Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze

Knihy nenávisti a zisku

Vydělat se dá na všem. Na vzdělání, vytrvalosti, znalosti, nápadu, investici, známostech i obyčejném štěstí. Někdo bohatne nabídkou artiklu potřebného, jiný vydělává na lidské marnivosti a hlouposti. Od dob římského císaře Vespasiana také víme, že „pecunia non olet“ neboli „peníze nesmrdí“. Tak prý odpověděl svému synu Titovi, když se podivoval, že všemocný panovník zavedl daň za užívání veřejných záchodků.

Nechme však záchodky stranou, někdo se o ně musí starat, samozřejmě ne zadarmo. Obraťme se k literatuře. Za nacismu i komunismu se u nás v knihách hledaly jinotaje a fronty o „knihkupeckých čtvrtcích“ byly v dobách reálného socialismu znamením, že se mezi ideologické škváry vetřela i knížka jiná. A když totalitní zábrany padly, staly se knihy obchodním artiklem jako cokoliv jiného. S občas nečekanými důsledky.

V roce 2000 vyšel česky Hitlerův Mein Kampf. Ti, kdo toto dílo vražedné  zášti považovali za urážku obětí nacismu a dar neonacistům, přišli zkrátka. Vydavatel nakonec u soudu uspěl i díky tvrzení, že knihu vydal kvůli výdělku. Teď máme v Čechách jiné dílo rasismu a antisemitismu, Turnerovy deníky. Policie vyšetřuje, zda jejich vydavatel porušil zákon, ale úmysl šířit neonacistické myšlenky mu sotva prokáže. Pravda, překlad knížky se prakticky neliší od verze zveřejněné již dříve na neonacistickém webu. Na rozdíl od ní je však tištěný text doplněn úvodním slovem. A v něm se píše, že „pokud budeme znát myšlení a skutečné cíle extremistů, dokážeme jim i čelit. Proto si i my myslíme, že Turnerovy deníky jsou povinnou četbou pro každého občana, zvlášť v dnešní době, kdy jsou extremistické názory znovu na vzestupu“.

Od vydání Mein Kampfu je to změna. Tehdy se vydavatel hájil ziskem, dnes dává najevo, že publikace pěti tisíc kusů devocionálie světového neonacistického hnutí vlastně slouží demokracii.

A není to jediná změna za posledních osm let. Když vyšel Mein Kampf, našlo se dost knihkupců, kteří – zisk nezisk – odmítli krvavou knihu prodávat. Dnes významná distribuční síť nabízí Turnerovy deníky s podobně nevěrohodným zdůvodněním jako sám vydavatel rasistického škváru: Knížka patří u pravicových extremistů „k povinné četbě... Jsme přesvědčeni, že pokud chceme pochopit podstatu myšlení a cílů těchto lidí, je dobré si tuto knihu přečíst – i navzdory její zrůdnosti.“

Římský císař Vespasianus pravil, že „peníze nesmrdí“. Již o pár desítek let dříve však římský řečník Cicero řekl své „Epistula non erubescit“ – „dopis se nečervená“, což známe i jinak: Papír snese všechno. Nebudu rozvažovat, co z toho u knih nenávisti přisoudit spíše jejich autorům a co vydavatelům a knihkupcům. Chci totiž zmínit ještě jeden výrok: „Potoky inkoustu předcházely potokům krve.“ Napsal nacisty zavražděný židovský historik Simon Dubnow.


  Jak to vidí Petr Koudelka                                    Láska nad všechnu lásku                                     Barevná Ostrava