číslo 34 / 2007 |
|
Avantgardista z nejdůslednějších Právě před sedmi lety hostil pražský gotický Dům u Kamenného zvonu velkou retrospektivní výstavu díla malířky Toyen. Nyní Galerie hlavního města Prahy v těchže prostorách nabízí do 9. září výstavu jejího uměleckého i životního souputníka, neméně slavného avantgardisty Jindřicha Štyrského (1899–1942). Autorsky a kurátorsky se o koncepci tehdejší i dnešní výstavy podělil známý tandem historiků umění Lenka Bydžovská a Karel Srp, kteří připravili už v roce 1992 v Českém muzeu výtvarných umění iniciační výstavu s názvem Artificialismus, soustředěnou právě na tuto jedinečnou etapu uměleckého vývoje dvojice Štyrský – Toyen.
V počátcích svého vývoje, tedy v polovině dvacátých let, maloval Štyrský expresionistické a postkubistické obrazy a vytvářel obrazové básně, jež později nahradil fotomontážemi. Tehdy také spolu s Toyen nalezli svůj dočasný domov v Paříži, kde vytvořili vlastní umělecký směr artificielismus (současná výstava se v jeho názvu přidržuje původního pravopisu). Právě skrze něj se zřejmě Štyrský jakožto bytostný experimentátor nejvíce přiblížil tušenému cíli. Začíná zpracovávat nová, presurrealistická témata vztahující se ke krutosti, zmaru a zániku. Přestože v té době teoreticky surrealismus odmítal, unášen vlastním uměleckým vývojem se krátce nato stal jedním z jeho nejvýznamnějších představitelů. Jeho „surrealistická konverze“ souvisí i se silným vlivem Lautréamontových Zpěvů Maldororových, s jejichž uhrančivou poezií se sblížil natolik, že se k ní průběžně vracel až do své smrti (Maldororovi je ostatně věnován vůbec poslední Štyrského obraz). Předchozí artificielní lyrismus je nahrazován zneklidňující atmosférou podsvětních inspirací v podobě záhadných objektů, fantómů, nepovědomých tvarů a předmětů.
Ještě krátce před smrtí se zabýval cyklem protináboženských koláží, umělecky i eticky právě tak nekompromisních, jakým je ve zpětném pohledu celek jeho tvorby. JAROSLAV VANČA Foto archiv |