Jan Halas, publicista

Hořký smích

Přelom šedesátých a sedmdesátých let byl ve své podstatě směšný, byla to však zároveň nejhorší léta mého života. Samozřejmě nejen mého, mnozí lidé tento zlom odnesli podstatně hůře než já. Minule jsem si zavzpomínal na první normalizační okamžiky v našem Týdeníku a mohl bych vzpomínat do nekonečna. Nebudu. Jen bych rád ještě popsal jednu epizodu, charakterizující nesnesitelnou atmosféru té doby. Je to scénka jak vystřižená z nějakého absurdního dramatu, ne nadarmo se naší zemi v té době říkalo Absurdistán.

Jednou měl náš spolupracovník, akademický malíř Pavel Lisý narozeniny. Koupili jsme  nějaké chlebíčky a víno a zdálo se nám, že by byla vhodná i nějaká kytička. Vypravil jsem se pro ni a nebylo to vůbec lehké. Prošel jsem několik květinářství a nikde nic. Až asi v pátém jsem narazil na pár polozvadlých karafiátů, tak jsem je koupil. Zdálo se, že oslava proběhla k všeobecné spokojenosti. Hluboce jsem se však mýlil. Hned druhý den ráno si mne povolal soudruh šéfredaktor do své pracovny, kde se odehrál  následující dialog:

Šéfredaktor: Co měly znamenat ty kytky?
Já: Mistr Lisý měl přece narozeniny, tak nám připadalo vhodné koupit mu nějaké květiny.
Šéfredaktor: Já se ptám jaké květiny!
Já: Já vím, že byly trošku povadlé, ale jiné jsem nesehnal!
Šéfredaktor: Mne nezajímá, jestli byly povadlé. Ptám se, jaké to byly květiny!!
Já: Já se v kytkách moc nevyznám, ale tohle byly určitě karafiáty.
Šéfredaktor: Ale já se ptám, jaké to byly karafiáty!!!
Já: No takové ty normální, nahoře jako když roztřepené, pět jich bylo a mistra Lisého jistě potěšily.
Šéfredaktor: Já vím jak vypadají karafiáty, ale ptám se vás, jakou měly barvu!
Já: Mám dojem, že byly některé červené a jiné bílé. Byly poslední, které v tom květinářství měli, neměl jsem na výběr.
Šéfredaktor: Konečně snad chápete, proč jsem vás zavolal. Nebo snad nechápete? Vy nevíte, co taková barevná kombinace znamená? Copak jsme lidovci nebo národní socialisti?
Já: To mne opravdu ani ve snu nenapadlo.
Šéfredaktor: No, ještě to s vámi zkusím, ale berte to jako velmi vážné varování, příště ať se nic takového už nestane.

Tento neblahý muž naštěstí působil v Týdeníku Rozhlas jen několik málo let. Jeho ambice byly vyšší. Poté, co převedl Týdeník do vydavatelství Rudé právo a srazil náklad o 200 000 výtisků odešel velet vnitráckému týdeníku Signál. Vyvětrali jsme šéfovnu (za celou dobu neotevřel ani jednou okno) a byl relativní klid. Šéfové, kteří přišli po něm, ať už byli jakýkoliv, nebyli totální psychopati a dalo se s nimi čestně přežít to hořce veselé bezčasí.



  Jiný úhel pohledu
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   V RAPublice je veselo

   Navštivte
 
   České kulturní nebe
   aneb Zážitek roku

  Téma