Mrtvý v bunkru byl můj otec

V románu faktu Mrtvý v bunkru vypsal Martin Pollack (1944), absolvent slavistiky a východoevropských dějin, svou osobní bolestivou zkušenost člověka, jenž se vyrovnává s faktem, že je potomkem muže, jehož nalezli v roce 1947 zavražděného v betonové pevnůstce v Brennerském průsmyku. U sebe měl falešné papíry na jméno Franze Geyera, údajně dělníka ze slovinského Krška. Ve skutečnosti se jmenoval Dr. Gerhard Bast, byl sturmbannführerem SS a hledaným válečným zločincem na útěku.

Osobní téma spojil Pollack, dlouholetý redaktor a zvláštní zpravodaj časopisu Spiegel ve Varšavě a Vídni, s žurnalistickou i historickou erudicí – právě proto jsou jeho pozoruhodné exkurzy do dějin vlastní rodiny, otrávené nacionalistickými nenávistmi z rakousko-slovinského jazykového pomezí, pohybem mezi objektivním sdělováním faktů z dobových pramenů a jejich odrazem v chování předků. Díky žurnalistické zkušenosti je Pollack faktograficky důsledný, osobní zkušenosti z pochmurného příběhu mu naopak umožňují vykreslit, s jakou povrchností se rakouská společnost vypořádávala se svou nacistickou minulostí.

Tomáš Sedláček,
vedoucí literární a dramatické redakce ČRo Brno


  Jak to vidí Petr Koudelka                                    Láska nad všechnu lásku                                     Barevná Ostrava