Číslo 47 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Václavem Rašilovem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Arcisstraße 12 aneb Dějiny jedné adresy

V těsném sousedství pompézního náměstí Königsplatz v Mnichově leží ulice   Arcisstraße. Mít dům v této módní čtvrti patřilo v druhé polovině 19. století k dobrému tónu. Svou rezidenci si tu nechal postavit například skladatel Richard Wagner nebo malíř Franz von Lenbach.

Neorenesanční vila na adrese Arcisstraße 12 patřila matematikovi židovského původu, profesoru mnichovské univerzity a sběrateli umění Alfredu Pringsheimovi. Na přelomu 19. a 20. století byl jeho dům místem, kde se setkávali malíři, vědci, hudebníci i literáti. Občasným hostem tu byl také Thomas Mann, který se v roce 1905 oženil s Pringsheimovou dcerou Katjou.

Po svém nástupu k moci nacisté donutili rodinu Pringsheimů vilu prodat NSDAP a rodina uprchla do Spojených států. V roce 1933 strana podobným způsobem skoupila všechny domy a paláce na východní straně náměstí Königsplatz, přestavěla je a do roku 1937 zde v několika sousedících budovách zřídila nové partajní centrum.

Adresa Arcisstraße 12 dostala novou podobu. Podle návrhu architekta Paula Ludwiga Troosta tu vzniklo reprezentativní sídlo říšského kancléře. Do dějin vešla jako „Führerbau“ – budova sloužící čistě pro reprezentativní účely samotnému Hitlerovi a úzkému okruhu jeho spolupracovníků. A v jejích zdech se také odehrálo pro český národ osudové drama: v jedné z místností, Hitlerově pracovně, nazvané podle velkého krbu Kaminzimmer, byla v noci 30. září 1938 podepsána Mnichovská dohoda. Od roku 1957 zní ve stěnách budovy na Arcisstraße 12 hudba – sídlí tu Vysoká škola hudební a divadelní.

Arcisstraße 12 – místo slavné i pohnuté historieAutorka článku a zároveň rozhlasového dokumentu se v doprovodu kancléře školy Alexandra Krauseho vydala na dobrodružnou pouť do minulosti tohoto domu. Společně otevírali jeho místnosti, procházeli sály, hlučné chodby, zalidněná foyer i skrytá zákoutí, boční chodby i podzemí a sklepy a pokusili se poodhalit jejich tajemství.

Co obsahují nápisy, které na zdech zanechali američtí vojáci? Jak je možné, že budova bez újmy přečkala plošné bombardování Mnichova? Co se v ní odehrávalo v letech druhé světové války a po ní? Na mnohé z těchto otázek se snad podařilo najít odpověď. Na otázku jak se vyrovnat se svou minulostí však musí hledat odpověď každý národ sám.

Dokument mapující pohnuté dějiny domu na Arcisstraße 12 doplňují dobové nahrávky i zvuky a melodie z jeho současnosti. Český rozhlas 3 – Vltava jej uvede v premiéře v rámci cyklu Radiodokument ve středu 19. listopadu ve 21.45.

Eva Nachmilnerová, spolupracovnice ČRo 3 – Vltava

Foto Eva Nachmilnerová



  Všichni možní sběrači a já
   Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Arcisstraße 12
   aneb Dějiny jedné adresy

     Nalaďte si
 
   Seriál je pes
   aneb Ohlédnutí v běhu

    Téma