemřel, našly se mezi jeho papíry jakési Paměti o chmurném utrpení, které ho za života stravovalo.“ A skutečně se jedná o pozoruhodnou studii utrpení člověka, který celý život tiše a v ústraní závidí svému nejlepšímu příteli.  Zatímco Ábelovi všechno vychází, i když o to ani tak nestojí, Joaquínovi naopak nevychází nic, jak by si přál, navzdory úsilí a snaze.

Psychologické drama svérázným způsobem zpracovává kainovské téma a odhaluje utrpení hlavního hrdiny, který se užírá nad nespravedlností štěstěny. Celé vyprávění má formu zpovědi, kdy hrdina dceři odkrývá svůj celoživotní vnitřní zápas s vlastním démonem závisti, z jehož pout se marně pokouší vymanit. Osud mu určil roli závistníka, pro kterého úspěch soka je hořkým soustem, které nemůže strávit a které se mění v nenávist, jejíž jed mu zaplavuje nitro.

Když se Ábel ožení s Joaquínovou životní láskou, je novodobý Kain odsouzen k neustálému přetvařování a intrikám, které mu mají  sloužit jako chatrná náplast na stále hnisající rány. A čtenář zjišťuje, že i když nutně nemusí hrdinovy kroky schvalovat, rozumí mu a dokáže se vcítit do jeho postavení. Dokonce lze říci, že hrdinu plně chápeme, když se na smrtelném loži snaží dobrat prvotní příčiny, která v životě určovala jeho kroky.

„Proč jsem tak záviděl, proč jsem byl tak zlý? Jak se to stalo, že jsem takový? Jaké mléko jsem sál? Byl to lektvar nenávisti? Má krev byla tím lektvarem? Proč jsem se narodil na zemi, kde vládne nenávist? Na zemi, na které se zřejmě vyznává přikázání: Nenáviď bližního svého jako sebe samého. Proč jsem žil, abych nenáviděl, proč tu všichni žijeme, abychom se nenáviděli?“

Četbu z Unamunovu Ábela Sáncheze připravila Athena Alchazidu a účinkuje v ní Vladimír Hauser. Režii měl Radim Nejedlý. Od pátku 5. prosince vždy v 18.30 vysílá ČRo 3 – Vltava.

Olga Jeřábková, redaktorka ČRo Brno



  O trestu pro Kláru
   Jak to vidí Ivan Klíma
 
   Směšné lásky v Mrkvojedech

     Pořiďte si
 
   Příběh Rudolfa Pellara
    Téma