Číslo 24 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem a cembalistou.
Václavem Luksem.

 

 


 

 

 

 

Alena Wagnerová, spisovatelka a publicistka

Hrubé domácí štěstí?

Roste-li hrubý domácí produkt, ekonomové se radují, protože neomezený hospodářský růst je pro ně znamením, že společnost je na správné cestě a zdárně se rozvíjí. Vycházejí přitom z premisy, že je-li v pořádku hospodářství, je v pořádku i celá společnost. Nic proti ekonomice, je pro společnost nutnou podmínkou existence, ale celý život společnosti na ni redukovat nelze. V hrubém domácím produktu je totiž zachycena jen hodnota těch statků, tedy zboží a služeb, které se realizují přes trh a jsou placeny jako práce. A to zdaleka nejsou všechny.
Nezohledněny v něm zůstávají všechny činnosti odehrávající se mimo trh, například celá oblast sociálních vztahů, občanských aktivit, péče o děti a o rodinu, bez nichž by se společnost rozpadla i při té nejlíp fungující ekonomice.
Jak vskutku hrubý a nedostatečný ukazatel hrubého domácího produktu je, ukazuje následující příklad: Vychová-li rodina zdárně pět dětí, její (bezplatný) výkon se v hrubém domácím produktu neprojeví. Vychová-li ale pět darebáků, kteří budou zaměstnávat policii, soudy, psychology a vězeňskou správu, její rodinné selhání se v hrubém produktu, přes platy těch, kteří se s případem jejich dětí zabývali, projeví jako plus. Na nedostatečnost HDP se už dlouho poukazuje, k podstatné nápravě ovšem dosud nedošlo paradoxně i proto, že tyto neplacené sociální činnosti jsou příliš komplexní na to, aby se daly vyčíslit.
V himálajském království Bhútán na to šli radikálně. Už v sedmdesátých letech si tu uvědomili, že ekonomie má sloužit člověku, a ne člověk ekonomii, a cílem se pro ně stalo najít kritéria, kterými je možné měřit lidské štěstí, řekněme raději spokojenost. První otázka, kterou si položili, byla: Co vlastně dělá člověka šťastným? Které předpoklady je třeba splnit, aby lidé mohli vést šťastný a spokojený život? A řada dotazníků rozeslaných v roce 1999 všem občanům království jim na to odpověděla: Štěstím je umět žít s druhými. A nemít hlad. Výpočet bhútánského brutosociálního štěstí stojí na devíti kritériích – ekologicky udržitelný hospodářský rozvoj, kultura, čímž se také rozumí rozvoj země v souladu s jejími tradicemi, dobrá vláda, vzdělání, zdraví, živé společenství v obci, využívání času, duševní zdraví a životní standard. A poslední, rok staré šetření tu například ukázalo, že štěstí není závislé na výši příjmu.
Když v Bhútánu se stanovením produktu společenského štěstí začali, svět se jim smál. Dnes se o jejich metodu zjišťování míry občanské spokojenosti začíná zajímat OSN. A francouzský prezident Sarkozy svolal radu odborníků, kteří uvažují o vyvinutí armatury různých indikátorů, mezi nimiž by hrubý domácí produkt byl jen jedním z ukazatelů mezi řadou dalších.
Bhútán se sice ani vypočítáváním produktu domácího štěstí nestal rájem na zemi a má své problémy, ale o ráj ani nešlo. Především šlo o to, položit si ty správné otázky a nastolit ta správná kritéria, která spokojený život občanů postulují jako ústřední zájem a cíl politiky státu.



  Umělé umění přes cestu

  Jak to vidí Jaroslav Vanča

 
  O vábení extremismu

  Pořiďte si        

 
  Ztracené reportáže
  „Egona Ervína“ Vaculíka
  
Nalaďte si