Číslo 5 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s botanikem.
Václavem Větvičkou.

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 


 


Václav Větvička, botanik

Jistě jste se jako botanik s příjmením Větvička dostával v životě do kuriózních situací.

Občas jsem se svým jménem míval problémy. Když jsem jednou v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky zvedl telefon a řekl: „Tady Větvička!“, kdosi na druhé straně rovnou položil sluchátko. Myslel asi, že je to legrace.

Nomen omen – aspoň ve vašem případě to platí bezezbytku...

Příjmení není rozhodující, je to jen určitý kód, který zavedl Josef II. S výjimkou šlechtických rodů bylo předtím rozhodující křestní jméno a nikoli to, co se objevovalo při jménu, tedy příjmení. Lidé se tehdy často jmenovali podle chalupy, v níž bydleli, a když se Franta Novák přiženil na chalupu k Borůvkovům, začalo se mu říkat Franta Borůvka. Josef II. se zřejmě inspiroval v přírodních vědách, v nichž Carl von Linné zavedl mezi rostlinami a živočichy binomickou nomenklaturu, dvouslovné označení organismů, jako je třeba růže šípková... Nebo to bylo naopak?

Co soudíte o postřehu J. W. Goetha, který při svých „květinových“ studiích objevil, že člověk je vlastně obrácená rostlina? Kytka má kořeny v zemi, člověk přijímá potravu i vzduch na hlavě a jeho vlasy jsou něco jako vzdušné kořeny. „Kveteme“ ovšem na opačné straně, dítě se rodí z dělohy…

Pravda, i kytky mají děložní lístky. A těmi také začínají! My lidé jsme hříčka přírody. Chodíme po dvou (jako ptáci), ale všechna „rozumná“ zvířata se pohybují nejméně po čtyřech. Příslušné orgány máme opravdu na opačné straně než kytka .Tohle přirovnání je ale spíš literární představa. Vězměte si takový okřehek. Měří tři až čtyři milimetry, tvoří jeden lístek, má jeden kořínek a může mít jen jednu tyčinku. Jak bych vypadal, kdybych byl obrácený okřehek, ta žoužel ležící na hladině kdejakého rybníka?

Zeptám se tedy jinak. V každém člověku prý příroda zopakuje tajuplný akt tvoření, takže – kromě lidských rovin vnímání – je v nás obsažena i neživá příroda, rostlina, a dokonce i zvíře. Jak si představujete „svou“ rostlinu?

Tenhle metafyzický náhled na osobnost člověka nesdílím, protože mu nerozumím. Domnívám se, že každý tvor na naší planetě je neopakovatelný a je sám sebou. Když se narodí dítě, je to tabula rasa. Nepopsaný list. Určitě dostane nějaké geny po rodičích a předcích (třeba morfologické, tatínkovi „zrovna z oka vypadl“), možná že kombinací genů se u něho objeví vlastnosti, které nikdo předtím v rodině neměl, ale na předurčení nevěřím. Můj pohled na člověka je následující: jsme posazeni jako vláček na nějaké koleje a jedeme tak rychle, jak umíme – výhybky ovšem přehazuje někdo jiný než my.

Květa Procházková

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 22. ledna.


  Rozhovor s Václavem Větvičkou           Jak to vidí Věra Nosková          Arnošt Goldflam nahlíží do dámské šatny