Číslo 10 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s pěvcem.
Ferrucciem Furlanettem.


 

 

 

 






 


Karel Kryl tentokrát k posluchačům promluví z unikátního zvukového záznamu fonoamatéra Hugo KratoškyFrancois Villon Karla Kryla

V prvním březnovém Radiodokumentu (středa 5. března, 21.45) nabídne Český rozhlas 3 – Vltava zvukovou nahrávku, jež jistě potěší nejen lovce zvuku a fonoamatéry, ale i posluchače, kteří mají rádi poezii a především pak ty, kteří mají rádi Karla Kryla. Jedná se o téměř padesátiminutový zvukový snímek, který pořídil fonoamatér Hugo Kratoška někdy v první polovině sedmdesátých let minulého století v německé emigraci.

Jméno Hugo Kratoška není posluchačům rozhlasových dokumentů neznámé: s Hanou Valentovou jsme z jeho fonodopisů připravili pořad Absender Hugo Kratoška, vysílaný v rámci cyklu Ztráty a nálezy. A právě při jeho přípravě jsme se setkali se Zuzanou Neckářovou, dcerou výtvarníka a fonoamatéra Huga Kratošky, který v roce 1968 emigroval do SRN a v roce 1990 nečekaně zemřel. Dozvěděli jsme se od ní, že Kryl u Kratoškových v Urbachu u Frankfurtu nad Mohanem často pobýval. Zuzana Neckářová nám navíc poskytla amatérskou nahrávku svého otce, na které Karel Kryl recituje Villona. Dali jsme ji vyčistit a dva dny po čtrnáctém výročí Krylova úmrtí se o tuto archivní perličku podělíme s posluchači.

Jde o jedinečné svědectví z vypjaté doby, kterou mají mnozí z nás ještě pod kůží. Karel Kryl je tu zachycen ve vrcholné formě. Některé drobné vady na kráse jen podtrhují autenticitu nahrávky. Kryl recituje rozsáhlý výběr z villonovských překladů Otokara Fischera a můžeme se domnívat, že podobně je recitoval už o několik let dříve: když jako typický představitel hnutí divadel malých forem v roce 1966 začínal. Jako jeden ze svých prvních scénických počinů totiž společně s Václavem Duškem v teplickém Divadélku na zámku nastudoval pásmo Dražba na Villona.

Od té doby se ovšem stalo mnoho důležitého: ze začínajícího chlapce s kytarou, který ani nevěděl, co je to protestsong, se stal emblém československého osmašedesátého roku – a emigrant. Vlastně exulant, jak sám zdůrazňoval.

Tentokrát k nám tento rebelující básník promluví prostřednictvím veršů jiného rebela, o půl tisíciletí staršího, Francoise Villona. A to vše díky fonoamatérskému nadšení Huga Kratošky.

Michal Lázňovský, redaktor ČRo 3 – Vltava


  Rozhovor s Ferrucciem Furlanettem                       Jak to vidí Petr Koudelka                        Dny radosti a dny smrti